Naga Marketssuccessful-trader liga traderówJeśli zapytasz ludzi, dlaczego zajmują się tradingiem, 90% z nich odpowie, że powodem jest wolność, niezależność i możliwość generowania ogromnych sum pieniędzy pracując w domu. Jednak czy to faktycznie odzwierciedla rzeczywistość profesjonalnego tradingu w pełnym wymiarze godzin oraz tego, co trader musi wziąć pod uwagę rozważając zmianę swojej zwykłej pracy na trading?

Istnieje kilka mało znanych i rzadko omawianych kwestii, które stanowią wielkie wyzwanie dla pełnoetatowych traderów. Ważne jest, aby nie idealizować pełnoetatowego tradingu i przyjąć realistyczne spojrzenie. Ponadto, będąc świadomym tego, co trzeba zrobić, by zostać tzw. full time traderem, możesz skutecznie przygotować się do tej podróży.

5 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zrezygnujesz z pracy, by zostać pełnoetatowym traderem

1 – Czy jesteś ryzykantem?

Zacznijmy od początku; Czy naprawdę jesteś stworzony do bycia pełnoetatowym traderem? Radzenie sobie z obsunięciami kapitału oraz brakiem generowania dochodu przez tygodnie, to chleb powszedni. Niezależnie od tego, jak dobry jesteś jako trader, będziesz doświadczać takich okresów.

Trading można porównać do prowadzenia biznesu, w którym nie sposób przewidzieć sprzedaży w przyszłym miesiącu oraz tego, ile pieniędzy trafi do twojej kieszeni. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z taką niepewnością, a jako trader musisz się kontrolować i być samoświadomym. Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś ryzykantem, czytaj dalej – damy ci więcej wskazówek o tym, jak mimo tych przeciwności, trading może dla ciebie zadziałać.

2 – Czy Twój rachunek jest wystarczająco duży?

Tylko jeśli twoje konto transakcyjne jest wystarczająco duże, będziesz mógł przejść na handel w pełnym wymiarze godzin. Ważne jest również, by znać swoją historyczną skuteczność; jaki zwrot z inwestycji możesz wygenerować w ciągu roku dzięki tradingowi? 

Po zapoznaniu się z liczbami należy zastosować inżynierię odwrotną do obliczenia wielkości rachunku potrzebnego, by osiągnąć określony roczny dochód.

Jak powiedzieliśmy w poprzednim punkcie, trading to radzenie sobie z  nieznanym i chociaż możesz mieć udokumentowane osiągnięcia i duże konto handlowe, doświadczysz miesięcy, w których po prostu możesz nic nie zarobić. Rekomendowane jest posiadanie oddzielnych kont do tradingu, oszczędności i wydatków.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

3 – Czy musisz co miesiąc dokonywać wypłat? 

Pełnoetatowy trader - wypłaty

Jak strukturyzujesz swoje konto handlowe, wydatki osobiste i oszczędności? Jak często wypłacasz z rachunku transakcyjnego, ograniczając jego wzrost? Jeśli zarabiasz 4000 USD miesięcznie, ale musisz wypłacić co miesiąc 3500 USD, nie zostawiasz sobie zbyt wiele miejsca na przyszły wzrost.

Procent składany jest trochę jak Święty Graal tradingu, jednak dokonywanie wypłat minimalizuje jego efekt. Pozostawienie rachunku handlowego nietkniętego tak długo, jak to możliwe i umożliwienie  kapitałowi pracowania na siebie jest kluczem do nadzwyczajnego wzrostu.

Im więcej musisz wypłacić oraz im mniej możesz zostawić na swoim rachunku handlowym, tym trudniej będzie ci zbudować swoje konto. Oznacza to, że postęp będzie bardzo trudny do osiągnięcia, a Ty jako trader nadal możesz skończyć w „wyścigu szczurów”.

4 – Jaka jest twoja motywacja?

Dlaczego handlujesz i jakie są twoje cele? Czy uważasz, że trading jest łatwiejszym sposobem generowania sześciocyfrowego dochodu, podczas gdy możesz siedzieć w domu i pracować 4 godziny dziennie?

Profesjonalny trading oznacza 12-godzinne dni pracy, a dużą jego część stanowi także aktywność w weekendy. Jednocześnie przez większość czasu jesteś sam, przywiązany do ekranu z niewielką interakcją wśród ludzi. Ludzie, którzy zajmują się tradingiem z niewłaściwych powodów, często są zlewani kubłem zimnej wody i nie mają siły by działać dalej, gdy sytuacja staje się trudna. Dodatkowo, jeśli na ogół jesteś osobą towarzyską, trading może być całkowicie błędnym wyborem.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy zajmują się tradingiem jedynie dla pieniędzy, wykazują większe prawdopodobieństwo utraty pieniędzy w tej dziedzinie. Aby upewnić się, że nie należysz do tej kategorii, zapoznaj się dobrze z tym, co oznacza pełnoetatowy trading.

