Naga MarketsJuż dziś o godzinie 20:00 opublikowane zostanie oświadczenie FOMC dotyczące kształtu polityki monetarnej. Styczniowe posiedzenie nie będzie zakończone konferencją prasową z udziałem Janet Yellen, która to również po raz ostatni bierze udział w tego typu spotkaniu jako prezes Rezerwy. Co na temat dzisiejszych wydarzeń sądzą analitycy dużych graczy


Goldman Sachs

Styczniowe posiedzenie będzie wyjątkowe z dwóch powodów. To ostatni raz gdy Janet Yellen kierować będzie dyskusją nad kształtem amerykańskiej polityki monetarnej. Z drugiej jednak strony dzisiejsza decyzja nie będzie poprzedzona publikacją podsumowania prognoz ekonomicznych. Nie zaplanowano również konferencji prasowej. W związku z tym analitycy Goldman Sachs nie oczekują zmiany w poziomie stóp procentowych.

Lekkiej zmianie może ulec retoryka FOMC, które będzie chciało przygotować rynki do marcowej podwyżki. Komitet z pewnością zwróci uwagę na utrzymujące się niskie bezrobocie oraz wzrost poziomu wydatków gospodarstw domowych. Najprawdopodobniej usłyszymy również komentarz dotyczący poziomu inflacji, która choć rośnie to ‘nadal pozostaje dość niska’ – czytamy w komentarzu Goldman Sachs.

Nomura

Brak zmiany w kształcie polityki monetarnej oraz niespodzianek związanych z tonem oświadczenia jest głównym scenariuszem analityków Nomura. Grudniowy raport payrolls uzmysłowił nam, że amerykańska gospodarka stworzyła więcej miejsc pracy niż to jest potrzebne by pochłonąć nowozatrudnionych (…) niska stopa bezrobocia oraz tendencja wzrostowa poziomu inflacji powodują, że FOMC nie ma powodu do bardziej gołębiego tonu – przekonuje Nomura

UBS

Środowe posiedzenie przyniesie z sobą pewne, choć niewielkie zmiany w retoryce FOMC. Wzmianki o efekcie zeszłorocznych huraganów prawdopodobnie znikną, a od czasu grudniowego posiedzenia upłynęło zbyt mało czasu by Rezerwa mogła dodać cokolwiek ważnego do swojego oświadczenia. Analitycy UBS czekają na marcowe posiedzenie, które według prognoz przyniesie pierwszą z trzech podwyżek stóp procentowych w Ameryce.

RBC

Na niewielki odstęp pomiędzy grudniowym, a dzisiejszym posiedzeniem FOMC zwracają uwagę także analitycy Royal Bank of Canada. Jednak jak czytamy w dzisiejszym komentarzu RBC, styczniowe oświadczenie może zawierać pewne elementy, które przesądzą o jastrzębim wydźwięku.

Bank zwraca uwagę przede wszystkim na ostatnie szacunki PKB. Te, choć nie sprostały prognozom rynkowym okazały się być jednak bardziej optymistyczne niż na pierwszy rzut oka. Również umiarkowane tempo wzrostu wydatków gospodarstw domowych powinno być jasnym sygnałem zarówno dla Fed jak i uczestników rynków, że poziom inflacji w Stanach będzie nadal wzrastał.

Wielką niewiadomą dzisiejszego oświadczenia ma być stosunek FOMC do związanych z reformą podatkową Trumpa zmian w gospodarce. Nowe przepisy nie tylko wpłyną na wycenę akcji amerykańskich przedsiębiorstw, ale również na decyzje finansowe zarządzających – przekonuje RBC.

TD Securities

Styczniowe posiedzenie FOMC powinno być kontynuacją grudniowej retoryki Komitetu nawet w momencie zmiany u steru Rezerwy – prognozują analitycy TD Securities. Brak szans na podwyżkę w styczniu i niemal pełna wycena podwyżki w marcu powoduje, że dzisiejsze oświadczenie należeć będzie raczej do grupy wydarzeń non-event.

