Naga MarketsPrzed nami zapowiedź poszerzenia QE?
Przed nami zapowiedź poszerzenia QE?

Poniżej prezentujemy zbiór prognoz 15 największych instytucji finansowych aktywnie działających oraz komentujących sytuację rynkową. Pośród nich znalazł się między innymi Morgan Stanley, Deutsche Bank, BofA, itd.


Morgan Stanley

ECB będzie musiało wysłać bardzo silny sygnał, aby zapobiec dalszym wzrostom EUR w przeciągu najbliższych miesięcy. Na rynkach tworzą się obecnie warunki, w których Mario Draghi mógłby poszerzyć zakres programu luzowania ilościowego (QE) utrudniając tym samym wspólnej walucie dalsze wzrosty.

Societe Generale

Analitycy SocGen spodziewają się, że dzisiejsze posiedzenie ECB nie będzie miało większego wpływu na rynek – stopy procentowe bez zmian, brak aktualizacji polityki pieniężnej. Pojawią się jedynie niewielkie aktualizacje dotychczasowych projekcji. Prezydent Draghi utrzyma gołębi ton i zasygnalizuje, że jest gotowy do podjęcia zdecydowanych działań w razie potrzeby.

ŚLEDŹ KONFERENCJĘ PRASOWĄ ECB NA KANALE RYNKI NA ŻYWO!

BofA Merrill

Europejski Bank Centralny w krótkim terminie będzie skupiał się na uniknięcie zbyt silnej aprecjacji wspólnej waluty. W związku z tym w trakcie dzisiejszego posiedzenia zastosowane mogą zostać słowne, silnie gołębie interwencje mające na celu zbić EUR i zablokować je na odpowiednio niskich poziomach.

Credit Suisse

Projekcje makroekonomiczne członków banku centralnego z całą pewnością wskażą spadkową rewizję inflacji HICP – zarówno dla tego jak i następnego roku (kolejno z 0.3% do około 0% oraz z 1.5% do 1%). ECB będzie również zmuszone delikatnie obniżyć prognozy na 2017 rok (z 1.8% do 1.7%). Zwiększy to prawdopodobieństwo wydłużenia czasu trwania programu luzowania ilościowego zdecydowanie poza wstępnie ustaloną datę (wrzesień 2016). Mario Draghi z całą pewnością nie będzie jednak poruszał tego tematu – na pytania o moment zwijania QE zazwyczaj odpowiada, że nadal jest za wcześnie, aby o tym mówić.

BNP Paribas

Na zapowiedź dodatkowego luzowania jest jeszcze za wcześniej, jednak ton wypowiedzi ECB może być dzisiaj bardzo gołębi – w związku z napięciami w Chinach, taniejącą ropą oraz zbyt drogim EUR (czynniki te osłabiają bowiem prognozy inflacyjne). Jeżeli Mario Draghi chce osłabić wspólną walutę musiałby dalej luzować politykę (BNPP spodziewa się poszerzenia QE w grudniu) – zapewni to odpływ kapitału ze strefy euro i przełoży się a spadki waluty.

Credit Agricole

Europejski Bank Centralny będzie chciał utrzymać EUR pod presją – Credit Agricole zaleca krótkie pozycje na EUR/USD (szczególnie w związku z jutrzejszą publikacją NFP). Bardzo ciekawie zaczyna prezentować się również short na EUR/GBP. Gołębi ton ECB podczas dzisiejszej konferencji prasowej zwiększy sentyment do ryzyka i może pomóc przesunąć rynek na tychże parach w kierunku podażowym.

Citi

Komentarz Citi od rana znaleźć można na łamach Comparic.pl

Lloyds

ECB opublikuje zaktualizowane prognozy makroekonomiczne, które pokażą zrewidowaną w dół inflację CPI aż do 2017 roku – głównie ze względu na osunięcia rynku ropy oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach. W efekcie Prezydent Draghi będzie brzmiał gołębio i zapewni, że ECB jest gotowe dalej stymulować politykę pieniężną (poszerzać luzowanie).

RBS

Bank spodziewa się bardziej gołębiego tonu, jednak ochładza zapędy w stronę otwartych zapowiedzi poszerzania QE. Analitycy RBS radzą skupić się na dwóch punkach – prognozach inflacyjnych członków ECB oraz obecnym kursie EUR, który przy słabej inflacji jest zdecydowanie za wysoki.

UBS

Jako, że inflacja ma się utrzymywać zdecydowanie poniżej poziomów docelowych ECB, Mario Draghi utrzyma politykę monetarną strefy euro na bardzo dostosowawczych poziomach w najbliższych miesiącach. Zdaniem UBS program luzowania będzie trwał w niezmienionej formie do września 2016 – wcześniej możemy zobaczyć ewentualne zwijanie.

Barclays

ECB przed końcem roku zdecyduje się na dalsze luzowanie swojej polityki – nie nastąpi to jednak podczas dzisiejszego posiedzenia. W trakcie konferencji prasowej Mario Draghi będzie próbował przygotować rynki do możliwości realizacji takiego scenariusza co może wywołać silne ruchy na EUR.

Deutsche Bank

Europejski Bank Centralny odpowie na ostatnie wydarzenia słowną interwencją. Nowy autorski indeks DB o nazwie Financial Condition Index (FCI) w przeciągu ostatnich kilku tygodni silnie się zwężał – głównie z powodu chińskiego kryzysu i wyprzedaży na rynkach ropy.

Commerzbank

Prezydent ECB – Mario Draghi – na pewno wyrazi swoje zaniepokojenie odnośnie sytuacji na globalnych rynkach. Dla inwestorów FX najważniejsze będą komentarze odnośnie kursu EUR, który wyraźnie przeszkadza inflacji w dążeniu do celu ustawionego na wysokości 2%. W momencie gdy EUR wzrosło o prawie 6% w stosunku do USD od marca, podjęcie jakichkolwiek działań wydaje się być coraz bardziej wymagane.

SEB

ECB nie zmieni obecnego podejścia do polityki pieniężnej – po raz kolejny usłyszymy, że program QE będzie kontynuowany co najmniej do końca września 2016. Madrio Draghi oprócz tego będzie trzymał się dotychczasowych prognoz mówiących o stopniowej odbudowie gospodarki. Projekcje inflacyjne zostaną jednak obcięte – w związku z tym moment osiągnięcia przez inflację HICP pułapu 2% zostanie przesunięty na 2018r.

Danske

Danske zastanawia się jak bardzo gołębio brzmiał będzie Mario Draghi w związku z osunięciem pięcioletnich oczekiwań inflacyjnych. Już we wstępnym oświadczeniu Danske Bank spodziewa się podkreślenia otwartości programu QE (czas jego trwania nie jest blokowany tak naprawdę przez żadną datę) oraz gotowości podejmowania dodatkowych działań w ramach polityki pieniężnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here