Naga Markets„Jeśli gra się dość długo i dość intensywnie, stosując zasadę zamykania pozycji przegranych i utrzymania pozycji przynoszących zysk, to po jakimś czasie statystyka zaczyna działać na twoją korzyść” Gene Agatstein. Tylko realny rynek. Krótkie wpisy bez nadmiaru teorii. Prosta strategia, schemat prowadzenia pozycji i postępowanie w myśl powyższej sentencji. Zapraszam na starcie „Człowiek kontra rynek”.


“Miej sprawdzoną metodę i realizuj ją. Bez planu i dyscypliny polegasz na szczęściu i nadziei na zysk, a to sprawia, że Twój trading jest rodzajem hazardu” – Al Brooks

Te artykuły również Cię zainteresują

Witam Czytelników 🙂

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z Czytelników, który zadał pytanie odnoście przestrzegania zasad własnej strategii. Generalnie wielu z nas ma z tym duży problem i co jakiś czas zdarzają się nieprzemyślane zagrania, łamiące wszystkie zasady, którymi sami sobie narzuciliśmy w ramach jakiejś strategii. Zanim rozwiniemy ten temat, na początek bardzo zwięzła relacja z pola bitwy czyli wykresu M1 indeksu DAX.

Ostatnio wspominałem o strategii, która miała być tylko dodatkiem, jednak coraz częściej jest przeze mnie stosowana. Mowa o dwóch średnich bardzo bliskich ceny oraz wejściu w pozycję bez typowego sygnału. Poniższy screen z sesji z ubiegłego poniedziałku, pokazuje dwa zagrania. Pierwsze w trendzie spadkowym (świetnie widać, że o trendach można mówić tylko w czasie przeszłym – w momencie wejścia był już trend wzrostowy, ale o tym dowiedziałem się po czasie). Zagranie to próba złapania ceny ponad obiema, opadającymi średnimi. Plan zakłada wyjście, gdy średnie zmienią swoje położenie, co następuje szybko z uwagi na ich bliskość ceny, a wejście bez typowego sygnału oznacza, że zaczynamy po niezłej cenie i w przypadku straty, może ona być mniejsza. Na przykładzie widać, jak automat zamknął minimalną część pozycji przy 2 punktach zysku, a to powoduje zgodnie z planem zmniejszenie SL. Efekt to poniesiona strata. Drugie zagranie w niebieskim prostokącie to próba złapania ceny poniżej średnich w trendzie wzrostowym. Tutaj się to mniej więcej udało, automat skalował pozycję czyli zamykał częściowo na określonych poziomach, a ja przestawiałem tylko SL oraz podjąłem na końcu decyzję o zamknięciu całości. Jak widać, można było uzyskać więcej, jednak kluczowe jest trzymanie się planu, a więc zmiana położenia średnich oznaczała zakończenie transakcji.

Mniej więcej w taki sposób starałem się działać, cały czas obserwując i wyciągając wnioski. Generalnie kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego czasu na grę tzn. granie tylko w odpowiednich warunkach czyli wysoka zmienność, mocny MACD, spory kąt nachylenia średnich – wtedy jest po prostu łatwiej. Najważniejsze jest jednak szybkie cięcie strat, tak aby były one jak najmniejsze.

Obserwując swoje poczynania, zacząłem zastanawiać się nad małą modyfikacją tzn. wchodzeniem w pozycję w 2 porcjach. Wtedy większość strat, które są bardzo szybko widoczne, można byłoby zmniejszyć o połowę. Sposób ten wymaga pewnych testów, poćwiczenia, a następnie określenia pewnych zasad, których będę starał się trzymać. Drugi pomysł to tzw. trik wolumenowy czyli w pewnym skrócie, otwieranie dużych pozycji z bardzo małym SL. Oba pomysły wymagają jednak czasu na przetestowanie i dopracowanie.

Człowiek korzysta z rachunku u polskiego, notowanego na GPW brokera XTB. Niski spread na DAX umożliwia handel na wykresie M1. Teraz także ochrona przed ujemnym saldem – sprawdź sam bezpłatny rachunek standard.

Przechodzimy do tematu dzisiejszego odcinka, a więc prośby Czytelnika o pomoc w… trzymaniu się własnych zasad.

Na początek, chciałbym zaznaczyć, że moim zdaniem trzymanie się wyznaczonych reguł jest trudne, nie tylko zresztą w spekulacji. Możliwe, że im dysponujemy mniejszym kontem, tym przestrzeganie reguł jest jeszcze trudniejsze. O tym traktował poprzedni wpis – efekt orzeszków ziemnych – dlaczego trudniej zarabiać na małym rachunku? Im obracamy mniejszymi środkami, tym wszelkie zyski są dla nas mało satysfakcjonujące, nie cenimy wygrywanych sum, ryzykujemy więc bardziej aby wygrać więcej, stąd wiele niezłych zagrań zamieniamy w straty.

