Naga Markets

Czeka nas wieloletni cykliczny spadek dolara, prognozują analitycy banku INGZaostrzone warunki kredytowe w USA spowodowane kryzysem bankowym sprawią, że recesja i głębszy cykl luzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (Fed) staną się jeszcze bardziej prawdopodobne. Czynniki te sprawiają, że amerykański dolar może wkrótce powrócić do spadków względem euro oraz innych walut z grupy G10. Analitycy ING podkreślili jednak, że droga do deprecjacji dolara będzie kręta – każda załamanie na amerykańskich rynkach może bowiem spowodować krótkotrwałe umocnienie waluty.

Notowania dolara mogą osłabiać się od drugiej połowy 2023 roku

Z wydarzeń ostatnich miesięcy jasno wynika, że warunki kredytowe w USA zaostrzają się, co będzie miało wpływ na perspektywy amerykańskiego wzrostu gospodarczego. Jak dotąd Rezerwa Federalna nie określiła jeszcze formalnie wpływu tych wydarzeń, ale analitycy ING prognozują, że są one wystarczające, aby ograniczyć cykl zacieśniania i skłonić do złagodzenia polityki pieniężnej o 100 pb w czwartym kwartale.







Uważamy, że cięcia Fed w dalszej części tego roku powinny wywołać wielokwartalny – prawdopodobnie wieloletni – cykliczny spadek dolara. Biorąc pod uwagę napiętą sytuację geopolityczną, cykliczne osłabienie dolara może jednak zostać pomylone ze strukturalnym spadkiem dolara związanym z dedolaryzacją – napisali analitycy ING.

Cele banku na koniec roku dla par walutowych EUR/USD oraz USD/JPY wynoszą obecnie odpowiednio 1,20 i 120,00. Większość prognozowanego spadku dolara ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku – pogląd ten opiera się na wyraźnych oznakach dezinflacji w USA i pomyślnym rozwiązaniu konfliktu dotyczącego pułapu zadłużenia w kraju.

Podejrzewamy jednak, że do tego czasu napięcie na rynkach finansowych wzrośnie. W przypadku błędnych decyzji politycznych w Waszyngtonie obawiamy się, że jakiekolwiek zawirowania w funkcjonowaniu amerykańskich rynków pieniężnych mogą wywołać gwałtowne załamania EUR/USD, jakie obserwowaliśmy w latach 2008/2009, a ostatnio w marcu 2020 r. – dodali analitycy.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView

W związku z tym poziomy poniżej 1,05 kursu EUR/USD byłyby z pewnością możliwe, gdyby amerykańskie rynki finansowe uległy osłabieniu. Wówczas wszelkie straty okazałyby się tymczasowe i zostałyby szybko odwrócone, gdy Rezerwa Federalna – i politycy – przywróciliby porządek.

Pozostając w grupie krajów G10, ING podtrzymuje predykcje dotyczące lepszych wyników defensywnego japońskiego jena i szwajcarskiego franka w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zwłaszcza jeśli Bank Japonii znormalizuje politykę na czerwcowym posiedzeniu.

Podobnie, może być zbyt wcześnie, by oczekiwać trwałego wzrostu wartości walut o wysokim współczynniku beta w bloku surowcowym i w Skandynawii. Funt szterling radzi sobie dobrze, ale nadal uważamy, że rynek zbyt mocno wycenia zacieśnianie polityki przez Bank Anglii, przez co funt szterling jest podatny na zagrożenia – czytamy w dalszej części komunikatu.

AVA Trade

W perspektywie krótkoterminowej dolar kontynuuje swój rajd względem większości walut. Amerykańska waluta zyskała dodatkowy bodziec do aprecjacji po piątkowym odczycie inflacji i wydatków w USA. Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą wzrósł w kwietniu o 0,4% – rok temu wskaźnik ten wzrósł o 4,4%. Z kolei wyłączając żywność i energię, tzw. bazowy indeks PCE wzrósł o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 4,7% w porównaniu z kwietniem 2022 roku.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułUSA na tykającej bombie. Niemcy wpadły w techniczną recesję. Co z Polską? Rentgen Rynków, odc. 80
Następny artykułDolar powinien kontynuować wyprzedaż! 5 powodów analityków MUFG Banku na dalszy wzrost EUR/USD
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.