Naga MarketsCzwartek na GPW: Zielono na WIG20. W górę Dino, mBank i Play. Traci PGE, PKO i CD ProjektCzwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazało, optymizm z początku sesji nie znalazł przełożenia popołudniu, co sprawiło, że indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś o zaledwie 0,13% tym samym przedłużając impuls wzrostowy, który trwa od początku tygodnia.

  • WIG20 wzrasta czwartą sesję z rzędu
  • Dino, mBank i Play największymi wygranymi czwartku
  • 183 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Przedłużenie optymizmu na GPW. Polski parkiet znowu na zielono

Czwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko pozytywnym akcentem. 11 spółek z WIG20 zakończyły dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o 0,13%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 47 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 800 mln zł. 183 spółek zakończyło dzień wyżej (46,9%), a 153 odnotowało spadek (39,2%). Z kolei 54 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Projekt, Biomedlub oraz PKN Orlen. Najmocniej rosła dziś spółka Dino Polska (WIG20)(+4,54%) oraz Biomedlub (+32,45%), a silniej spadała firma PGE (WIG20)(-1,75%) oraz Baholding (-12,81%).

WIG20 kończy sesję na maksimach odbijając się od ważnego oporu

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu wzrostowego, który ma miejsce od początku tygodnia. Tym samym jest to czwarta z rzędu sesja wzrostowa. Kurs w godzinach porannych wzrósł do poziomu 1881, więc zabrakło zaledwie trzech punktów, aby przebić szczyt z lipca. Kupujący mają przed sobą trudne zadanie, a pokonanie oporu 1883 oraz 1913 dopiero otworzyłoby drogę do psychologicznego poziomu 2000. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi poziom 1800 oraz lipcowy dołek 1738.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Dino Polska wzrasta w czwartek ponad 4,5%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Dino Polska, która zakończyła tym samym trzy sesje spadkowe znosząc je niemal całkowicie w czwartek. Notowania zamknęły się na poziomie 225,8 zł, a więc brakuje zaledwie 7 zł do historycznego szczytu. Z kolei lokalne wsparcie znajduje się w okolicach 215 zł oraz na okrągłym poziomie 200 zł.

Kurs Dino Polska na interwale dziennym, tradingview
Kurs Dino Polska na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem akcjonariusze Dino Polska zdecydowali o przeznaczeniu całości zysku netto za 2019 rok w kwocie 381,2 mln zł na kapitał zapasowy, wynika z uchwał walnego zgromadzenia.

Działając na podstawie art. 395 § 2 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, zwyczajne walne zgromadzenie spółki postanawia podzielić zysk netto za rok obrotowy 2019 w kwocie 318 201 tys. w ten sposób, że całość zysku zostaje przeznaczona na kapitał zapasowy spółki – napisano w uchwale.

PGE największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka PGE, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -1,75%. Kurs po odbiciu od lokalnych minimów zatrzymał się na poziomie 7,0 zł, co na obecną chwilę stanowi lokalny opór. W przypadku dalszej przeceny aktywów poziom wsparcia w okolicach 6,5 zł powinien zostać przebity z racji dotychczasowego podwójnego testu. Otworzyłoby to drogę do głównej strefy wsparcia 4,86-5,00 zł. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 7,0 zł przywróciłby presję kupujących z celem na tegoroczne maksimum 8,5 zł.

Kurs PGE na interwale dziennym, tradingview
Kurs PGE na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie sześć projektów Grupy PGE z zakresu redukcji emisyjności oraz ciepłownictwa znalazło się na liście projektów pozytywnie ocenionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do otrzymania wsparcia ze środków krajowych i funduszy europejskich. Łączna kwota dofinansowania, którą otrzymają spółki z Grupy PGE wynosi blisko 0,5 mld zł.

Zobacz również inne artykuły nt. GPW z czwartku:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here