Naga MarketsKilku sponsorów stablecoina Libra Facebooka rozważa wycofanie się z projektu z powodu rosnącej presji ze strony organów regulacyjnych. Mimo, że oficjalnie jeszcze żaden z 28 członków-założycieli stowarzyszenia Libra nie opuścił tej organizacji, nieoficjalnie mówi się, że co najmniej trzech z nich rozważa wycofanie się z projektu.


Naciski regulacyjne hamują rozwój Libry

Z najnowszych doniesień wynika, iż w świetle ostrej presji regulacyjnej, co najmniej trzech z pierwszych sponsorów Facebooka rozważa wycofanie swojego wsparcia dla projektu Libra.

Raport “Financial Times” z 23 sierpnia zarzuca, że dwaj partnerzy założyciele Stowarzyszenia Libra przeprowadzili dyskusje na temat tego, jakie powinny być ich “właściwe kolejne kroki”. Trzeci jest natomiast rzekomo zaniepokojony tym, że ich publiczne poparcie dla Libry przyciągnie niepożądaną kontrolę regulacyjną nad ich własnymi, niezależnymi przedsiębiorstwami. Financial Times nie ujawnia jednak o jakich konkretnie podmiotach mowa.

Stowarzyszenie Libra jest nowo utworzonym, niezależnym konsorcjum zarządzającym dla Libry. Liczy 28 członków założycieli – w tym Visa, Mastercard, PayPal, Uber i Spotify – z których każdy musiał zainwestować 10 milionów dolarów, aby do niego dołączyć. Niektórzy z tych sponsorów szukają jednak sposobu na „zdystansowanie się” od projektu.

Zobacz także: Chińska waluta cyfrowa wystartuje przed Librą

Dwóch z nich stwierdziło, że są zaniepokojeni kwestiami regulacyjnymi i że rozważają zerwanie więzi z Librą, podczas gdy trzeci wyraził zaniepokojenie publicznym poparciem, ponieważ może zwrócić uwagę agencji nadzorujących ich własne firmy.

– Myślę, że będzie trudno, aby partnerzy, którzy chcą być postrzegani jako zgodni [z własnymi organami regulacyjnymi], wspierali [Librę] – zwraca uwagę jeden z partnerów.

Inny podmiot wspierający skrytykował giganta mediów społecznościowych za źle przemyślaną strategię.

Komisja Europejska zaniepokojona potencjalnym monopolem Libry

Jak informowaliśmy już w minioną środę, organy regulacyjne ds. przeciwdziałania praktykom monopolistycznym w Komisji Europejskiej, rozesłały kwestionariusz w celu ustalenia, czy proponowany przez Facebook stablecoin Libra jest projektem antykonkurencyjnym.

Komisja próbuje ustalić, czy konkurencyjne podmioty będą w stanie uczciwie konkurować ze Stowarzyszeniem Libra i jego produktem. Urzędnicy podobno uważają, że Libra może utrudniać konkurencję poprzez wymianę informacji i wykorzystanie danych dotyczących konsumentów.

Ponadto organy regulacyjne podobno rozpoczęły badanie, w jaki sposób Libra może być wykorzystywana w aplikacjach WhatsApp i Messenger na Facebooku. Ta część badania skupia się na tym, jak działa członkostwo i zarządzanie w Stowarzyszeniu Libra.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSprzedaż nowych nieruchomości w USA spada aż o 12,8%
Następny artykułAkcje CD Projekt coraz wyżej, a WIG20 w dół
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here