Naga MarketsWielka Brytania będzie pierwszym krajem, który ewakuuje się z pokładu UE?
Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który ewakuuje się z pokładu UE?

Wtorek to ostatni dzień maja – miesiąca, który doczekał się swojego własnego powiedzenia krążącego wśród inwestorów (Sell in May and go away). W przypadku inwestorów konserwatywnych, poszukujących spokojnych, perspektywicznych spółek to powiedzenie może faktycznie być bliskie. Inaczej jednak zachowują się spekulanci, którzy liczą na to, że czerwiec przyniesie sporą zmienność na rynkach.


Szósty miesiąc nowego roku zacznie się na prawdę intensywnie – już drugiego czerwca, w czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego po którym poznamy najnowszą decyzję EBC między innymi w sprawie stóp procentowych. Rynki równie baczniej przyglądać się będą programowi skupu aktywów, który prowadzony jest w Europie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak gdyby emocji było mało, w tym samym dniu planowane jest kolejne spotkanie krajów OPEC w sprawie zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej. Poprzednim razem, brak zgody ze strony Iranu spowodował, że cały plan (również) wspierany przez Moskwę spalił na panewce.

Piątek, 3 czerwca również nie odpuści inwestorom z racji publikacji jednego z ważniejszych raportów amerykańskiej gospodarki – non farming payrolls. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym jest ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym dla Rezerwy Federalnej, a przez to – również dla inwestorów. Piątkowa publikacja będzie również o tyle ważna, że jest ona zaplanowana niemal, tuż przed posiedzeniem FOMC, które odbędzie się 15 czerwca.

Rynkowe prognozy dotyczące najbliższego spotkania członków Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku wskazują na około 30% prawdopodobieństwo podniesienia amerykańskich stóp procentowych. Szanse na takie działanie systematycznie wzrastały od zaskakująco jastrzębich minutek FOMC, które opisywane były na Comparic w połowie maja.

Mimo to, najważniejsze ma dopiero przyjść. Bowiem 23 czerwca Brytyjczycy wybiorą się do urn i zagłosują czy chcą pozostać w Unii, czy też wybierają secesję. Brexit był gorącym tematem od momentu ogłoszenia referendum w lutym. Wielu komentatorów wskazuje, że ewentualne opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur unijnych może na nowo rozpalić tlący się kryzys finansowy rozpoczęty sporymi problemami Chin. Jak na razie, sondaże przeprowadzane wśród Brytyjczyków wskazują na niemal równy podział społeczeństwa na zwolenników i przeciwników Brexitu. Wielu martwi również całkiem liczna grupa osób niezdecydowanych, choć pojawiają się głosy porównujące aktualnie przeprowadzane sondaże z tymi przeprowadzanymi przed referendum w Szkocji. Wówczas również ankiety wskazywały na niemal identyczną ilość zwolenników i przeciwników niepodległej Szkocji, jednak ostatecznie wygrała brytyjska niechęć do zmian.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here