Naga MarketsGPW sesja z dzwonkiemCzwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Po siedmiu z rzędu wzrostowych sesjach na WIG20 nastąpił dziś przestój, a notowania zamknęły się przy lokalnych maksimach. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś bowiem o -0,44% tym samym przerywając pozytywną passę trwająca od początku listopada.

  • WIG20 spada po raz pierwszy od siedmiu sesji
  • JSW i PKO największymi wygranymi w czwartek
  • Ponad 220 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Mieszana sesja na GPW. Przestój na głównym indeksie

Czwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko negatywnym akcentem. 11 spółek z WIG20 zakończyło dzień na minusie, co sprawiło, iż cały indeks spadł o -0,44%. Wzrosty udało się zachować na mWIG40 (+0,46%) oraz na sWIG80(+1,47), co jednak nie wystarczyło, aby ogólny indeks WIG odnotował sesję na plus (-0,10%).

Te artykuły również Cię zainteresują

Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 76 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,9 mld zł. 226 spółek zakończyło dzień wyżej (57,6%), a 102 odnotowało spadek (26,1%). Z kolei 63 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia. Najchętniej handlowanymi spółkami były Allegro, PKO BP oraz PEKAO. Najmocniej rosła dziś spółka JSW (WIG20)(+5,33%) oraz 06MAGNA(+27,82%), a silniej spadała firma LPP (WIG20)(-5,19%) oraz Braster (-5,57%).

WIG20 przerywa pozytywną passę

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja zakończyła silny impuls wzrostowy, który trwał od 1 listopada i wyniósł główny indeks z poziomu ok. 1500 do okolic 1800. Tym samym jest to pierwsza sesja spadkowa w tym miesiącu, a kurs zamknął się na poziomie 1771 między okrągłym poziomem oporu 1800, a wsparciem 1738. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

JSW wzrasta w czwartek ponad 4%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka JSW, która odnotowała wzrost o 4,39%. Tym samym notowania ponownie zbliżyły się w okolice okrągłego poziomu 20 zł za akcję. Przebicie tego oporu będzie kluczowe dla dalszego wzrostu cen w kierunku poziomu 22,14 oraz 25,46. Od połowy września kurs pozostaje w korekcie spadkowej z ważnym poziomem wsparcia 15,20.

Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview
Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na Rzecz Surowców Krytycznych (ERMA), skupiającego podmioty związane z pozyskiwaniem i dostarczaniem surowców uznanych przez Unię Europejską za strategiczne. JSW jest drugą, po KGHM Polska Miedź, polską firmą w Sojuszu.

Allegro jednym z największych przegranych sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Allegro, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,93%. To sprawiło, iż kurs przebił lokalny dołek z października na poziomie 80,0 i ma otwartą drogę do dalszej deprecjacji w kierunku 70,0. Wartość obrotu podczas czwartkowej sesji wyniosła 382 mln zł.

Kurs Allegro na interwale dziennym, tradingview
Kurs Allegro na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie Allegro wejdzie w skład indeksu MSCI Poland, a opuszczą go Lotos i mBank. Zmiany wejdą w życie po sesji 30 listopada. W ramach półrocznej rewizji do polskiego indeksu MSCI dla mniejszych spółek (small cap) trafią cztery firmy: Lotos, mBank, Mercator Medical i PlayWay. Ze składu indeksu usunięty zostanie Famur. Firma MSCI od 1969 roku tworzy indeksy dla inwestorów instytucjonalnych. Kolejna rewizja indeksów MSCI ma zostać ogłoszona 9 lutego 2021 roku.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here