Naga MarketsRok 2017 przeszedł do historii. Co przyniesie nadchodzące 12 miesięcy? Czy strefa euro utrzyma dalszy, największy od 6-ciu lat wzrost? Jak zachowają się gospodarki rynków wschodzących? To tylko część kwestii, nad którymi zastanawia się większość inwestorów. Wychodząc naprzeciw tym wątpliwościom, analitycy DM TMS Brokers opracowali raport „Prognozy Inwestycyjne na 2018 r.”.   


Dokument zawiera przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych z 2017 r. oraz prognozy na nadchodzący rok. Kluczową część raportu stanowi 5 rekomendacji dotyczących różnych klas aktywów, na rynkach akcyjnym, walutowym, surowcowym oraz indeksach giełdowych. Zostały one przygotowane w oparciu o analizę techniczną oraz fundamentalną a horyzont inwestycyjny zakłada od jednego do 3 miesięcy. Dodatkowo, eksperci TMS prezentują kalendarz wydarzeń zaplanowanych na 2018 rok, które mogą wpłynąć na światową gospodarkę.

Jednym z omawianych w opracowaniu aktywów jest gaz ziemny. Surowiec ten, kwotowany w kontraktach terminowych na nowojorskiej giełdzie NYMEX, należy do najpopularniejszych. Pod koniec listopada 2017 r. kurs oscylował w granicach 3,20 USD za MMBTU a w ostatnich dniach grudnia ceny spadały przejściowo do 2,60 USD. Oznacza to nie tylko około 20-proc. przecenę, ale również zejście cen na pułapy najniższe od dziesięciu miesięcy. Za takim stanem rzeczy stoją: łagodna aura na początku sezonu grzewczego oraz stale rosnące wydobycie  gazu – jego poziomy są najwyższe w historii.

Warto też zwrócić uwagę, że ostatnie dwie zimy były nadzwyczaj łagodne i inwestorzy mogą w rezultacie zbyt nisko wyceniać zapotrzebowanie na surowiec w tym sezonie grzewczym. Ostatni tydzień grudnia zdaje się potwierdzać taką tezę. Masy arktycznego powietrza zadomowiły się bowiem nad właściwie całym terytorium USA i dotarły również nad najgęściej zaludnione Wschodnie Wybrzeże. Okres świąteczno – noworoczny przyniósł mrozy zaliczane to trójki najsilniejszych w powojennej historii. Rezultat to gigantyczne zapotrzebowanie na gaz ziemny, np. 1 stycznia 2018 roku zanotowano najmocniejszy dzienny spadek surowców w historii. Nie ulega już wątpliwości, że pierwsze miesiące 2018 roku będą stały pod znakiem deficytu surowca.

Rys 1: Mapa temperatur w USA na początku stycznia 2018 roku [Fahrenheit]. Źródło: Tropicaltidbits.com.
Ciepła końcówka jesieni i wysoka produkcja wywołały w końcówce listopada i w pierwszej części grudnia około 20 – proc. załamanie cen gazu ziemnego. Kurs będzie jednak bardzo trudny do utrzymania poniżej 3,00 USD ze względu na fakt, że zapasy surowca poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Rekordowo mroźna końcówka 2017 roku skutkuje najsilniejszymi spadkami zapasów w historii. Ceny już podskoczyły o około 10 proc., ale należy oczekiwać kontynuacji odbicia kursu gazu, który przez pierwsze tygodnie 2018 roku będzie w deficycie.

Pełne opracowanie dostępne jest na stronie TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here