Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuCzwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, spadki z początku tygodnia przełożyły się także na dzisiejszą sesję. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś bowiem o -0,70% tym samym przedłużając impuls spadkowy. Tym samym główny polski indeks oddala się od psychologicznej bariery 2000 punktów.

  • WIG20 spada trzecią sesję z rzędu
  • PKO, PGNiG, JSW i PKN największymi przegranymi w czwartek
  • Ponad 160 spółek na GPW kończy sesje na minusie

Pesymizm utrzymuje się na GPW. Polski parkiet niemal cały na czerwono

Czwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko negatywnym akcentem. 15 spółek z WIG20 zakończyło dzień na minusie, co sprawiło, że cały indeks ostatecznie spadł o -0,70%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 94 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1 mld zł. 175 spółek zakończyło dzień wyżej (44,2%), a 166 odnotowało spadek (41,9%). Z kolei 55 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Projekt, PKO BP oraz XTB. Najmocniej rosła dziś spółka CCC (WIG20)(+3,27%) oraz Energoins (+24,49%), a silniej spadała firma Santander Bank Polska (WIG20)(-3,52%) oraz Serinus (-27,85%).

WIG20 poniżej 1930 pkt. Indeks zmierza na tegoroczne minima

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją impulsu spadkowego, który trwa od wtorku. Tym samym główny polski indeks zamknął się trzecią sesję na czerwono na poziomie 1927. Dalsza przecena może doprowadzić do testu tegorocznego dołka 1884.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie WIG20 coraz bardziej oddala się od psychologicznego oporu 2000, a dopiero jego trwałe przebicie pomogłoby przywrócić impet wzrostowy. Niewątpliwie przestój w hossie na Wall Street odbija się na polskim parkiecie, który od początku 2021 roku pozostaje w tyle za rynkami zachodnimi.

CCC wzrasta w czwartek ponad 3%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka CCC, która ostatecznie wzrosła aż o 3,27%. Akcje zdołały przebić tegoroczne maksimum w okolicach 90,40, a w szczytowym momencie kurs wynosił aż 94,20. Tym samym kupujący mają otwartą drogę do psychologicznego poziomu oporu 100. Z drugiej strony główny poziom wsparcia stanowi dołek z połowy stycznia niedaleko poziomu 77,0.

Kurs CCC na interwale dziennym, tradingview
Kurs CCC na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem grupa CCC jest zadowolona z pierwszego dnia handlu po ponownym otwarciu galerii handlowych w Polsce – poinformował prezes Marcin Czyczerski.

Klienci w Polsce, Bułgarii, na rynkach, które się otworzyły, byli wygłodniali możliwości dokonywania zakupów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego ruchu, który był wczoraj i z proporcji nowej oferty do wyprzedażowej oferty w wyborach klientów, co nas nieco zaskoczyło – powiedział Czyczerski podczas wideokonferencji.

Santander Polska największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Santander Polska, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,52%. Akcje zniwelowały wczorajszy wzrost i ponownie zbliżyły się do tegorocznego minimum 180. Jego przebicie otworzyłoby drogę w kierunku grudniowego dołka 172. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej psychologicznego poziomu 200 umożliwiłby test maksimum z tego roku na poziomie 222.

Kurs Santander na interwale dziennym, tradingview
Kurs Santander na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie należności brutto od klientów Santander Bank Polska spadły o 0,3% r/r i wyniosły 148 274,5 mln zł w 2020 roku. Wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) osiągnął wartość 5,8% wobec 5,2% rok wcześniej.

Należności brutto od klientów wyniosły 148 274,5 mln zł i utrzymały się na poziomie zbliżonym do osiągniętego na koniec 2019 r. (-0,3% r/r) wskutek: ustabilizowania się portfela kredytów dla klientów indywidualnych na poziomie 81 387,9 mln zł (+0,6% r/r) w efekcie wzrostu kredytów hipotecznych i spadku kredytów konsumenckich; wzrostu portfela należności z tytułu leasingu finansowego o 5,6% r/r do 9 783,4 mln zł; spadku należności od podmiotów gospodarczych i sektora publicznego o 2,4% r/r do 57 069,6 mln zł – czytamy w raporcie.

Bank podał w prezentacji, że sprzedaż kredytów gotówkowych spadła o 37% r/r w IV kw. 2020 roku i o 5% w ujęciu kwartalnym i wyniosła 1 353 mln zł.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here