Naga MarketsCzeka nas Polexit? Projekt PiS ws. ustroju sądów sprzeczny z prawem europejskimNa temat projektu ustawy PiS ws. ustroju sądów, opinię wydał Sąd Najwyższy. Uwagi SN nie pozostawiają suchej nitki na tym projekcie. “Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się bowiem w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego” – uważa SN. Rezultatem wprowadzenie ustawy sądowniczej może nawet być Polexit – opuszczenie przez Polskę struktur Unii Europejskiej ze względu na sprzeczność projektu z prawem europejskim.

Rządząca obecnie w kraju Partia Prawo i Sprawiedliwość, projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym złożyła w Sejmie, w ubiegłym tygodniu. Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Ponadto w projekcie zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Znaczna część zmian w obowiązujących obecnie przepisach odnosi się natomiast do samorządu sędziowskiego.

Logika z czasów wprowadzania stanu wojennego

“Co znamienne, opiniowany projekt został ogłoszony na stronach Sejmu w nocy z 12 na 13 grudnia 2019 r. Nie tylko jednak data jego zgłoszenia nawiązuje do najbardziej niechlubnych kart polskiej historii. Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się bowiem w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego” – czytamy w uwagach SN do projektu ustawy.

Zobacz też: Fed wskrzesza inflacyjnego potwora zabitego przez Volckera, uważa Peter Schiff

“Podkreślenia wymaga, że formułowane obecnie w przestrzeni publicznej przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej zarzuty dotyczące sędziów stanu wojennego, sprowadzają się do tego, że stosowali oni dekret o stanie wojennym, bez uwzględnienia jego sprzeczności z normami wyższego rzędu. W istocie do tego samego dąży projektodawca, proponując surowe kary dyscyplinarne za odmowę stosowania przepisów sprzecznych z prawem europejskim i stosowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE” – kontynuuje SN.

Niezgodność z unijnymi przepisami doprowadzi do Polexitu?

Sąd Najwyższy stwierdził, że projekt może naruszać prawo europejskie i zaostrzyć istniejące napięcia między Brukselą a rządzącą obecnie partią PiS.

Sprzeczności między polskim prawem a prawem UE najprawdopodobniej doprowadzą do interwencji instytucji unijnych w związku z naruszeniem traktatów UE. W dłuższej może to z kolei doprowadzić do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej (tzw. Polexit), stwierdził w oświadczeniu Sąd Najwyższy. Informacje z dnia wczorajszego wskazują, że Unia Europejska  zbada, czy projekt ustawy podważa niezależność sądów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here