Dolar powinien utrzymać swoją defensywną rolę w trakcie dzisiejszej sesji, a ewentualne jastrzębie komentarze FOMC raczej zatamują krwotok niż całkowicie uleczą amerykańską walutę – czytamy w dzisiejszej publikacji TDS.

Credit Agricole

Oczekujemy kilku niespodzianek w trakcie ostatniego posiedzenia, którym kieruje prezes Janet Yellen – prognozują analitycy Credit Agricole. Stopy powinny pozostać na niezmienionym od grudnia poziomie, a brak konferencji prasowej oraz uaktualnienia prognoz ekonomicznych powoduje, że nie należy spodziewać się przełomowych wypowiedzi ze strony czlonków FOMC.

Choć bank oczekuje pewnych sugestii dotyczących marca jako terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych to jednak dzisiejsze posiedzenie zdaniem analityków Credit Agricole nie powinno być kluczowym czynnikiem cenotwórczym dla USD.

Sprawdź szczegółowe prognozy dolara analityków Credit Agricole>>>

Morgan Stanley

Analitycy Morgan Stanley oczekują, że Rezerwa Federalna wyśle dziś w eter bardziej optymistyczną wiadomość, bazującą na lepszych danych dotyczących poziomu inflacji i kondycji amerykańskiego rynku pracy.

Kluczową częścią oświadczenia będzie ta dotycząca poziomu inflacji i oceny członków FOMC ostatnich zmian w tej kwestii – przekonuje Morgan Stanley.

Danske Bank

Wydarzeniem dnia pozostaje decyzja monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej, choć nie jest to jedyna publikacja makroekonomiczna, którą warto dziś śledzić – przekonuje Danske Bank.

Zdaniem analityków – nie mamy co liczyć na styczniową podwyżkę stóp, a najlepsze co będziemy mogli zrobić w kwestii dzisiejszego posiedzenia FOMC to uważne śledzenie oświadczenia. Najważniejsze mogą okazać się kosmetyczne zmiany w języku FOMC, który prawdopodobnie będzie starać się nakierować na podwyżkę stóp w marcu tego roku.

Westpac

Po tym jak w styczniu śledziliśmy posiedzenia BoJ oraz EBC, pod koniec miesiąca przyszedł czas na pierwsze w tym roku oświadczenie monetarne FOMC. Będzie to również ostatnie posiedzenie w którym Janet Yellen uczestniczy w roli prezes Rezerwy – przypomina Westpac.

Analitycy spodziewają się, że podobnie jak w przypadku dwóch wspomnianych banków centralnych, również i w przypadku Fed nie będziemy świadkami zaskoczenia. Brak konferencji prasowej oznacza, że oświadczenie jest dziś jedyną formą komunikacji pomiędzy FOMC a rynkiem, na co też zwraca uwagę bank.

Odbierz najnowszy Big Bank Report

Oczekujemy podwyżki o 25 punktów bazowych w marcu, czerwcu i wrześniu. W tym momencie pozostaje nam jedynie śledzić ogólny wydźwięk publikacji FOMC w poszukiwaniu bardziej lub mniej jastrzębich sygnałów – czytamy w dzisiejszym komentarzu Westpac.

ANZ

Dzisiejsza decyzja FOMC ma nikłe szanse na zmianę ogólnego sentymentu wobec dolara amerykańskiego – stwierdza ANZ. Podwyżka Fed w grudniu oraz brak jakichkolwiek podstaw do takiego działania w styczniu powoduje, że dzisiejsze posiedzenie będzie zaledwie wstępem do kolejnego, zaplanowanego na marzec. Sądzimy, że członkowie FOMC powstrzymają się od znaczących komentarzy czekając na przejęcie władzy przez Jerome Powella – przekonują analitycy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJak złapać uciekający trend na rynku – Nial Fuller
Następny artykułEuro Stoxx 50 – spadkowy układ dołków i szczytów
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here