Naga Markets



Od rozpoczęcia konferencji Europejskiego Banku Centralnego dzielą nas już jedynie minuty. Zanim jednak głos zabiorą przedstawiciele EBC oraz Pan Draghi przyjrzyjmy się jak wyglądają prognozy największych banków co do potencjalnych ruchów najważniejszego banku na Starym Kontynencie. Pozwoliłem sobie zebrać w całość przewidywania jednych z największych graczy sektora finansowego – między innymi BofA Merill Lynch, Goldman Sachs, Citibank, Barclays Capital i wielu innych.

Goldman Sachs

Według GS główne instrumenty polityki pieniężnej prowadzonej przez EBC – czyli stopy depozytowe, MRO i MLR – utrzymają się na niezmienionym poziomie 0,00%, 025% i odpowiednio 0,75%.

Te artykuły również Cię zainteresują




Goldman Sachs w swoich prognozach zachowuje dużą dawkę bezpieczeństwa i woli poczekać do publikacji raportu inflacyjnego, którego spodziewać możemy się w kolejnych tygodniach lutego.

Citibank

Europejski Bank Centralny nie ma zamiaru obniżać stóp procentowych (przynajmniej na razie) bardzo prawdopodobne, że podczas konferencji usłyszymy wiele przydatnych wskazówek odnośnie zajmowania pozycji na rynku. Oprócz samych obniżek stóp, EBC z pewnością rozważa również wprowadzenie programów typu FLS oraz ostateczne zawieszenie obecnego programu SMP. Takie zachowanie mogłoby zostać odebrane jako pierwszy krok w kierunku pełnego luzowania ilościowego (QE). Oczywiście dla spodziewających się cięć może to być rozczarowujące, to posiedzenie ECB utrzyma przeświadczenie rynkowe o dalszym luzowaniu i sprawi, że pary walutowe z EUR będą wyprzedawane.

BofA

Bank of America nie przewiduje żadnych poważniejszych zmian w dotychczasowej polityce Europejskiego Banku Centralnego – zwiększyło się jednak ryzyko dalszego luzowania w najbliższej przyszłości. Niska inflacja oraz generowanie zmienności rynkowej uzasadnia gołębi wydźwięk ostatnich wypowiedzi przedstawicieli banku oraz sygnalizuje spadek stosunku ryzyka do poziomu stóp procentowych. Widzimy wyważone ryzyko rynkowe, zależne przede wszystkim od tego czy przedstawiciele EBC postawią się w roli gołębi czy też nie.

Barclays

Według Barclays traderzy powinni utrzymywać krótkie pozycje na EUR/USD – zarówno przed jak i po spotkaniu oraz konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Ekonomiści zatrudnieni przez Barclays spodziewają się spadku stóp zarówno depozytowych (o 10 punktów bazowych, czyli do wartości ujemnej), jak i REFI (o 15 punktów bazowych). Ma to nastąpić jeszcze na kilka dni po samym spotkaniu albo najpóźniej w marcu.

Jeżeli obniżka stóp nie będzie miała miejsca wtedy bank widzi spore zagrożenia jeżeli chodzi o handel eurowalutą z powodu dużej asymetryczności. Główna prognoza na przyszłość to niewielkie spadki na eurdolarze w okresie średnioterminowym – wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych z pewnością przyśpieszy cały proces.

Nomura

Bank zdaje sobie sprawę, że prawdopodobieństwo dalszego łagodzenia znacząco wzrosło w ostatnim czasie. Pomimo tego uważa jednak, że ECB będzie chciało zgromadzić więcej informacji przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Presja na luzowanie z pewnością zostanie bardzo duża – szczególnie, że prognozy inflacyjne na marzec mówią o wartościach w okolicach 0,7%.

BMO

Kluczowa stopa pozostanie nieruszona na poziomie 0,25% – istnieją jednak pewne obawy spadków, które mogą zamknąć się w zakresie zaledwie 5, ale i nawet 25 punktów bazowych. Dalsze brnięcie w stronę gołębiej retoryki rynkowej jest niemalże pewne – szansa na dalsze luzowanie wynosi natomiast 50-do-50. Jeżeli ECB nie zdecyduje się na taki krok w tym tygodniu wtedy warto szukać okazji do ustawiania się na shorcie dla EUR/USD w średnim okresie.

Credit Agricole

Podczas dzisiejszego posiedzenia i konferencji prasowej EBC nie podejmie żadnych bardzo ważnych decyzji i odsunie je w czasie. Według Credit Agricole obniżenia możemy spodziewać się w czasie marcowego spotkania – zredukowana zostanie najprawdopodobniej jedynie stopa REFI. O ile jeszcze miesiąc temu Draghi skupiał się głównie na działaniach inflacyjnych oraz zwiększeniu aktywności na rynkach pieniężnych to nie możemy zapominać o dwóch innych, równie ważnych czynnikach – zmienności i rozwoju branży monetarnej oraz kredytowej.

Commerzbank

Według przedstawicieli Commerzbanku w perspektywie średniookresowej bazowa inflacja okaże się znacznie niższa niż obecnie zakłada Bank Europejski. W rezultacie, EBC będzie skłonne do ponownego obniżenia stóp procentowych – najprawdopodobniej jednak nie w tym tygodniu.

Credit Suisse

Według CS bank centralny Starego Kontynentu zdecyduje się na cięcia najwcześniej w marcu lub w kwietniu – to właśnie wtedy stopa depozytowa spadnie poniżej kreski a pozostałe z najważniejszych stóp zostaną delikatnie obniżone. Oczywiście zawsze istnieje szansa, że stopy zredukowane zostaną również dzisiaj – EBC posiada przewagę zaskoczenia.

Biorąc pod uwagę ostatnie spadki płynności bank spodziewa się również rezygnacji z dalszego prowadzenia programu SMP. Ten pojedynczy czynnik nie wystarcza jednak do stworzenia wyraźnego sygnału zmian w polityce monetarnej.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here