Naga MarketsGPW sesja z dzwonkiemCzwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, ostatni powiew pesymizmu na polskiej giełdzie nadal dominuje, choć widać chwilową stabilizację ostatnich spadków. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem o symboliczne 0,08% tym samym odbijając po raz drugi w przeciągu tygodnia od poziomu 1625.

  • WIG20 nieznacznie w górę. Polski indeks broni się przed spadkami
  • Allegro, PKO, PZU i PGNiG bronią honoru w czwartek
  • 130 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Niewielki optymizm na GPW. Polski parkiet hamuje silne spadki

Czwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko pozytywnym akcentem. 11 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o zaledwie 0,08%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 46 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,32 mld zł. 130 spółek zakończyło dzień wyżej (34,5%), a 193 odnotowało spadek (51,2%). Z kolei 54 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują

Najchętniej handlowanymi spółkami były Allegro, CD Projekt oraz Mercator. Najmocniej rosła dziś spółka Cyfrowy Polsat (WIG20)(+3,93%) oraz Będzin (+21,18%), a silniej spadała firma JSW (WIG20)(-3,75%) oraz 06Magna (-30,33%).

WIG20 broni się przed spadkami. Indeks tworzy formację podwójnego dna

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja nie przyniosła niemal żadnych rozstrzygnięć zwierając się w zakresie ostatniej zmienności cenowej. Kurs po otwarciu i nieznacznym spadku w okolice zeszłotygodniowego minimum 1625 zareagował odbiciem, które po dotarciu do 1660 zostało zahamowane, a sesja zakończyła się na poziomie 1642.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Tym samym w dalszym ciągu brak rozstrzygnięć, co do dalszego kierunku, co niewątpliwie faworyzuje trend spadkowy, który dominuje od połowy sierpnia. Przebicie formacji podwójnego dna 1625 otworzy drogę do okrągłego poziomu 1600 z celem na dolne ograniczenie 1545. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej oporu 1673 pozwoliłby odetchnąć stronie popytowej.

Cyfrowy Polsat wzrasta w czwartek niemal 4%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Cyfrowy Polsat, która odnotowała wzrost rzędu 3,93%, co pozwoliło ostatecznie zamknąć się powyżej ważnego poziomu oporu 26,0. W przypadku kontynuacji impulsu wzrostowego może to oznaczać, iż wczorajsze minimum 24,64 nie zostanie prędko ponownie przetestowane, a kurs powędruje w kierunku okrągłego poziomu 30,0. W przypadku powrotu poniżej 26,0 powinno dojść do utworzenia szerokiej konsolidacji cenowej tj. trendu bocznego.

Kurs Cyfrowy Polsat na interwale dziennym, tradingview
Kurs Cyfrowy Polsat na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła rating grupy Cyfrowego Polsatu na poziomie “BB+” z perspektywą pozytywną.

JSW największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka JSW, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,75%. Jest to zarazem pierwsza sesja od połowy września, gdy kurs znalazł się poniżej poziomu 20,0, co otwiera drogę do górnego ograniczenia ważnej strefy wsparcia 12-15,21. Z kolei dopiero trwały powrót powyżej oporu 22,14 wyhamowałby presję podaży.

Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview
Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie Jastrzębska Spółka Węglowa przyspieszyła prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego w nowo budowanej kopalni Bzie. Dzięki skierowaniu tam dodatkowych brygad, w tym roku wydrążonych będzie ok. 900 m wyrobisk więcej niż planowano, a prace skrócą się nawet o pięć miesięcy.

Udostępnienie pierwszej z dwóch części złoża Bzie-Dębina to dla JSW strategiczna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie wydobycia węgla koksowego o najlepszych parametrach. Uruchomienie pierwszej ściany wydobywczej w tym rejonie planuje się na Barbórkę 2021 r., a kolejnej – około pół roku później. By rozpocząć wydobycie, trzeba jeszcze wydrążyć ok. 2,7 km wyrobisk i przygotować ściany. Spółka zdecydowała o przyspieszeniu prac.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here