Naga Markets"Jesteśmy apolityczni(...)" stwierdził w wywiadzie dla telewizji Fox, członek Fed, John Williams
“Jesteśmy apolityczni(…)” stwierdził w wywiadzie dla telewizji Fox, członek Fed, John Williams

Pytaniem, które coraz częściej słychać na rynku jest to czy Rezerwa Federalna będzie skłonna podwyższać stopy procentowe w tak zwanym roku prezydenckim. Zdaniem wielu, niepewność związana z wynikami wyborów w Stanach jest jak zwykle zbyt duża, by rynki dodatkowo obciążane były zmianami w polityce monetarnej banku centralnego najważniejszej gospodarki świata. Prezydent Fed San Francisco przekonuje, że podwyżka w tym roku jest jak najbardziej możliwa.


Udowodniliśmy już niejednokrotnie, że potrafimy podejmować kontrowersyjne decyzje – stwierdził wczoraj w rozmowie telewizyjnej John Williams, kierujący oddziałem Fed w San Francisco. Członek Fed, obecnie bez prawa głosu na zebraniach FOMC (nie decydujący o poziomie stóp procentowych) odnosił się do cykli podwyżek stóp Rezerwy, które miały miejsce w latach 1988, 2000 oraz 2004. Wówczas, w tak zwanym roku prezydenckim, kiedy o fotel prezydenta walczyli Bush senior (1988) oraz Bush junior (2000 oraz 2004) Fed podnosił poziom stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomimo globalnego ryzyka w postaci wciąż chwiejących się Chin oraz niepewnej sytuacji w Europie dane makroekonomiczne spływające do nas z amerykańskiej gospodarki pozwalają na kolejny ruch. W mojej ocenie, podwyżka stóp procentowych w drugiej połowie tego roku byłaby odpowiednim posunięciem ze strony FOMC – stwierdził Williams.

Obecnie, prawdopodobieństwo podwyżki w czerwcu mierzone kontraktami FRA sięga jedynie 28%. Zdaniem Williamsa jednak jest to wycena nie odpowiadająca rzeczywistym szansom na takie posunięcie ze strony głosujących członków Rezerwy. Zarówno poziom inflacji jak i rynek pracy znajdują się na poziomach coraz bliższych ustalonym przez Fed. Jesteśmy apolityczni – jedyne co nas interesuje to wcześniej wyznaczone cele – podsumował Williams.

Poniższy wykres pokazuje cykle polityki monetarnej w Stanach. Kilkuletnia przerwa w podwyżkach stóp może być jednym z powodów zdeterminowania Fed do zaciśnięcia warunków monetarnych pomimo wyborów na fotel prezydenta USA, które odbędą się w listopadzie tego roku.


source: tradingeconomics.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here