Naga MarketsAdam Glapiński, NBPRada Polityki Pieniężnej (RPP) czyli jeden z organów Narodowego Banku Polskiego (NBP), którego zadaniem jest coroczne ustalanie założeń polityki pieniężnej oraz podstawowych zasad jej realizacji, a także ustalanie wysokości podstawowych stóp procentowych z coraz większym niepokojem obserwuje dynamiczny wzrost cen w Polsce, który w konsekwencji może doprowadzić do zmiany retoryki Rady.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka, RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Stopa referencyjna wynosi więc 1,50%, co ma swoje plusy i minusy. Z obecnego stanu rzeczy cieszą się z pewnością osoby posiadające kredyty, gdyż niższe stopy procentowej oznaczają niższe oprocentowanie tychże kredytów. Do grona zadowolonych nie należą jednak osoby posiadające większe bądź mniejsze oszczędności, gdyż obecny poziom stóp procentowych sprawia, że rentowność lokat bankowych balansuje na bardzo niskim poziomie (niekiedy nawet niższym od inflacji).

Mimo, że jeszcze w trakcie kwietniowego posiedzenia RPP rada uznała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną, a sam prezes Narodowego Banku Polskiego przyznał, że może się tak złożyć, że ta Rada Polityki Pieniężnej w swojej kadencji nie zazna tej wątpliwej przyjemności, czy satysfakcji, by podnosić czy obniżać stopy, to jednak najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) sprawiają, że już większość członków Rady uważa, iż należy zacząć poważnie myśleć o możliwości poniesienia stóp procentowych.

Ostatnie posiedzenie RPP miało jednak miejsce na początku kwietnia. Od tego czasu poznaliśmy jednak najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej. Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,7% (w tym usług – o 2,7% i towarów – o 1,3%). Oznacza to, że w marcu 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował znalazł się na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy i wrócił w granice odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Po długim majowym poznamy kolejne, kwietniowe dane dot. inflacji CPI. Zdaniem ekonomistów Santader Bank Polska ceny towarów i usług konsumpcyjnych mogą rosnąć w tempie nawet 2,0% r/r, co chcąc nie chcąc determinowały rozważania RPP nad możliwą podwyżką stóp procentowych.

– W efekcie, podnieśliśmy naszą prognozę inflacji i obecnie spodziewamy się, że CPI osiągnie 2 proc. r/r w kwietniu, 2,8 proc. w grudniu, a na początku 2020 przekroczy 3 proc. r/r – piszą specjaliści Santandera.

– Taki scenariusz oznaczałby widoczne odejście inflacji od ścieżki z ostatniej projekcji NBP. O ile prezes NBP Adam Glapiński konsekwentnie dyskredytuje obawy o wzrost presji inflacyjnej, warto zauważyć, że już sześcioro członków RPP podało w wątpliwość jego deklarację na temat długiego okresu stabilności stóp procentowych. Jeśli inflacja faktycznie będzie zaskakiwać na plus, zmiana konsensusu w Radzie może zaznaczyć się jeszcze wyraźniej. Rynek finansowy zaczął już w ostatnich dniach wyceniać zmianę prawdopodobieństwa podwyżek stóp w Polsce – przekonują.

Konsumenci obawiają się wzrostu cen w znacznie większym stopniu niż wynika to z planów producentów

Warto także przypomnieć, iż z niedawnego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wynika, że konsumenci obawiają się podwyżek w znacznie większym stopniu niż wynika to z planów producentów. Co prawda, niemal wszystkie branże (21 spośród 22) deklarują w najbliższym czasie wzrost cen na swe produkty, z czego najsilniejsze wzrosty wyrażają firmy przetwórstwa ropy naftowej i koksu, jednak niepewność co do wielkości popytu nakazuje im umiarkowaną ostrożność.

Polski złoty coraz słabszy

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że polski złoty nie może zaliczyć ostatniego okresu do udanych. W wyniku dynamicznej aprecjacji dolara amerykańskiego, na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni PLN osłabił się o ponad 2%.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN H4

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlockchain zamiast papieru? Dubaj chce zostać blockchainowym smart city
Następny artykułTygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 28 kwietnia – 3 maja 2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here