Naga MarketsWczorajsze posiedzenie FOMC nie przyniosło nic nowego - reakcja rynkowa była jednak bardzo silna
Już o 19:00 poznamy wyniki posiedzenia FOMC

Już dzisiaj o 19:00 poznamy oświadczenie polityki monetarnej oraz projekcje ekonomiczne po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). O 19:30 rozpocznie się natomiast  konferencja z udziałem prezes Rezerwy Federalnej – Janet Yellen – która będzie odpowiadała na pytania dziennikarzy. Prognozami przed dzisiejszym FOMC podzieliły się już wszystkie największe banki – całość zebraliśmy w poniższym wpisie.

Śledź FOMC na bieżąco w Forex na Żywo – zaczynamy o 19:00!

Te artykuły również Cię zainteresują

Morgan Stanley

FED usunie „cierpliwość” ze swojego oświadczenia – w odniesieniu do normalizacji stóp procentowych – co ma pozwolić na zachowanie elastyczności dalszych działań. Rynki jednak wyceniły już tą prawdopodobną zmianę, wpływ na USD będzie więc minimalny.

Dzisiaj doczekamy się również aktualizacji kropek – zmiana podejścia członków FOMC do przyszłego kształtowania się stóp procentowych już zdecydowanie silniej może zaważyć na notowaniach dolara amerykańskiego.

Goldman Sachs

Analitycy Goldman Sachs podzielają zdanie Morgan Stanley co do porzucenia „cierpliwości” w tekście oświadczenia. FOMC zasugeruje jednocześnie, że czas normalizacji stóp będzie zależał od przyszłych danych makroekonomicznych.

Podsumowanie prognoz gospodarczych publikowane razem z oświadczeniem FOMC pokaże najprawdopodobniej osunięcia projekcji inflacyjnych tłumaczonych spadkami cen ropy. W dół zrewidowana zostanie również strukturalna stopa bezrobocia.

Deutsche Bank

Janet Yellen będzie mówiła o dolarze amerykańskim w kontekście kondycji finansowej Stanów Zjednoczonych oraz eksporcie netto. Jakiekolwiek komentarze co do obecnego umacniania dolara amerykańskiego mogą delikatnie podciąć skrzydła bykom i wywołać korektę na USD.

W oświadczeniu znajdzie się również informacja będąca swojego rodzaju akceptacją programu luzowania ilościowego na terenie strefy euro. Zdaniem Deutsche Banku usunięcie z oświadczenia frazy mówiącej o „cierpliwości” w związku z podwyżką stóp procentowych nie będzie miało większego wpływu na rynek.

Bank of America Merrill Lynch

W oświadczeniu Komisja zwróci uwagę na dobrą kondycję rynku pracy oraz podkreśli brak większego znaczenia słabszych danych o aktywności gospodarczej w ostatnim czasie (wywołane mogły być bowiem czynnikami sezonowymi takimi jak pogoda).

BofA Merrill spodziewa się, że FOMC nie będzie już „cierpliwie” oczekiwał podwyżki stóp w swoim oświadczeniu, modyfikując instrukcje wyprzedzające.

Credit Agricole

Tak jak poprzednicy, Credit Agricole nie widzi już miejsca na „cierpliwość” w oświadczeniu FEDu. Instrukcje wyprzedzające ulegną zmianie a decyzja o rzeczywistej normalizacji polityki będzie uzależniona od danych makroekonomicznych.

FOMC potrzebuje jednak więcej czynników potwierdzających niż tylko rynek pracy zanim zacznie działać. Zbyt niska inflacja na pewno opóźni w czasie start polityki normalizacyjnej. Dopiero w momencie gdy oficjele Rezerwy Federalnej będą pewni co do właściwej ścieżki wzrostów inflacyjnych, wtedy podejmą dalsze kroki.

Barclays

Zespół amerykańskich ekonomistów Barclays Capital spodziewa się modyfikacji forward guidance FOMC i porzucenia „cierpliwości” w oświadczeniu. Oczywiście nie gwarantuje to podwyżki stóp w czerwcu – jednak dane z rynku pracy są na tyle silne, że oczekiwania rynkowe co do pierwszej fazy normalizacji umocnią się.

FED zrewiduje w dół swoją ocenę aktywności gospodarczej do umiarkowanego poziomu – wszystko za sprawą ostatnich danych, które mogły zawodzić. Wytłumaczeniem jest tutaj jednak pogoda i rynki nie powinny silnie zareagować na wspomniane informacje.

UBS

Dzisiejsze podsumowanie posiedzenia FOMC ma potencjał do zmiany oczekiwań rynkowych odnośnie startu normalizacji stóp procentowych przez FED. Podczas dzisiejszego wystąpienia zwrócimy uwagę przede wszystkim na potencjalne pozbycie się „cierpliwości” z treści oświadczenia, kropki członków FOMC oraz prognozy gospodarcze na 2016 rok.

BNP Paribas

Rynki będą chciały się dowiedzieć jak 16%-wzrost wartości dolara w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wpływa na sposób myślenia Rezerwy Federalnej. Analitycy BNPP spodziewają się, że konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen skupi się na dyskusji dotyczącej siły USD. Relatywnie gołębi wydźwięk wystąpienia FOMC nie powinien mocno osłabić dolara.

Societe Generale

W kropkach zauważymy delikatne obniżenie mediany co do przyszłego kształtowania się stóp procentowych. FED stara się przemycić w jak najbardziej wysublimowany sposób informację o zbliżających się podwyżkach stóp procentowych bez nadmiernego denerwowania rynków. Societe Generale utrzymuje bycze nastawienie do USD w średnim terminie – szczególnie w stosunku do AUD, NZD, EUR oraz CAD.

Credit Suisse

Federalna Komisja Otwartego Rynku wykona kolejny krok w stronę normalizacji polityki monetarnej i usunie frazę „cierpliwość” odnoszącą się do momentu podwyżek stóp. W związku z tym instrukcje wyprzedzające ulegną modyfikacji a FED da do zrozumienia, że ostateczna decyzja o momencie podwyżek będzie uzależniona od projekcji inflacyjnych oraz bezpośrednich danych fundamentalnych.

Sama zmiana treści forward guidance nie wpłynie wyraźnie na rynki, gdyż już dawno decyzja ta znajduje się w cenie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here