Naga Marketsczerwony październik
Sean Connery na plakacie promującym film “Polowanie na Czerwony Październik”

Październik 2018 był dla inwestorów miesiącem wyraźnych strat, szczególnie tych, którzy dali się złapać po złej stronie wielu klas aktywów charakteryzujących się silną zmiennością. Pod względem zmiany pozycjonowania, osiąganych wolumenów handlowych oraz wyników funduszy hedgingowych był to miesiąc historyczny. Nie zapisze się jednak na jasnych kartach inwestorskich opowieści.


Dawno nie było tak źle?

Teraz pojawia się pytanie, czy miesięczny wstrząs dobiegł końca i pozwoli ponownie zasilić pozycje – szczególnie długie na rynku akcji i krótkie na rynku obligacji – czy też wyrządzone szkody są tak poważne, że utrzymanie kapitału przez resztę roku jest teraz najważniejszym czynnikiem. Według Bank of America Merrill Lynch podczas „Czerwonego Października” standardowy portfel inwestycyjny 60/40 (składający się w 60% z akcji i w 40% z obligacji) tracił prawie 6%, co jest jednym z najgorszych wyników od lutego 2009 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczególnie mocno ucierpiały fundusze hedgingowe. Raporty z 278 funduszy pokazują między innymi, że Barclayhedge Hedge Fund Index stracił 2,71%, mając za sobą najgorszy miesiąc od stycznia 2016 roku i drugi najgorszy od co najmniej pięciu lat. Jeden miesiąc wystarczył, aby wykasować całoroczne zyski i przechylić indeks na korzyść spadków.

Niektóre wskaźniki cząstkowe wypadły jeszcze gorzej. Wstępne dane pokazują, że Wskaźnik Rynków Wschodzących spadł o 4,02 p.p., co oznacza, że straty z lat ubiegłych wzrosły do 11,25 p.p., a Wskaźnik Akcji Długoterminowych spadł o 4,38 p.p.

Eurekahedge nie dostarczył jeszcze danych za październik, ale jego najszerszy Indeks Funduszu Hedgingowego wzrósł tylko o 0,13 p.p. w skali roku na koniec września. Teraz prawie na pewno będzie przesuwał się na czerwono.

Wybuchowa mieszanka obaw związanych z wojną handlową i protekcjonizmem, włoskimi planami budżetowymi i rosnącymi stopami procentowymi w USA wywołał w ubiegłym miesiącu znaczne odwrócenie tendencji na wielu rynkach. Światowy indeks akcji MSCI spadł o 7,57 p.p., co stanowi najgorszy miesiąc od maja 2012 r.; wskaźnik S&P 500 spadł o 6,94 p.p., co stanowi najgorszy miesiąc od września 2011 r.; a indeks akcji wschodzących MSCI spadł o 8,8 p.p.

Z rynku akcji wschodzących zniknęło 17 miliardów dolarów

Dane Instytutu Finansów Międzynarodowych z Waszyngtonu szacują, że w październiku inwestorzy wyciągnęli z rynku akcji wschodzących 17,1 mld USD brutto, co czyni go najgorszym miesiącem od maja 2013 r. i czwartym najgorszym miesiącem od rozpoczęcia rekordów w 2005 r.

Analitycy z JP Morgan uważają, że fundusze hedgingowe i długoterminowe/krótkoterminowe fundusze akcyjne mają możliwość zwiększenia swojego zaangażowania kapitałowego, “zakładając, że przepływ wiadomości pozostanie dodatni”, podczas gdy doradcy ds. handlu towarowego “nie powinni być daleko od neutralności”.

Może to pomóc w odzyskaniu części utraconego gruntu. Światowe akcje notowały swój najlepszy tydzień od lutego, a notowania rynków wschodzących wzrosły o 6 p.p., najwięcej od lutego 2016 roku.

Jednak w dłuższej perspektywie czasowej inwestorzy instytucjonalni są nadal głównie nastawieni na długie pozycje akcyjne w stosunku do obligacji, “a październikowa korekta w niewielkim stopniu przyczyniła się do zredukowania nadmiaru zainwestowanych środków”, co oznacza, że spadki na rynku akcji jeszcze nie wybrzmiały. W tym samym czasie byczy trend rozpędza się na rynku papierów dłużnych.

Gracze instytucjonalni coraz rzadziej obstawiają spadki obligacji

Dane Komisji Handlu Towarowego (CFTC) za tydzień kończący się we wtorek, 30 października pokazują dane funduszy i dane spekulacyjne, sugerujące zmniejszenie pozycji krótkich na amerykańskich 10-latkach (obligacjach) o 41 194 kontrakty do 502 839 kontraktów.

Był to piąty tydzień z rzędu, w którym obniżono prognozy, że ceny amerykańskich obligacji spadną, co spowodowało spadek z rekordowej wartości krótkich pozycji w liczbie 756 316 kontraktów pod koniec września do 253 477 kontraktów pod koniec października.

Wysokodochodowe obligacje “śmieciowe”, często postrzegane jako alarm ostrzegawczy na dużych rynkach zdają się wysyłać pierwsze niepokojące sygnały. Amerykańskie obligacje śmieciowe miały najgorszy miesiąc od prawie trzech lat w październiku pomimo bardzo wysokich wolumenów.

Platforma obrotu obligacjami MarketAxess stwierdziła, że w październiku wolumen obrotu obligacjami o wysokiej rentowności był rekordowy i wyniósł 20,3 mld USD, co przyczyniło się do całkowitego wolumenu obrotu na rynakch fixed income do 164,4 mld USD.

W zeszłym miesiącu wstrząs był poważny. Wczesne sygnały z tego miesiąca wskazują na stabilizację, a nawet nieśmiałe ożywienie. Jednak nastroje są kruche, a dalsze fale zmienności i silnych wahań cen nie będą zaskoczeniem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here