Naga MarketsJuż o godzinie 20:00 rynki poznają wyczekiwane od rana oświadczenie polityki pieniężnej, podsumowujące dwudniowe posiedzenie FOMC. Chociaż w agendzie zabrakło miejsca na konferencję prasową i nikt nie spodziewa się podwyżek stóp drugie spotkanie z rzędu, to inwestorzy są zainteresowani jak FED obecnie patrzy na rynek pracy, inflację oraz prognozy PKB.


Poniżej, już tradycyjnie, prezentujemy w skrótowej formie prognozy 10 dużych banków inwestycyjnych, które zebraliśmy specjalnie dla Państwa w jednym artykule.

Te artykuły również Cię zainteresują
Goldman Sachs – skromne zmiany w oświadczeniu

Analitycy GS zgadzają się z powszechnie przyjętym konsensusem rynkowym zakładającym brak zmian w stopach oraz jedynie skromną modyfikację grudniowego oświadczenia polityki pieniężnej. Bardziej jastrzębio prezentować mogą się komentarze odnośnie inflacji – istnieje szansa, że stwierdzenie „w średnim terminie” zostanie zmienione na „relatywnie szybko” w odniesieniu do realizacji docelowego pułapu inflacyjnego (2%).

BofA Merrill – tym razem bez fajerwerków

Bank of America Merrill Lynch po grudniowej podwyżce stóp procentowych w lutym przygotowuje się na posiedzenie typu non-event, które nie przyniesie żadnych zmian w PolMon. Nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia zmienności rynkowej w skali około 50 pipsów tuż po publikacji oświadczenia na głównych parach z USD – wywołać miałyby to przede wszystkim komentarze odnośnie rynku zatrudnienia.

Unicredit – dolar pod presją

Sentymenty rynkowe, choć nieco bardziej spokojne niż wczorajsze, wciąż pozostają nerwowe. Winę ponosi za to nie tylko wieczorna aktywność FOMC, ale i nowo wybrana administracja prezydenta Trumpa. Wczoraj obserwowaliśmy silną aprecjację euro i wzmożoną presję podażową dolara po tym, jak świat obiegły komentarze Petera Navarro insynuujące, że obecna władza Stanów Zjednoczonych może przychylać się do słabego dolara.

Pełną treść komentarza Unicredit publikowaliśmy już wcześniej.

Lloyds Bank – Stany znowu na świeczniku

Lloyds w porannym wydaniu FxPresso pisze o tym, że chociaż FED chciałby dalej zacieśniać politykę pieniężną, to w lutym nie przygotowuje żadnej niespodzianki i wstrzyma się z decyzją jeszcze o kilka miesięcy. Zakładając, że w tym roku planowane są 3 podwyżki (zgodnie z dot plot) to najprawdopodobniej będą miały miejsce w czerwcu, wrześniu i grudniu (pierwsza z nich ewentualnie w marcu). W zakresie oświadczenia PolMon, analitycy również nie spodziewają się dużych zmian – najważniejsze będą komentarze dotyczące rynku pracy, gdyż to one powinny warunkować kolejny ruch na stopach procentowych.

Deutsche Bank – dolar nadal w górę w tym roku

Chociaż dzisiejsze posiedzenie FOMC w oczach Deutsche Banku nie będzie miało większego znaczenia, to analitycy DB skupiają się na ostatnich komentarzach Donalda Trumpa, które delikatnie zaburzają średnioterminowe wzrosty USD. Jastrzębie zmiany w składzie Rezerwy Federalnej w związku z powołaniem nowego prezydenta powinny jednak zagwarantować utrzymanie prognozowanego tempa podwyżek stóp procentowych i dalsze umocnienie greenbacka w stosunku do walut koszyka G10.

Nomura – zapomnijcie o lutowej podwyżce

Nie można utrzymywać w tajemnicy faktu, że Nomura przychyla się do szerokiego konsensusu rynkowego i również nie oczekuje zmian w poziomie amerykańskich stóp procentowych. Niemniej jednak, towarzyszące decyzji oświadczenie FOMC może pomóc nam w określeniu prawdopodobnej ścieżki podwyżek w tym roku – przekonują analitycy.

Pełną treść komentarza Nomury publikowaliśmy już wcześniej.

Danske – dwie podwyżki w tym roku

Analitycy Danske Banku spodziewają się dwóch podwyżek stopy funduszy federalnych na przestrzeni 2017 roku i jedna z nich z całą pewnością nie będzie miała miejsca w trakcie lutowego posiedzenia. FOMC już bowiem w grudniu sygnalizował niepewność prognoz gospodarczych w związku z Trumponomiką i będzie chciał poczekać trochę dłużej, aby zobaczyć jak nowy prezydent oraz planowane przez niego reformy wpłyną na rynek.

Westpac – pozytywne oświadczenie polityki pieniężnej

Analitycy Westpac w swoim codziennym komentarzu rynkowym nie poświęcają zbyt wiele uwagi podsumowaniu posiedzenia FOMC, co może sugerować, że nie spodziewają się większego wpływu na rynki z jego strony. W kilku krótkich zdaniach komentarza czytamy jedynie, że wydźwięk oświadczenia może być delikatnie bardziej jastrzębi, sugerując silną chęć kolejnych podwyżek na przestrzeni 2017 roku co przynajmniej teoretycznie powinno przełożyć się na wzrosty USD.

Credit Suisse – cel to marcowa podwyżka

FOMC w trakcie lutowego posiedzenia będzie raczej lakoniczny pozostawiając otwarte drzwi przed potencjalną marcową podwyżką stop procentowych – nie wysyłając dzisiaj żadnych szczególnych sygnałów. Analitycy CS nie spodziewają się wyraźniejszych zmian dotychczasowych prognoz gospodarczych, czy też instrukcji wyprzedzających w zakresie stopniowych podwyżek stóp procentowych. Obecny brak presji inflacyjnej i niepewność polityczna w związku z prezydenturą Trumpa wymuszą na FED odrobinę cierpliwości.

SEB – FED w trybie pożyjemy zobaczymy

Zdaniem analityków SEB, Rezerwa Federalna w trakcie lutowego posiedzenia przejdzie w tryb wait-and-see chcąc zobaczyć czy na rynki powróci presja inflacyjna oraz jak najpopularniejsze aktywa odpowiedzą na kolejne tygodnie prezydentury Donalda Trumpa. Bank nadal podtrzymuje swoje prognozy trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 roku – w czerwcu oraz w grudniu.

Oświadczenie FOMC oraz decyzja w sprawie stóp procentowych zostaną opublikowane o godzinie 20:00. Śledź wydarzenie dzięki kanałowi Rynki na Żywo oraz bezpośrednio na Comparic.pl!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here