Uważam, że samodyscyplinę wyrabia się latami, a proces ten nigdy nie jest skończony. Zawsze starałem się grać z jakąś strategią, zawsze jednak zdarzało mi się łamać jej zasady. Pytanie o samodyscyplinę jest więc kluczowe, bo po co konstruujesz strategię, której i tak nie będziesz przestrzegać?

“Bycie zdyscyplinowanym i przestrzeganie reguł jest niezbędne. Bez konkretnych, jasnych i przetestowanych reguł spekulanci nie mają realnych szans na sukces. Dlaczego? Ponieważ spekulant bez planu jest jak generał bez strategii, czyli bez planu bitwy. Spekulanci bez klarownego planu są skazani na motanie się między ruchami rynku aż zostaną pokonani” – Jesse Livermore

Nie ma chyba prostego rozwiązania. Trzeba po prostu próbować, popełniać błędy, nawet łamać zasady, tracić kapitał… ale następnie wyciągać wnioski z porażek i starać się popełniać coraz mniej błędów. Analiza własnego zachowania na rynku dostarcza najważniejszych informacji. Zazwyczaj okazuje się bowiem, że popełniamy niewielki zestaw kilku, stale tych samych błędów. Ważna kwestią zdaje się być rozmiar stratnych pozycji. Być może jest to klucz do sukcesu w spekulacji czyli staranie się aby straty były jak najmniejsze. Głupie błędy oraz łamanie reguł zdarzają się każdemu, tym czym różnimy się od siebie jest to, że jedni płacą za błędy niewielką cenę, inni płacą czasem całym depozytem. Nie należy się więc przesadnie obwiniać. Warto zaakceptować fakt, że na dłuższą metę ciężko będzie w 100% realizować naszą strategię. Zdarzą się dziwne zagrania, łamiące zasady systemu – ważne jednak, aby nie pozwolić, mimo tych błędów, aby rynek zmiażdżył nasz depozyt.

Czy jest jednak coś po za kwestią psychologii, samokontroli itp. Coś namacalnego, sposób który mógłby pomóc nam w przestrzeganiu własnych założeń?

Wydaje mi się, że czymś takim może być spisany plan gry. Jeżeli jednak taka kartka wyląduje gdzieś w szafie, na niewiele się nam przyda. Możliwe, że pomocne mogą być narzędzia, które będą przypominać nam o najważniejszych zasadach czy też będą przypominać najgorsze błędy. Zamiast więc konstruowania długiego planu, następnie nie stosowanie się do niego, lepiej jest zapisać sobie kilka najważniejszych wskazówek.

Narzędzi, które mogą pomóc zapominalskim jest wiele. Poniżej prezentuję dwa przykładowe wskaźniki. Podobne narzędzia można z łatwością znaleźć w sieci.

Pierwsze z nich to FXTT Strategy Checklist. Poniższa grafika pokazuje jak on wygląda. Jest to po prostu lista kontrolna. Wskaźnik daje miejsce na maksymalnie 20 pozycji. W momencie, kiedy decydujemy o tym czy otworzyć pozycję, odhaczamy kluczowe dla nas elementy, które dany sygnał musi spełniać.

Drugi warty zainteresowania wskaźnik to My Color Notes V3. Istnieje wiele podobnych narzędzi, często jednak ze sporymi ograniczeniami. Ten ma możliwość napisania 10 linii. Jeżeli potrzebujemy więcej, możemy na wykres nałożyć dwa razy ten sam wskaźnik. Wtedy trzeba przesunąć układ tekstu, a można to robić dowolnie, w pionie i poziomie, zmieniając kolory i czcionki np. grubszą i czerwoną pisząc najważniejszą dla nas zasadę, którą najczęściej zdarza się nam łamać. Narzędzie widoczne jest w prawym górnym rogu.

Oczywiście, najlepiej jest mieć prosty plan i go konsekwentnie przestrzegać. Nie wszyscy są jednak zdyscyplinowani, a o popełnionych błędach przypominają sobie wówczas, gdy trzeba zaksięgować stratę. Wtedy najlepiej widać co zrobiliśmy nie tak jak trzeba. Krótka lista może więc być dla części z nas pomocna, choćby na początku stosowania danej strategii. Z czasem przestrzegane zasady powinny wejść nam w krew i lista z boku platformy nie będzie potrzebna.

To tyle na dzisiaj. Ciekaw jestem Waszego zdania, będę wdzięczny za każdy pozostawiony komentarz. Życzę Wam konsekwentnego realizowania własnych strategii 🙂


Najpopularniejsze wpisy:

Wszystkie odcinki znajdziesz pod tagiemCzłowiek vs. Rynek


Sprawdź możliwości xStation 5 i wypróbuj najnowsze narzędzia w swoim handlu!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here