Naga MarketsPracownicze plany kapitałowe - wszystko co musisz wiedziećOstatnie miesiące przyniosły ze sobą zaskakujące wzrosty na amerykańskim rynku akcji. Wyceny wielu spółek takich jak chociażby Apple czy Tesla poszybowały w górę o dziesiątki procent. W ślad z nimi poszły także indeksy, których notowania ustanowiły nowe historyczne szczyty.


Euforia kończy hossę

Sytuacje, w których notowania znajdują się na skrajnie wysokich, nienotowanych dotychczas poziomach sprawiają, że na rynku pojawia się euforia, która w konsekwencji prowadzi do dalszej aprecjacji. Wielu uczestników rynku nie pamięta, bądź nawet nie ma prawa pamiętać poprzednich kryzysów czy baniek spekulacyjnych, w efekcie czego osoby te uważają, że jeżeli coś rośnie od ponad 10 lat (bo tyle trwa hossa na Wall Street), to pewnie będzie rosło w nieskończoność. Prędzej czy później musi pojawić się jednak załamanie. Problemem jest jednak określenie, kiedy może do niego dojść.

Analitycy techniczni z pewnością wiedzą, że niemożliwym jest określenie istotnego oporu w sytuacji kiedy notowania nigdy w historii nie znajdowały się powyżej obecnego poziomu. Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia na wykresach amerykańskich indeksów.

Déjà vu na Dow Jones

Mimo, iż notowania Dow Jones znajdują się najwyższych poziomach w dotychczasowej historii tego indeksu, to w strukturze ostatnich ruchów dostrzec można pewien układ, który pojawił się już kiedyś na rynku. Nie wszyscy mogą zdawać sobie jednak z niego sprawy, gdyż mowa tu o sytuacji z 1937 roku.

Dow Jones Industrial Average (DJIA) to jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. Po raz pierwszy został on opublikowany 26 maja 1896 roku, co sprawia, że historia jego notowań jest niezwykle długa. Składał się on wówczas z akcji 12 spółek, z których do dziś w indeksie utrzymał się jedynie General Electric (z przerwą w latach 1898–1907). Obecnie DJIA składa się z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

W lutym 1937 roku indeks osiągnął szczyt, po czym spadł o około 10% w okresie czterech miesięcy. Następnie wzrósł odrabiając straty, po czym spadł o prawie 50% w ciągu kolejnych ośmiu miesięcy.

Trzy miesiące później, w maju 1937 roku Stany Zjednoczone weszły w trwającą kolejne 13 miesięcy recesję. PKB w USA spadł wówczas o 18,2%, co czyni ją jedną z najgłębszych recesji w XX i XXI wieku. Okazuje się bowiem, że mimo, iż recesja w 2008 r. trwała 19 miesięcy, to PKB spadł jedynie o 5,2%.

Wróćmy jednak do samego indeksu. Sven Henrich będący założycielem i głównym strategiem rynku w NorthmanTrader zwraca uwagę na pewną zależność pomiędzy wzrostami z lat 1934-1937 a tym, co dostrzec można na notowaniach Dow Jones obecnie.

Sekwencje wzrostowe i spadkowe oraz układy dołków i wierzchołków wyglądają bliźniaczo podobnie jak w roku 1936 i na początku 1937 a więc na chwilę przed załamaniem rynku.

Czy zatem w najbliższym czasie czeka nas pęknięcie bańki i kilkudziesięcioprocentowe spadki na amerykańskim rynku akcji? A może to kolejna teoria spiskowa i szukanie na siłę pretekstu do argumentowania nadchodzącego kryzysu? Podziel się swoją opinią w komentarzach.


Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuro nie było tak słabe od 2017. EUR/USD traci przez obawy dotyczące gospodarki strefy euro
Następny artykułSantander dementuje plotki dotyczące sprzedaży polskiego oddziału – to warto wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here