Naga MarketsCzy FED się czegoś obawia? To właśnie to pytanie nurtowało mnie najbardziej w zeszłym tygodniu. Kongres chciałby przeprowadzić audyt banku rezerwy federalnej. Coś takiego nigdy wcześniej nie miało miejsca. Janet Yellen za wszelką cenę nie chce do tego dopuścić. Dlaczego? Czy ma coś do ukrycia? Czy kryje się za tym jakaś afera? Nie znam niestety odpowiedzi na te pytania, ale coś mi tu nie gra. Wiadomo nie od dziś, że FED jest naciskany przez administrację USA. Może jest naciskany bardziej niż się wszystkim wydaje. Czas pokaże co z tego wyniknie. Radzę Wam dopisać ten audyt jako potencjalne ryzyko rynkowe. Ta cała sprawa cuchnie na odległość

Podsumowanie tygodnia na S&P500

S&P 500 stracił w zeszłym tygodniu zaledwie 0.3% i od początku roku pozostaje na niewielkim plusie 2.2%. Nie mamy do więc do czynienia z silnym rynkiem byka. Byle jaka korekta spowoduje, że S&P będzie na minusie w 2015. Sektor energetyczny był najgorszy tracił on 1.9% na piątkowym zamknięciu. Potwierdziła się tegoroczna reguła, że szeroki rynek nie idzie w górę bez wzrostów na ropie. Muszę przyznać, że w tej chwili rynek wysyła bardzo mylne sygnały. Dzieje się zazwyczaj tak w przeddzień jakiegoś dużego ruchu. Z jednej strony indeks jest zmęczony i nie jest w stanie codziennie bić rekordów z drugiej strony jednym z najsilniejszych sektorów w zeszłym tygodniu był XLY (Consumer Disretionaries). Silne zachowanie tego sektora zazwyczaj zapowiada przyśpieszenie wzrostu gospodarki. Po przeciwnej stronie stoją drożejące obligacje. Stało się to, o czym pisałem w zeszłym tygodniu, łatwiej było kupować obligacje niż akcje.
Podsumowując myślę, że należy zwiększać zaangażowanie w amerykańskie akcje ale tylko w przypadku znaczącego cofnięcia rynku.

1 2

Ważne dane makro w zeszłym tygodniu

Poza wspomnianym już wyżej przemówieniu Janet Yellen i sprawie z audytem FEDu mieliśmy następujące ważne publikacje danych makroekonomicznych

  • Poznaliśmy ostateczny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za 4 kwartał. Wzrost gospodarczy ostatecznie wyniósł 2.2%. Został zrewidowany w dół z 2.6% raportowanego w zeszłym miesiącu. Po raz kolejny potwierdziła się stara giełdowa prawda, że rynek obligacji zawsze ma rację. Obligację od ponad roku dyskontowały już spowolnienie. Pytaniem pozostaje jak będzie wyglądał pierwszy kwartał 2015
  • Nowe podania o zasiłki dla bezrobotnych publikowane jak zwykle w czwartek powróciły ponad ważny poziom 300 tysięcy. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że rynek pracy dostał zadyszki i nie wykazuje już takiej poprawy jak w kilka miesięcy temu. Te dane w zestawieniu z PKB oraz silnym sektorem opieki zdrowotnej XLV sugerują po raz kolejny, że jesteśmy w końcówce cyklu gospodarczego. Do zakończenia hossy potrzebowalibyśmy jednak jakiegoś zapalnika. Czy będzie nim audyt FEDu?

Ciekawostki z amerykańskich spółek w zeszłym tygodniu

Muszę przyznać, że żadna z amerykańskich spółek nie przykuła mojej uwagi w zeszłym tygodniu. Pod tym względem dużo więcej działo się na giełdzie w Londynie. Duży bank Loyds powrócił do wypłacania dywidendy sugerując, że w końcu tarapaty, w które wpadł w 2008 roku są za nim.
Mieliśmy też ogromny wzrost wartości notowań spółki Gulf Keystone Petroleum, którą szeroko opisywałem na swoim blogu. Na czwartkowej sesji jej notowania rosły o 60% po tym jak okazało się, że konsolidacja firm wydobywających ropę w Kurdygystanie się rozpoczęła.

Ciekawe rynki w zeszłym tygodniu (FTSE100)

Bardzo ciekawą sytuację mieliśmy na giełdzie w Londynie gdzie FTSE100 odnotowało najwyższe zamknięcie od 1999 roku. Tak to nie jest literówka. Na nowy rekord na tym indeksie musieliśmy czekać aż 25 lat. Kolejny dowód na to, że strategia Buy&Hold nie zawsze działa.

3Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here