Naga Markets

KrokodylW tropikalnej Australii, z której pochodzi Nial Fuller krokodyl różańcowy (słonowodny) to przerażający i inteligentny drapieżnik znany z umiejętności cierpliwego wyczekiwania przez wiele dni lub tygodni, aż nieświadoma ofiara w końcu zbliży się do brzegu i zostanie jego następnym posiłkiem. Można powiedzieć, że krokodyle są jednym z niewielu gatunków zwierząt, które odniosły duży sukces: żyją na naszej planecie już od około 200 milionów lat, przeżyły dinozaury, a ponadto ewoluowały w czasie, aby stać się chyba najbardziej skutecznym drapieżnikiem na Ziemi, zaraz za człowiekiem.

Krokodyle to myśliwi czekający na okazję. Potrafią poznać zachowanie swojej ofiary i przyczaić się przez długi czas, nawet doprowadzając się niemal do śmierci głodowej, aby potem, gdy już nadejdzie najbardziej odpowiedni moment, szybko, bez cienia zawahania i z wielką precyzją porwać upatrzoną ofiarę.

W rzeczywistości zdarza się, że ludzie przez pewien dłuższy czas bez większych problemów pływają w pobliżu tych zwierząt, aż pewnego dnia ktoś idzie się pomoczyć, połowić ryby lub ochłodzić w wodzie i potem nigdy już nie wraca. To prawdziwy dowód, iż jeden z najstarszych i najbardziej metodycznych drapieżników jaki kiedykolwiek żył na Ziemi jest także jednym z najbardziej cierpliwych i zdyscyplinowanych. Teoria Darwina o przeżyciu tylko tych, którzy potrafią się najlepiej przystosować, z pewnością ma swoje potwierdzenie w przypadku tego zwierza, który jest obecny na Ziemi od czasów dinozaurów, ponieważ posiada skuteczną metodę polowania i adaptacji do otoczenia. Krokodyl różańcowy jest pierwotnym snajperem natury – potrzebuje jeść mniej więcej raz w tygodniu, gdyż zamiast kilku słabej jakości posiłków woli jeden porządny.

Możemy nauczyć się wielu rzeczy od takiego krokodyla. Oto kilka z nich:

Krokodyl dla tradera jest najlepszym wzorem do naśladowania

Krokodyl w rzeczy samej jest dla nas najlepszym wzorem do naśladowania. Jego zachowanie stanowi doskonałą metaforę tego, jak powinniśmy postępować jako traderzy. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości, że jesteśmy drapieżnikami, ale nie tylko jako traderzy, bowiem również jako ludzie ze swej natury jesteśmy zbudowani i postępujemy jak myśliwi. W tradingu powinniśmy naśladować zachowanie krokodyli na polowaniu: dyscyplinę, cierpliwość, elastyczność w dopasowaniu do warunków oraz metodyczne podejście. Krokodyle wykazują także zdolność do szybkiego uczenia się i unikania ryzykownych sytuacji – później to omówimy w szerszym zakresie, ale są to kolejne rzeczy, które musimy robić jako traderzy.

Pomyśl przez chwilę o krokodylu… Jest wielki, gruby, długi i potrzebuje bardzo dużo białka, aby przeżyć, pływać i polować. Czy dobrze by na tym wyszedł, gdyby każdego dnia swoją energię spożytkowywał na ganianiu za malutkimi rybkami? Wyobraź sobie, ile energii musiałby przeznaczać codziennie na łapanie odpowiednio dużej ilości ofiar, które są tak marnej jakości. Jeśli kiedykolwiek widziałeś takiego krokodyla, którego ja spotkałem, to wiesz o czym mówię. One są zaprojektowane w ten sposób, rozwinęły w sobie cierpliwość snajpera-łowcy. Nie interesują ich niewielkie posiłki marnej jakości, które musiałyby przyjmować bardzo często. Jedzą raz na jakiś czas, ale za to wtedy wolą skubnąć coś dużego, soczystego i pożywnego.

Sprawdź strategię inwestycyjną Niala Fullera

Stosując mniejszą częstotliwość tradingu, mamy na celu zdobyć duże, “mięsiste” kąski, które wystarczą na dłuższy czas. Oczywiście po drodze do wielkiej nagrody możemy mieć kilka strat, ale cel wciąż pozostaje jasny. Czekamy na uboczu (nad brzegiem rzeki, jak krokodyl), by potem rzucić się na nasz łup i porwać ogromny, “odżywczy” kawałek dla siebie. Nie chcemy motać się po całym jeziorze lub rzece, próbując złapać każdą najmniejszą płotkę… Wolimy czekać i wyłowić dużą, dochodową transakcję (w przypadku krokodyli: byłby to prawdopodobnie kangur, pies, a może nawet człowiek).

XTB

Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

W języku angielskim jest takie dosyć znane powiedzenie: “All good things come to those who wait”. Mówi ono o zalecie bycia osobą cierpliwą, a niektórzy mogą je odczytywać również jako pochwałę skromności, zdyscyplinowania i bycia człowiekiem zorganizowanym. To proste słowa, ale kryje się za nimi coś głębszego, prawda, którą można odnieść zarówno do krokodyli, jak i traderów.

