Naga MarketsW każdy pierwszy piątek miesiąca uwaga inwestorów kieruje się w stronę Stanów Zjednoczonych i tamtejszego raportu non-farming payrolls. Raport ten jest ważny przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – Stany Zjednoczone pozostają największą gospodarką świata. Po drugie – sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest bacznie obserwowana przez Rezerwę Federalną. 


Dzisiejszy raport jest jednak kluczowy, ponieważ to właśnie od tych danych może zależeć kształt wrześniowej podwyżki Fed. Sam fakt, że najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej przyniesie zmianę w poziomie amerykańskich stóp procentowych jest już niemal przesądzony. Bazując na podstawie wyceny kontraktów terminowych CME Group szanse na to, że FOMC podniesie stopy o kolejne 25 pb. wynoszą 99%.

źródło: CMEGroup

Zatem pytaniem nie jest czy podwyżka będzie, tylko jaki ona będzie mieć charakter. A jak wiadomo – nawet podwyżka stóp procentowych może mieć gołębi wydźwięk. To, czy tak rzeczywiście będzie zależy od dzisiejszego raportu Non-farming payrolls. Poniżej przedstawiamy prognozy pięciu banków centralnych dotyczących właśnie tej publikacji.

Deutsche Bank – zgodnie z konsensusem? 

Analitycy banku co do zgadzają się z ogólnoprzyjętym konsensusem na poziomie 191 tys. i oczekują, że dzisiejszy raport zostanie znacznie cieplej przyjęty przez rynek niż lipcowy, który informował o zaledwie 157 tys. nowozatrudnionych w amerykańskim sektorze pozarolniczym.

Nasi analitycy prognozują wzrost NFP do 185 tys. (…) różnica względem konsensusu nie powinna jednak wpłynąć na ogólne przyjęcie raportu – przekonuje Deutsche Bank w swojej wczorajszej nocie do inwestorów. Bardziej konserwatywne podejście analityków banku wynika przede wszystkim z tego, że amerykański rynek od siedmiu miesięcy z rzędu mijał się z rynkowymi prognozami. Według nas ostateczna zmiana w poziomie zatrudnienia nie będzie tak ważna jak dane dotyczące wynagrodzeń – czytamy w publikacji. Analitycy Deutsche Bank spodziewają się nieco silniejszego odczytu na poziomie 0,3% (konsensus rynkowy wskazuje na +0,2%) w przypadku średniego wynagrodzenia za godzinę, co powinno wypchnąć wskaźnik w ujęciu rocznym do poziomu 2,8%. Jednocześnie Deutsche Bank wątpi w prognozy rynku dotyczące spadku stopy bezrobocia do 3,8% i prognozuje utrzymanie się wskaźnika na dotychczasowych 3,9%.

Nomura – uwaga na wynagrodzenia!

Poziom wynagrodzeń będzie kluczowy również dla analityków Nomura. Ci spodziewają się, że po zauważalnie słabszym lipcu odczyt NFP odreaguje i wyniesie ostatecznie 220 tys. Dla FOMC ważniejsza jest jednak inflacja zarobków, dlatego to właśnie ten wskaźnik powinien znaleźć się w centrum zainteresowania rynku – przekonuje bank.

Pewne negatywne czynniki wynikające z efektu sezonowości powinny, zdaniem analitykó Nomura, przyczynić się do wzrostu średniego wynagrodzenia za godzinę o 0,18% w ujęciu miesięcznym, do poziomu 2,69% rok do roku. Silniejszy wzrost zatrudnienia w sierpniu powinien wpłynąć na poziom bezrobocia (…) oczekujemy spadku wskaźnika do 3,8% z niewielką szansą na nawet niższy odczyt – przekonuje Nomura.

Danske Bank – silne 200 tys. 

Analitycy Danske Bank podobnie jak ich koledzy z Deutsche Bank zgadzają się z ogólnoprzyjętym konsensusem i oczekują, że raport NFP poinformuje o kolejnych 200 tys. zatrudnionych w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Inflacja zarobków godzinowych powinna utrzymać się na poziomie 0,2% (2,7%) w ujęciu miesięcznym (rocznym), a stopa bezrobocia w opinii banku wyniesie 3,9%.

Silne odczyty usługowego oraz przemysłowego ISM PMI zostały zniwelowane przez słabsze prognozy ADP. Jeśli również i dzisiejsze payrolls negatywnie zaskoczą, możemy spodziewać się wzmożonej wyprzedaży amerykańskiego dolara – ocenia Danske Bank.

Goldman Sachs – ten raport nic nie zmieni

Analitycy Goldman Sachs, posiłkując się wyceną kontraktów terminowych na stopy procentowe Fed przekonują, że dzisiejszy raport NFP nic nie zmieni pod kątem wrześniowej podwyżki. Jest ona już niemal w pełni wyceniona przez rynek, a payrolls musiałyby wykazać spadek zatrudnienia w sektorze by Fed zmienił swoje zdanie co do podwyżki stóp we wrześniu – czytamy w porannym komentarzu makroekonomicznym.

Goldman Sachs prognozuje, że kluczowy odczyt wyniesie 198 tys. wobec 157 tys. raportowanych w lipcu. Bank spodziewa się spadku poziomu bezrobocia do 3,8% jednak dynamika zarobków godzinowych powinna pozostać taka sama (+0,2% w ujęciu miesięcznym).

TD Securities – prognozowany solidny wzrost

Bycze prognozy przedstawił zespół ekonomistów TD Securities, który spodziewa się silnego raportu NFP. Choć główny wskaźnik powinien według prognoz wzrosnąć o zaledwie 190 tys. to jednak bazując na silnym wzroście zatrudnienia w ostatnim półroczu (średnio 221 tys. w trakcie ostatnich sześciu miesięcy) stopa bezrobocia w Stanach ma duże szanse na spadek do poziomu 3,8% lub nawet niżej – oceniają ekonomiści.

Silniejsze zatrudnienie nie przełoży się jednak na wzrost płac. W tej kwestii, podobnie do analityków Goldman Sachs, eksperci TD Securities spodziewają się utrzymania dotychczasowej dynamiki na poziomie 0,2% (2,7%) w ujęciu miesięcznym (rocznym).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here