Naga Markets„Jeśli gra się dość długo i dość intensywnie, stosując zasadę zamykania pozycji przegranych i utrzymania pozycji przynoszących zysk, to po jakimś czasie statystyka zaczyna działać na twoją korzyść” Gene Agatstein. Tylko realny rynek. Krótkie wpisy bez nadmiaru teorii. Prosta strategia, schemat prowadzenia pozycji i postępowanie w myśl powyższej sentencji. Zapraszam na starcie „Człowiek kontra rynek”.


Samych sukcesów w tradingu, konsekwencji i wytrwałości, nie poddawaniu się wpływom emocji, a także szczęśliwego Nowego Roku…. życzy Człowiek 🙂
Witam Czytelników 🙂

Z uwagi na okres świąteczny, sprawy tradingu zeszły nieco na dalszy plan. Dzisiaj mieliśmy ostatnią sesję w 2017 roku. Z okazji kończącego się roku, po za tradycyjnymi życzeniami, chciałbym także podziękować za każdy pozostawiony komentarz, uwagę czy zadane pytanie. Także za śledzenie cyklu, który przez ponad rok trwania zgromadził pewne grono stałych czytelników.

Cykl „Człowiek vs. Rynek” będzie kontynuowany w 2018 roku. Przygoda z wykresami M1, która przyznam szczerze, wiele mnie nauczyła będzie trwała nadal. W dużej mierze jest to Wasza zasługa. Często Wasze uwagi i sugestie inspirowały do poszukiwania lepszych rozwiązań, przez co strategia ewoluowała. Mam nadzieję, że w nowym roku Człowiek będzie już znacznie regularniej pokonywał rynek.

Co do obecnej strategii, możliwe że ulegnie ona lekkiej modyfikacji, a dokładniej mówiąc sam sposób otwierania pozycji. Z gry na wybicia czyli tak jak w obecnej strategii, słynął Joe Ross. Jego technika Traders Trick Entry jest mi znana od dawna. W skrócie polega ona na szybszym otwarciu pozycji, jeszcze zanim dojdzie do wybicia poprzedniego dołka czy szczytu. Mimo, że znałem ją wcześnie, nie stosowałem jej, gdyż kształty świec na M1 miewają dość przypadkowy wygląd, więc oryginalna technika nie zdałaby egzaminu na M1. Ostatnio jednak, zainspirowany pewnym skalperem, wpadłem na pewien pomysł, w jaki sposób wykorzystać ją na M1. Za wcześnie na szczegóły, gdyż wszystko należy dokładnie sprawdzić. Możliwe jednak, że system nieco przyspieszy. Więcej zdradzę niebawem, zwłaszcza jeżeli w testach okaże się, że warto dokonać zmiany.

Niebawem pojawi się także, pisany za namową jednego z Czytelników artykuł o sposobie myślenia tzw. psychopatów w kontekście tradingu. Zauważyłem, że temat ten często pojawia się wśród osób zainteresowanych niskimi interwałami czasowymi. Postanowiłem go zgłębić i już niebawem zapraszam na dość obszerny artykuł poświęcony tej sprawie.

Człowiek korzysta z rachunku u polskiego, notowanego na GPW brokera XTB. Niski spread na DAX umożliwia handel na wykresie M1. Teraz także ochrona przed ujemnym saldem – sprawdź sam bezpłatny rachunek standard.

Podsumowując kończący się rok, zadowolony jestem z zdobytego doświadczenia na M1. Mimo, że okresy zyskowne nie były regularne, to jednak w porównaniu z początkiem cyklu i ciągłymi stratami, widać dokonujący się postęp. Trudno zresztą o stabilną zyskowność, skoro co jakiś czas wprowadzane były pewne zmiany – na tym jednak polega szukanie swojego stylu. Nie jest to rewolucja, a ewolucja czyli powolne wprowadzanie zmian, zauważanie pewnych zależności i wyciąganie wniosków z popełnianych błędów. A tych było sporo i to dzięki nim najwięcej się nauczyłem.

Osobom, którym brakuje nieco wytrwałości lub czują poddenerwowanie, że mimo wkładanego wysiłku wyniki działalności na rynku nie są nadal zadowalające, dedykują poniższą grafikę jako prezent na nowy rok:

Wynika z niej jedna rzecz – sukces możliwy jest tylko w przypadku podjęcia działania i jego kontynuacji mimo niepowodzeń. Niezależnie od tego jak długo błądzisz, jak wiele błędów popełniasz, jedno jest pewne, jeżeli poddasz się to na 100% przegrasz. W tym kontekście, możliwe że to właśnie wytrwałość jest jedną, a być może nawet najważniejszą cechą spekulanta. Tej wytrwałości życzę Wam w 2018 roku.

„Nie ważne jak wolno dążysz do celu, ważne, że się nie zatrzymujesz” – Konfucjusz


Najpopularniejsze wpisy:

Wszystkie odcinki znajdziesz pod tagiemCzłowiek vs. Rynek


Sprawdź możliwości xStation 5 i wypróbuj najnowsze narzędzia w swoim handlu!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here