Niektórzy z was mogą się dziwić, że w dzisiejszych czasach często otwieram nie więcej niż 3 transakcje na tydzień, czasami nawet mniej. Być może pomyślisz: “To za mało, żeby móc zarabiać!” Takie myśli przychodzą bardzo łatwo, gdy wokół wiele stron internetowych mówi o Day Tradingu i tradingu wysokiej częstotliwości. Ja jednak wiem z własnego doświadczenia, że dużo bardziej opłaca się cierpliwie poczekać na setup wysokiej jakości niż być przyklejonym do wykresów całe dnie i noce, próbując złapać każdy ruch. Najlepsze okazje widać na pierwszy rzut oka, niemal “przemawiają do ciebie” i same się proszą o zawarcie transakcji. Można je rozpoznać od razu, gdy tylko wiesz czego szukać.

Gdybym miał określić mój styl tradingu za pomocą podręcznikowych definicji, to powiedziałbym, że jest to swing trading i podążanie za trendem. Próbuję złapać większe ruchy, które trwają kilka sesji, dni lub nawet tygodni. Dlatego też mogę powiedzieć, że mój sposób działania jest podobny do krokodyla. Być może nawet kupię sobie takie duże zdjęcie krokodyla i powieszę w biurze, aby przypominało mi, iż jest to jeden z najskuteczniejszych drapieżników w historii, a co ważniejsze dlaczego udało mu się odnieść taki sukces.

Ma wysoką skuteczność

Nie popełnię chyba wielkiej gafy, jeśli powiem, że gdy krokodyl już złapie ofiarę w swoją paszczę, to jej nie wypuści. Zwierzęta te mają tak wysoką skuteczność dzięki temu, że cierpliwie czekają na “łatwe” okazje, a następnie działają szybko i bez wahania. Przykładowo lew może próbować kilka razy zanim dogoni gazelę lub inną szybką ofiarę, tracąc wtedy sporo energii. Krokodyl zaś woli unikać takich stratnych transakcji na polowaniu, nie lubi marnotrawić swojej energii, cierpliwie czeka, zachowując pełną samokontrolę, aż ofiara niemal sama wejdzie mu do paszczy – dopiero wtedy uderza.

W tradingu czekanie na odpowiednią okazję oraz zachowanie cierpliwości mogą przyczynić się do poprawienia naszej skuteczności. Jako traderzy mamy wpływ tylko na siebie, a nie mamy żadnej kontroli nad naszą ofiarą (rynkiem). Możemy jedynie trzymać nasz kapitał w garści i cierpliwie czekać, aż pojawią się warunki, dzięki którym zyskamy pewną przewagę. To w ten sposób trader zyskuje wysoką skuteczność, a nie poprzez otwieranie stu transakcji tygodniowo podczas daremnych prób oskalpowania rynków.

Unika ryzyka i szybko się uczy

KrokodylKrokodyle szybko się uczą i adaptują do zmian. W szczególności potrafią bardzo szybko nauczyć się unikać niebezpiecznych sytuacji, zgodnie z tym, co jest napisane w artykule “The Extraordinary Lives of Crocs“. Według niego te cechy są kolejnym powodem dlaczego zwierzęta te przetrwały dłużej niż dinozaury i żyją aż do dzisiaj. Unikanie ryzyka jest jednym ze sposobów, aby dany gatunek mógł przeżyć w dłuższym czasie i wygrać ewolucyjną bitwę o przetrwanie najsilniejszego. Podobnie rozważne dobieranie transakcji, aby nie ryzykować więcej niż trzeba, oraz szybkie wyciąganie wniosków to dwa bardzo ważne klucze otwierające drzwi do zostania zarabiającym traderem.

Wiele razy powtarzałem, że aby osiągnąć sukces w tradingu, należy stosować zarządzanie ryzykiem. Niektórzy nie uczą się tak szybko jak krokodyle, zamiast tego wciąż popełniają te same błędy, aż wyzerują swoje konto. Jesteśmy dużo bardziej inteligentni niż te zwierzęta, jednak posiadamy również znacznie więcej emocji, które mogą zasłonić nasz traderski instynkt i powodować niepewność, zgadywanie zachowania rynku lub nadmierną i przesadną analizę. Krokodyle natomiast nie zgadują… To niemal doskonałe drapieżniki, które posiadają wrodzone cechy takie jak cierpliwość, dyscyplina i uderzanie bez wahania.

Jako traderzy musimy nauczyć się wyciągać wnioski z naszych błędów – i to szybko, ponieważ stawką są nasze pieniądze. Dla nas unikanie ryzykownych sytuacji to eliminacja nadmiernego tradingu oraz zbyt wysokiego ryzyka w transakcjach.

Zachowuje energię na swój następny cel

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Śledź regularne analizy Niala Fullera publikowane na Comparic.pl[/pullquote]

Krokodyl czeka na duży posiłek, ponieważ bardziej sensowne jest poczekanie i zachowanie energii, aby potem zdobyć większy zasób składników odżywczych. Zwierzę to stosuje taki tryb żywienia, by oszczędzać energię i czas, a ponadto dzięki temu zdołało przetrwać miliony lat, w tym wiele okresów, kiedy zdobycie pokarmu było bardzo trudne.

