Naga MarketsFrancois Villeroy de GalhauSkok cen ropy po ataku na gigantyczną fabrykę Abqaiq w Arabii Saudyjskiej grozi wzrostem inflacji i tłumieniem gospodarczego wzrostu, powiedział prezes banku Francji Francois Villeroy de Galhau. W swoim przemówieniu w Londynie, które dotyczyło ryzyka związanego z monetami cyfrowymi, zmianami klimatu i Brexitem, de Galhau oznajmił, że gospodarka światowa stoi w obliczu zwiększonego poziomu niepewności oraz że utracie zaufania muszą zaradzić politycy, a nie bankierzy centralni. Atak w Arabii Saudyjskiej, który zniszczył około 5% światowej podaży ropy, to w jego ocenie świetny przykład.


Zmiany klimatu wpłyną negatywnie na koniunkturę?

Jest za wcześnie, aby spieszyć się z pochopnymi wnioskami; powinniśmy ściśle monitorować konsekwencje dla rynku ropy naftowej, który charakteryzuje się raczej elastyczną podażą i stłumionym popytem. Jeśli taki stan się utrzyma dłużej, szok na rynku ropy może zwiększyć inflację i zahamować wzrost – powiedział Villeroy

De Galhau zaklasyfikował także zmiany klimatu jako potencjalny czynnik wywołujący presję na wzrost cen i spowolnienie działalności, które grozi wygenerowaniem „długoterminowego szoku stagflacyjnego”. Banki centralne muszą zbadać skutki gospodarcze i włączyć je do swoich modeli makroekonomicznych oraz spojrzeć na ryzyko kredytowe.

Cyfrowe waluty pokazują luki w obecnym systemie

Villeroy zaznaczył także, że organy nadzoru będą „bardzo uważnie” obserwować rozwój tak zwanych stabilnych monet, takich jak Libra od Facebooka. Francuska grupa zadaniowa, której przewodniczy Benoit Coeure, poda swoje wnioski do publicznej wiadomości i wyda zalecenia w październiku. Pojawienie się Libry nie musi jednak oznaczać, że władze przyspieszą przejście na cyfrową walutę banku centralnego. Jednocześnie zauważył, że takie projekty wykazują luki w istniejących systemach płatności transgranicznych.

Dlatego na poziomie europejskim powinniśmy dążyć do promowania prawdziwej europejskiej strategii płatności detalicznych, ponieważ obecny rynek jest zbyt rozdrobniony – dodał.

W sprawie Brexitu Villeroy oznajmił, że „ kwestia ta jest i pozostaje złą wiadomością” zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Europy, choć ma nadzieję, że obie strony pozostaną bliskimi partnerami. Podsumował, że jednym z rezultatów może być większa integracja reszty Europy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here