Naga MarketsCzego spodziewać się po Bank of England? - Bank of America
Siedziba Bank of England – źródło: Wikipedia.com

07.01.2014

Konsensus zakłada, że BoE pozostawi QE oraz stopy procentowe na dotychczasowym poziomie podczas styczniowego posiedzenia – decyzja taka zwyczajowo skutkowałaby brakiem oświadczenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
W związku z tym, Bank of America Merril Lynch uważa, że biorąc pod uwagę miesięczne stopy bezrobocia zarówno we wrześniu jak i w październiku zbliżyły się do progu 7%, istnieje ryzyko pojawienia się jakiegoś komentarza ze strony BoE.

Czego spodziewać się po Bank of England? - Bank of America
Bezrobocie w UK, źródło: Tradingeconomics.com

“Nie uważamy, żeby BoE chciał w budować w styczniu jakieś nowe ramy dla polityki monetarnej: 7% próg bezrobocia nie został jeszcze osiągnięty, a tak znacząca zmiana byłaby raczej rozważona i wyjaśniona przy okazji Raportu o Inflacji zaplanowanego na luty.” – twierdzi BofA. – “Jakkolwiek BoE z pewnością widzi, że stopa bezrobocia zbliżyła się do 7% progu – którego osiągnięcie wyzwoli ponowną ocenę perspektyw polityki monetarnej – to wciąż uważamy, że bank będzie chciał zasugerować, iż podwyżka stóp procentowych jest wciąż odległa wywodząc przykładowo, że jeżeli nawet stopa bezrobocia osiągnie 7% do wiosny, to w żadnym wypadku nie wyzwoli to automatycznej podwyżki stóp.” – prognozuje BofA.

Inflacja w Zjednoczonym Królestwie obija się pomiędzy dwoma progami: 2% celem BoE i 3% progiem granicznym, przy którym BoE ma obowiązek podjąć aktywną walkę z inflacją. Obecnie zagrożenie wyższego poziomu ustąpiło, prawdopodobnie ma to związek z dysinflacją w EMU oraz US i wysokim deficytem w handlu zagranicznym UK – odgórna presja na inflację z zewnątrz.

Czego spodziewać się po Bank of England? - Bank of America
Inflacja w UK, źródło: Tradingeconomics.com

Dynamika PKB w 2013 roku pozytywnie zaskoczyła wielu ekonomistów i w tym roku można spodziewać się nowych szczytów, być może po lekkim odreagowaniu w dół w 1Q. Choć PKB nie jest podstawowym wskaźnikiem w polityce monetarnej, to jednak jego szybki wzrost pozostaje nieobojętny dla bezrobocia, popytu i – co za tym idzie – inflacji. Prognozując dołek w inflacji US oraz biorąc pod uwagę oczekiwania co do agresywnej polityki ECB, można spodziewać się wzmożonej presji inflacyjnej towarzyszącej szybkiemu wzrostowi PKB, przy czym jest to raczej wizja na II połowę 2014 roku. W tej sytuacji EUR/GBP i EUR/USD mogą znaleźć się pod wpływem rozbieżnych oczekiwań inwestorów.

Zobacz także: Nomura przedstawia strategię na początek 2014

Czego spodziewać się po Bank of England? - Bank of America
Dynamika PKB UK, źródło: Tradingeconomics.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here