Naga Markets

O godzinie 19:00 dowiemy się, czy oczekiwania rynków co do marcowej podwyżki stóp FED (wycenianej w tym momencie na 93%) okazały się słuszne. Jako, że jest to najważniejsze wydarzenie tego tygodnia, sporo uwagi poświęcają mu duże banki inwestycyjne w swoich notach i rekomendacjach. Poniżej podsumowanie prognoz 10 z nich.


Nomura – liczymy na umocnienie USD

Według analityków Nomury marcowa podwyżka jest już w cenie jeżeli chodzi o kurs dolara. Jeżeli jednak FED rzeczywiście podniesie dzisiaj stopy, to ryzyko spadkowej rewizji kropeczek (prognoz przedstawicieli FOMC odnośnie kształtowania się krzywej stóp) zdecydowanie zmaleje, co dla byków na USD będzie katalizatorem dalszej aprecjacji.Danske – potencjalny okres niepewności fiskalnej

Chociaż nikt nie wątpi w marcową podwyżkę, to Danske Bank zwraca uwagę na fakt, że w trakcie najbliższej sesji wygasa zawieszenie wysokości amerykańskiego długu. Jeżeli w przeciągu najbliższych miesięcy politykom nie uda się dojść do porozumienia w sprawie dopięcia rozciągniętego budżetu, wtedy niepewność fiskalna powróci na rynki i będzie w stanie opóźnić kolejne podwyżki stóp.

Sprawdź również: Danske Bank prognozuje ruch dolara w okresie decyzji FOMC

NAB – kropeczki ważniejsze od samej decyzji

Według analityków NAB inwestorzy w trakcie środowego posiedzenia FED skupią swoją uwagę nie na samej decyzji w sprawie stóp procentowych, a zaktualizowanych projekcjach wzrostu tychże stóp w przyszłości (tzw. dots). Jako, że mediana kropek najprawdopodobniej się nie zmieni, na USD nie zobaczymy silniejszych ruchów – szczególnie USD/JPY Będzie nadal konsolidował pod oporem 115.10 (z szansą na wybicie w średnim terminie).

BofA Merrill – czekamy na jastrzębie sygnały

Bank of America Merrill Lynch podobnie jak analitycy NAB jest przekonany, że najistotniejsze dzisiejszego wieczora będą kropki. Uwaga skupi się na podsumowaniu projekcji gospodarczych oraz samej konferencji prasowej – połączenie wzrostu kropek oraz bardziej jastrzębiej retoryki Janet Yellen pozwoli umocnić dolara amerykańskiego. Na rynku widać bowiem sporo miejsca na dalsze wzrosty USD.

Nomura – dolar straci w dłuższym terminie

Marcowa podwyżka to pewnik, jednak zdaniem Nomury o wiele ważniejsze od w miarę ustabilizowanej polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych w kolejnych miesiącach będą działania EBC oraz zawierucha polityczna w strefie euro. Właśnie dlatego analitycy banku liczą na wzrosty Eurodolara, celując w 1.1500 pod koniec bieżącego roku – stanowisko może się zmienić jeżeli FED zaprezentuje 4 podwyżki w 2017 (co byłoby sporym zaskoczeniem dla rynków).

Nordea – przede wszystkim instrukcje wyprzedzające

Brak podwyżki stóp w trakcie marcowego posiedzenia będzie sporym negatywnym zaskoczeniem – rynki przyjęły bowiem taki ruch już za pewnik. W związku z tym analitycy Nordea skupią się przede wszystkim na instrukcjach wyprzedzających Rezerwy Federalnej zakładając, że Janet Yellen podkreśli „stopniowość” kolejnych podwyżek.

NED

Dot plot najprawdopodobniej nie ulegnie większej zmianie, pokrywając się nadal z projekcją trzech podwyżek w tym roku. Takie wyważone stanowisko FED może zawieść oczekiwania rynkowych byków i przełożyć się na brak silniejszych ruchów dolara lub delikatne spadki.

Societe Generale – FED wspiera longi na USD/JPY

Analitycy SocGen liczą na to, że silna retoryka w wykonaniu Janet Yellen, brak negatywnych zmian w medianie kropek oraz podwyżka stóp procentowych po godzinie 19:00 przełożą się na dalsze wzrosty USD/JPY. Pokonanie oporu w okolicach 115.00-115.10 i jego re-test od drugiej strony będzie wtedy doskonałą okazją do otwierania długich pozycji na parze walutowej.

Credit Agricole – FOMC na pewno nie zawiedzie

Chociaż z jednej strony CA uważa, że FOMC nie ma zbyt wiele pola do manewru, aby mocniej zawieść rynki, to z drugiej strony zbyt neutralny wydźwięk wypowiedzi Yellen lub utrzymanie mediany dot plot na obecnym poziomie, może zostać odebrane negatywnie. Musimy bowiem pamiętać, że wycena zdecydowanych i odważnych działań ze strony FED jest w tym momencie bardzo mocna.

TD Bank – trzy waluty, wobec których USD zyska

Zdaniem analityków TD czeka nas pozytywna zmiana w kropkach, która przełoży się na skromne, jednak zauważalne wzrosty USD. Szczególnie w przypadku takich walut jak EUR, CAD i GBP – właśnie tam tuż po posiedzeniu powinniśmy szukać okazji handlowych.

Lloyds – przemówią kropki

Podwyżka jest przesądzona, wszyscy skupią się więc na konferencji prasowej Janet Yellen oraz zaktualizowanych prognozach gospodarczych. Jeżeli prezes FED zaprezentuje silne stanowisko odnośnie oceny stanu amerykańskiej ekonomii a mediana dot plot zacznie przechylać się w stronę 4 podwyżek w tym roku oraz kolejnych trzech w 2018, wtedy liczący na wzrosty USD nie powinni mieć większych powodów do obaw.

Śledź posiedzenie FOMC poprzez kanał Rynki na Żywo. Relacja live portalu Comparic.pl!

Konsensus wśród dużych banków jest bardzo wyraźny – FED podnosi stopy, ale sama decyzja nie zadowoli dolarowych byków. Oprócz tego Janet Yellen będzie musiała zaprezentować jastrzębią retorykę i ewentualne instrukcje wyprzedzające odnośnie kolejnych ruchów na stopach.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here