Naga MarketsPoniżej przytoczone są komentarze oraz prognozy największych banków dotyczące dzisiejszej konferencji FOMC. Całość konferencji w czasie rzeczywistym można śledzić w Forex na Żywo.


Goldman Sachs

Zdaniem ekonomistów Goldman, dzisiejsza konferencja upłynie pod znakiem tematu wrześniowej podwyżki oraz faktu, że to właśnie ten termin brany jest pod uwagę przez członków FED jako właściwy do rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej USA. Choć Goldman podziela opinię FED, nadal przestrzega przed ryzykiem nie podjęcia takich działań aż do końca tego roku. Bank oczekuje, że oświadczenie FOMC będzie zaktualizowane o ostatnie – słabsze od oczekiwanych – wyniki amerykańskiej gospodarki. Jednak, co najważniejsze, ekonomiści Goldman Sachs nie przewidują zmiany w kropkach które mają pozostać na niezmienionym poziomie 0,625%. Pozostałe aspekty konferencji, a także późniejszego wystąpienia Yellen najprawdopodobniej okażą się bardziej gołębie, odzwierciedlając tym samym słabszy rozwój USA w pierwszym półroczu oraz znaną wszystkim “uzależnioną od danych” mantrę FED.

Barclays

Zdaniem Barclays rynek bacznie przyglądać będzie się wydźwiękowi dzisiejszej konferencji FOMC, szukając tym samym wskazówek odnośnie terminu pierwszej podwyżki. W związku z ostatnimi odczytami makroekonomicznymi, analitycy Barclays są zdania, że FED najprawdopodobniej utrzyma dotychczasową retorykę o surowej zimie i jedynie przejściowych problemach amerykańskiej gospodarki. Ostatnie przyrosty na rynku pracy (payrolls za maj w wysokości 280k!) oraz pozytywne prognozy odnośnie poziomu inflacji w Stanach pozwalają Brytyjczykom sądzić, że FED dokona w tym roku dwukrotnej zmiany w swojej polityce. Prawdopodobne terminy podwyżek to wrzesień oraz grudzień 2015. Dzisiejsza konferencja FOMC najprawdopodobniej umocni pozycję dolara na światowych rynkach.

UBS

Bank oczekuje od prezes FED kontynuację przygotowania rynków na zacieśnienie polityki monetarnej USA pod koniec tego roku. Jeśli rynkowe przewidywania się sprawdzą, czerwcowe spotkanie FOMC będzie ostatnim przed zapowiadaną na wrzesień, pierwszą od ponad dziewięciu lat, podwyżką stóp procentowych w USA. UBS nie sądzi by wystąpienie prezes FED w znaczący sposób zmieniło już istniejące oczekiwania rynku. Jak zaznaczono w komentarzu, w piątek wrześniowa podwyżka była wyceniana na 75% i jak uważa UBS, FED jak na razie jest tym osądem usatysfakcjonowany.

Deutsche Bank

Zdaniem banku dzisiejsze oświadczenie przybierze znacznie bardziej pozytywny ton, biorąc pod uwagę ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy. Pomimo spadku amerykańskiego PKB w 2015 roku, Deutsche Bank nie przewiduje zmian w kropkach FEDu. Jakakolwiek zmiana, natychmiast zostałaby zinterpretowana przez rynek na korzyść grudniowego terminu pierwszej podwyżki, a jak zaznacza DB – zdaniem banku, FED czuje się komfortowo z możliwością zmiany polityki monetarnej już we wrześniu. Deutsche Bank skupia się również na wystąpieniu Jannet Yellen. W maju prezes FED zmieniła tor dotychczasowych przemówień z “dlaczego FED ma zacząć podnosić stopy procentowe” na temat tego kiedy i jak daleko posunąć się przy normalizacji polityki Rezerwy. Deutsche Bank oczekuje kontynuacji tego wątku również na dzisiejszej konferencji.

BNP Paribas

Prezes FED – Jannet Yellen najprawdopodobniej będzie kontynuowała na swojej konferencji wątek normalizacji polityki monetarnej Stanów, jednak zdaniem BNP to może nie dostarczyć odpowiedniego bodźca dla USD. Ekonomiści BNP przestrzegają przed możliwością przesunięcia kropek w stronę gołębi, gdy zasiadające w Radzie jastrzębie dostrzegą fakt, że normalizacja w połowie 2015 nie może mieć mniejsca. Yellen będzie dziś musiała wytłumaczyć się z braku podwyżki oraz uważać by swoim językiem nie zasygnalizować zmiany w polityce monetarnej na najbliższym spotkaniu. Jak na razie najbardziej prawdopodobnym terminem pozostaje wrzesień 2015, jednak jak zaznacza bank, być może będziemy musieli poczekać na kolejne mocne dane z amerykańskiego rynku by utwierdzić się w tym przekonaniu.

Credit Agricole

Nie oczekujemy zmian w polityce FED na najbliższym spotkaniu i nadal uważamy, że wrzesień przyniesie nam pierwszą falę normalizacji w tej kwestii – tymi słowami Credit Agricole rozpoczyna swój komentarz odnośnie dzisiejszej konferencji FOMC. Zmiany zdaniem banku nastąpią dopiero wówczas gdy zostaną spełnione wymagania stawiane przez regulatorów. Wśród nich znajduje się dalsza poprawa na rynku pracy oraz wiarygodne oczekiwania względem powrotu inflacji do poziomu 2%. Ekonomiści Credit Agricole ostrzegają, że choć FED jest bliski wypełnienia swoich celów odnośnie zatrudnienia, to członkom Rezerwy potrzebna jest znacznie większa liczba dowodów na pozytywny kierunek zmian w poziomie inflacji. Bank ufa, że większość członków FOMC takie zmiany zauważy przed wrześniem 2015, by rozpocząć normalizację polityki monetarnej już w tym roku.

Citi

Dzisiejsza konferencja FOMC ma nikłe szanse na wsparcie USD. Głównymi kręgami zainteresowań rynku są przed wszystkim: Jak FED postrzega aktualną sytuację makroekonomiczną USA oraz czy gospodarka Stanów będzie gotowa na wrześniową podwyżkę stóp procentowych? Zdaniem Citi, dzisiejsza konferencja FOMC przyniesie spore obsunięcia w kropkach a ona sama przybierze raczej gołębi wydźwięk oraz – co prawdopodobne – osłabienie USD. Ekonomiści banku przekonują, że FED nie ma zadnych konkretnych danych na których mógłby oprzeć przewidywania odnośnie wrześniowej podwyżki stóp procentowych.

BofA Merrill Lynch

Dzisiejsza konferencja FOMC będzie znamienna, lecz nie ze względu na podwyżkę stóp. Bank zwraca uwagę na niemal zerowe oczekiwania rynku względem normalizacji polityki monetarnej już w czerwcu. Dla nikogo nie jest chyba zaskoczeniem, że dopiero wrzesień jest wysoko wyceniany przez uczestników rynku jako pierwszy możliwy termin podwyżki stóp procentowych. Jednak pomimo ostatnich wzrostów prawdopodobieństwa odnośnie jesiennego ruchu FED, zdaniem BofA Merrill, wciąż można zauważyć podział rynku w kwestii prawdziwego terminu pierwszej od wielu lat podwyżki. Winę za to ponosi zdaniem banku niepewność względem przyszłego wzrostu gospodarki Stanów. BofA podziela jednak zdanie większości i pozycjonuje się na wrześniową zmianę w polityce FEDu.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here