Gdy pomyślisz o tym, by w celu polepszenia swojej skuteczności nie zmieniać transakcji już otwartej, to prowadzenie tradingu może się okazać prostsze. Właściwie potrafię sobie wyobrazić, że mogę zarabiać pozostając poza rynkiem. Ochraniając kapitał przed nadmiernym tradingiem i przesadnym przywiązaniem do rynków, technicznie rzecz biorąc zarabiasz pieniądze. Krokodyl w długim czasie w sumie jadłby prawdopodobnie mniej niż gdyby miał wtedy nieustannie polować na małe ofiary. To zwierzę intuicyjnie wie, że zachowując cierpliwość i dyscyplinę ma większą szansę na zdobycie posiłku lepszej jakości. Krokodyl “zna” siebie, swoje ograniczenia i potrafi wykorzystywać posiadaną siłę na swoją korzyść. W rzeczy samej, fakt, że krokodyle były już na Ziemi w czasach dinozaurów, jest ewolucyjnym dowodem, że umiejętność bycia cierpliwym i zdyscyplinowanym z pewnością się opłaci.

Krokodyl intuicyjnie wie, że musi zachować energię i poczekać na dużą zdobycz. Ta cierpliwość jest “umiejętnością” tego zwierzęcia, ale również i przyzwyczajeniem, które rozwinęło się na przestrzeni milionów lat i dało im siłę przetrwać i zdobywać duże, pożywne posiłki. Długowieczność to cecha szczególnie ważna dla tradera. Musimy oszczędzać nasz kapitał, aż pojawi się przed nami “łatwa do zdobycia ofiara” lub oczywisty setup i wtedy to wykorzystać do zarabiania. Jeśli natomiast będziemy próbować uchwycić każdy możliwy ruch ceny, to nasz kapitał będzie stopniowo topniał i na koncie nie zostanie wystarczająco dużo środków, aby móc skorzystać z najlepszych sygnałów. Podobnie krokodyl – gdyby miał cały dzień ganiać za mniejszą zwierzyną, nie miałby wystarczająco energii na złapanie dużego i lepszego posiłku, nie potrafiłby powstrzymać się i poczekać na właściwy moment na uderzenie i duża ofiara miałaby większe szanse, by mu uciec.

Potrafi przystosowywać się do zmiennych warunków

Krokodyle szybko się uczą i potrafią przystosować do zmian. Te cechy w dużej mierze przyczyniły się do tego, iż udało im się przeżyć miliony lat, podczas gdy wiele innych gatunków zwierząt wymarło. W artykule, o którym wcześniej wspominałem, jest napisane: “Badacze krokodyli często muszą zmieniać swoje techniki łapania tych zwierząt, ponieważ bardzo trudno dają się nabrać drugi raz na ten sam trik”.

Wielu badaczy uważa, że zdolności przystosowawcze krokodyli, w tym umiejętność “ignorowania” głodu przez długi czas i czekanie na “doskonałą” okazję zdobycia pożywienia, jest jednym z głównym powodów, iż przeżyły to, co zabiło dinozaury. Nie ma wątpliwości, że zdolność krokodyla do dostosowywania się do środowiska i zmiennych warunków przyczyniła się do tego, iż przeżyły i rozwijały się przez wiele milionów lat.

Jako traderzy musimy przystosowywać się do zmiennych warunków rynkowych oraz umieć zachować zimną krew i dyscyplinę, aby wybierać tylko te transakcje, które są warte ryzyka. Jedną z pięknych rzeczy odnośnie analizy Price Action jest prosta, elastyczna strategia tradingowa. Wiele innych systemów posiada ścisłe, sztywne reguły, natomiast Price Action jest bardziej “szkieletem”, zbiorem podstawowych i ogólnych zasad, po którym trader porusza się podczas analizowania i może go wykorzystywać w dowolnych warunkach rynkowych.

“Krokodyli trading” powinien ci wejść w krew

KrokodylDla krokodyla bardzo ważne jest zrozumieć ofiarę, wiedzieć gdzie jej szukać i pozostać cierpliwym, aż ofiara się zbliży. Jako traderzy musimy wiedzieć co nam daje przewagę na rynkach, gdzie mamy jej szukać i jak zachować samokontrolę, aby nie wyskakiwać przedwcześnie przed szereg. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego “krokodylowego podejścia do tradingu” i w pełni zrozumieć swoją “ofiarę łowną” to sprawdź nasze strategie Price Action.

Więcej od Niala Fullera:

Artykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price ActionŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułVistula [VST] w kanale wzrostowym – Analiza na zamówienie
Następny artykułGBPNZD – po 4 miesiącach spadków jest szansa na odbicie
Propagator techniki Naked Trading – w tym Price Action oraz Supply/Demand. W portalu Comparic.pl odpowiedzialny za tłumaczenie artykułów edukacyjnych z języka angielskiego na język polski. W swoim prywatnym handlu skupia się na założeniach popularyzowanych przez Niala Fullera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here