5 – Jak długo handlujesz?

Jeśli wszystko powyższe nie przeszkadza i jesteś zdeterminowany, by działać, świetnie! Jest jednak jeszcze jedna rzecz, którą musimy się zająć: doświadczenie, które masz jako trader, odgrywa kluczową rolę. Rynki finansowe poruszają się cyklicznie, a większość nowych traderów nigdy nie doświadczyła pełnego cyklu rynkowego. Jeśli byłeś  obecny jedynie na rynku byka, wyprzedaż i przedłużające się niedźwiedzie ruchy mogą łatwo zrujnować Twoja grę i udowodnić, że posiadany system nie działa w każdych warunkach.

Poniższe wykresy przedstawiają parę walutową EUR/USD oraz indeks S&P500. Oba wykresy pokazują, że poszczególne bycze i niedźwiedzie cykle rynkowe mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Ważne jest, by zrozumieć środowisko, w którym handlujesz, co pozwoli podejmować świadome decyzje. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś pełnego cyklu niedźwiedzia, przygotowanie się na zmieniające warunki rynkowe i posiadanie planu B ma ogromne znaczenie.

Pełnoetatowy trader - cykle rynkowe 2 Pełnoetatowy trader - cykle rynkowe

Lepsze podejście do pełnoetatowego handlu. Jak Ci to ułatwić

Nie martw się, nawet jeśli poprzednie 5 pytań sygnalizuje, że nie jesteś jeszcze gotowy na krok w kierunku pełnoetatowego tradingu, nadal jest szansa, że będzie on dla Ciebie działał. Nie ma nic złego w traktowaniu tradingu jako działalności dodatkowej i spotkałem wielu traderów, którzy z powodzeniem handlują w niepełnym wymiarze godzin, a drugą połowę swojego czasu spędzają na pasjonujących ich projektach i zarabiają na rzeczach, które kochają.

1 – Dopłacaj do swojego konta 

Pełnoetatowy trader - dopłacanie do rachunku

Zamiast wypłacać pieniądze z rachunku, by mieć co jeść, dopłacaj  do swojego konta dochód ze swojej zwykłej pracy i zwiększaj rachunek znacznie szybciej. Jak wspomniano wyżej, wypłacanie pieniędzy zabija postęp i znacznie redukuje sposób w jaki działa procent składany. Dopłacanie pieniędzy do rachunku może mieć duże znaczenie i przyspieszyć tempo wzrostu kapitału.

Dlatego też nie należy zbyt wcześnie rezygnować z pełnoetatowej pracy i wykorzystywać tę przewagę do dalszego zwiększania funduszy tradingowych.

2 – Obniż koszty utrzymania

Możliwość przeżycia z tradingu działa w dwie strony. Bycie niezależnym finansowo można osiągnąć na dwa sposoby: Po pierwsze, zarabiasz więcej niż wydajesz. Po drugie, wydajesz mniej, obniżasz wydatki na życie i obniżasz ilość pieniędzy, które musisz zarobić.

Jeśli jesteś naprawdę zdeterminowany, by stać się pełnoetatowym traderem, jednak wciąż daleko Ci do zarabiania 5000 USD miesięcznie (jeśli tyle potrzebujesz), spójrz na swoje nawyki związane z wydatkami. Gdzie można zaoszczędzić? Nie musisz zaczynać żyć jak mnich i później zawsze możesz zwiększyć swoje wydatki, ale jeśli chcesz naprawdę wcześniej rzucić pracę i zacząć żyć z handlu, powinieneś przeprowadzić audyt swoich zachowań związanych z wydawaniem pieniędzy.

3 – Trading jako dodatkowy strumień dochodów

Postrzeganie tradingu jako uzupełniającego strumienia dochodu jest często najlepszym wyborem. Jeśli kochasz swoją pracę, uwielbiasz osobisty kontakt z innymi ludźmi i nie widzisz siebie przywiązanego do ekranu przez 12 godzin dziennie, styl życia związany z pełnoetatowym tradingiem zakończy się katastrofą.

Trading może być świetnym, drugim źródłem dochodu. Nie ma nic złego w „handlowaniu na boku” i często ludzie, którzy utrzymują zbalansowane życie, widzą również poprawę w tradingu. Jeśli nie masz presji, że musisz zarabiać pieniądze, by zapłacić czynsz, możesz handlować znacznie swobodniej.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here