Naga Marketsnetflix-movies-expiring-jan-2014Wczoraj informowaliśmy Was o splicie akcji amerykańskiej spółki Netflix w stosunku 1:7. Tego samego dnia w sieci pojawiła się również informacja, że jeden z udziałowców przedsiębiorstwa postanowił sprzedać resztę swoich akcji. W efekcie zakończył jedną z najlepszych i najbardziej zyskownych transakcji, którą amerykańska giełda widziała w ostatnich latach.


Carl Icahn sprzedaje ostatnie udziały w Netflix

Na swoim Twitterze sam zainteresowany – Carl Icahn – potwierdził, że ostatnie cztery pakiety akcji Netlifx zostały sprzedane. Jednocześnie zaznaczył, że jego zdaniem Apple w tym momencie prezentuje te same możliwości zarobku co Netflix kilka lat temu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Patrząc na obecne ceny notowań internetowego przedsiębiorstwa oraz na jego wartości jeszcze trzy lata temu, wiele wskazuje, że Icahn zarobił na transakcji około 2 miliardy dolarów.

INWESTUJ W AKCJE NETFLIX I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Carl Icahn nie wierzył w sukces Netflixa – przekonało go zdanie syna

Carl Icahn (po prawej) z synem Brettem (po lewej)
Carl Icahn (po prawej) z synem Brettem (po lewej)

Pierwsze 10% udziałów w Netflix wzięty inwestor zakupił w 2012 roku (przy cenie 58 dolarów za akcję), wierząc, że spółka wkrótce zostanie przejęta. Prognozy miliardera się nie sprawdziły, jednak za namową swojego syna Bretta oraz analityka Dana Schechtera postanowił pozostać w transakcji. Gdyby nie oni – jak sam zainteresowany szczerze przyznał – już dawno sprzedałby posiadane udziały.

Jak się okazuje posłuchanie swojego pierworodnego jak najbardziej się opłaciło. Od tamtego czasu notowania Netflix poszły bowiem w górę o 1000%. Po ogłoszeniu wczorajszej decyzji o siedmiokrotnym podziale akcji, Icahn postanowił ostatecznie całkowicie wyjść z rynku, na czym zarobił niespełna miliard dolarów.

Skąd wziął się kolejny miliard?

W trakcie dynamicznego rajdu obserwowanego na notowania Netflix od 2012 roku (wykres poniżej) miliarder decydował się na cząstkową wyprzedaż posiadanych przez siebie akcji wraz z kolejnymi cyklami aprecjacyjnymi. Po raz pierwszy część swoich udziałów sprzedał 14 miesięcy po ich nabyciu (w październiku 2013). W tym momencie Netflix był warty 457% więcej a sam zainteresowany zarobił na transakcji pomiędzy 700-800 milionów dolarów.

Notowania Netflix w przeciągu ostatnich 3 lat zaliczyły zadziwiający rajd wzrostowy
Notowania Netflix w przeciągu ostatnich 3 lat zaliczyły zadziwiający rajd wzrostowy

W czwartym kwartale 2013 roku Icahn kontynuował sprzedaż porzucając ponad połowę wszystkich akcji które posiadał. Brett Icahn – syn posiadającego miliardy na koncie inwestora – był mocno niezadowolony z decyzji ojca i silnie naciskał na pozostanie w transakcji. Jak się jednak okazało Icahn senior miał krótkoterminowego nosa. Wyniki Netflix chwilę później pokazały bowiem, że dynamika wzrostu subskrybentów jest wolniejsza niż przewidywali analitycy. Notowania spadły o 27% w after-markecie i Carl stracił około 200 milionów dolarów.

SPRAWDŹ ANALIZY SPÓŁEK NOTOWANYCH NA ZAGRANICZNYCH GIEŁDACH

Jest to już jednak zamierzchła historia. W styczniu 2015 roku Icahn przyznał się podczas jednego z wywiadów, że mógł posłuchać swojego syna i że obecnie żałuje poprzedniej decyzji. Jego podejście do Netflixa było od zawsze zbyt konserwatywne – działał z dużą dawką uprzedzenia. Teraz pozostaje mu już jedynie gdybanie – dodatkowe dwa miliardy dolarów na koncie powinny jednak uśmierzyć ból związany z ewentualnie zbyt wczesnym wyjściem z transakcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here