Naga MarketsMimo, że pandemia koronawirusa trwa już ponad pół roku, to w wielu miejscach na świecie wciąż nie udało się jej opanować. Tylko wczoraj w samych Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 65 tys. nowych zakażeń i niemal 1 tys. zgonów. Od początku pandemii na całym świecie zdiagnozowano już niemal 13,5 mln. zachorowań na Covid-19, z czego blisko 582 tys. zmarło. Tylko w USA liczba zakażonych przekroczyła 3,5 mln, a ilość zgonów zbliża się do 140 tys.

  • Recesja potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano
  • Bezrobocie w USA może ponownie zacząć rosnąć
  • Na rynku pracy istnieje nadpodaż mocy produkcyjnych

Recesja w USA potrwa dłużej i będzie głębsza

Stale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych sprawia, że gospodarka amerykańska będzie prawdopodobnie wracać do formy o wiele wolniej niż się spodziewano. Urzędnicy Rezerwy Federalnej ostrzegają, że pojawienie się drugiej fali może jeszcze bardziej pogłębić kraj w recesji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Decydenci Fed-u zrewidowali swoje oczekiwania dot. ożywienia gospodarczego. Ich zdaniem obecna poprawa danych makroekonomicznych wskazujących m.in. na wzrost zatrudnienia, może być ulotna.

– Pandemia pozostaje głównym czynnikiem napędzającym kurs gospodarki. Nadal otacza nas gęsta mgła niepewności i dominują zagrożenia spadkowe – powiedziała gubernator Fed Lael Brainard w przemówieniu wygłoszonym na wirtualnym spotkaniu zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Ekonomiki Biznesu.

Dodatkowe wsparcie fiskalne będzie niezbędne

Jej zdaniem dodatkowe wsparcie fiskalne będzie “niezbędne” dla ożywienia wzrostu gospodarczego, szczególnie w obliczu zbliżającego się zakończenia pierwszej rundy programów wsparcia gospodarczego wprowadzonych po wybuchu pandemii.

Przypomnijmy, że od marca Fed obniżył stopy procentowe niemal do zera, zwiększył zakupy aktywów i uruchomił wiele innych programów pomocowych, mających na celu zapewnienie płynności sektora finansowego, utrzymanie miejsc pracy oraz zagwarantowanie kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Bezrobocie w USA znów może wzrosnąć

Członek oddziału Fed w Richmond, Thomas Barkin, ostrzegł że bezrobocie w USA może ponownie wzrosnąć, gdy firmy zaczną przystosowywać się do recesji, która prawdopodobnie będzie trwała dłużej niż początkowo przewidywano, a inicjatywy takie jak Paycheck Protection Program (PPP) wygasną.

Małe przedsiębiorstwa korzystające z kredytów PPP, które mogły utrzymać pracowników, mogą teraz rozważyć ich zwolnienie, ponieważ program wygasa, a popyt pozostaje słaby.

Robert Kaplan, prezes Fed w Dallas Fed wskazuje na “dużą nadwyżkę mocy produkcyjnych w gospodarce”, którą nazwał “dezinflacyjną”.

Czeka nas kolejna fala wyprzedaży na Wall Street?

Zdaniem Lael Brainard pojawienie się drugiej fali infekcji może nawet spowodować kolejny spadek aktywności, a także ponownie zwiększyć niestabilność rynków finansowych w okresie większej podatności na zagrożenia.

Spoglądając tym czasem na notowania indeksu S&P 500 zauważymy, że od drugiej połowy marca wzrósł on już o niemal 46 proc. zmniejszając tym samym zasięg wcześniejszej deprecjacji do zaledwie 5,78 proc. z 35,41 proc.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

S&P 500

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCD Projekt mocno w górę po 7 dniach spadków i korekcie do 354 zł
Następny artykułDom Development: Euro Styl uruchomił sprzedaż 124 mieszkań w Gdańsku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here