Naga MarketsDziś wieczorem Donald Trump oficjalnie nominował Jerome Powella na nowego prezesa Rezerwy Federalnej (pogłoski na ten temat pojawiły się już jakiś czas temu). Analitycy Goldman Sachs prześledzili członka Rady Fed i bliskiego współpracownika obecnej prezes Janet Yellen i prezentują krótkie podsumowanie poglądów Powella na najważniejsze dla rynku kwestie. 


Jerome Powell to prawnik, który w swojej karierze zajmował pozycje w Ministerstwie Finansów, firmach private equity, a także był partnerem Carlyle Group. W 2011 roku został nominowany przez prezydenta Barracka Obamę na członka Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej. W 2014 roku jego kadencja została przedłużona o kolejne 14 lat.

Wybór Powella na prezesa Fed oznacza kontynuację obecnej polityki Rezerwy. Poglądy 64-letniego Republikanina są zbieżne z tymi, które prezentuje Janet Yellen a różnice, jeśli się już pojawiają, dotyczą spraw raczej marginalnych. Poniżej analitycy Goldman Sachs prezentują krótkie przedstawienie poglądów Powella na najważniejsze dla rynku kwestie:

Rynek pracy

Powell kilkukrotnie zauważał, że duża część wskaźników ekonomicznych bliska jest sytuacji pełnego zatrudnienia w kraju. Podobnie jak Janet Yellen ocenia on obecną dynamikę wzrostu zatrudnienia jako stabilną oraz zgodną z wymogami Fed. Choć sami oceniamy, że wskaźnik partycypacji w Stanach może jeszcze wzrosnąć, z ostatnich komentarzy Powell wynika, że potencjalny prezes Fed oczekuje lekkiego spowolnienia wzrostu wskaźnika.

Inflacja

W sierpniu Jerome Powell stwierdził, że inflacja znajduje się nieco poniżej naszych oczekiwań co jest niezwykle zagadkowe. Powell oczekiwałby, że w okresie wzrostu zatrudnienia w gospodarce poziom inflacji byłby wyższy.

Obecna sytuacja gospodarcza umożliwia Fed pozostanie cierpliwym jednak nie na długo. Zapytany o to co zrobiłby gdyby stopa bezrobocia spadła poniżej 4% przy jednoczesnym utrzymaniu się wskaźnika inflacji na poziomie 1,5% Powell stwierdził: musimy pozostać wierni naszemu głównemu celowi jakim jest doprowadzenie do 2% wzrostu cen w gospodarce(…) mając do dyspozycji narzędzia polityki monetarnej zastanowiłbym się, czy obecne tempo wzrostu stóp procentowych jest odpowiednie.

Wzrost gospodarczy

Patrząc przez pryzmat gospodarki światowej Powell ocenia obecne zagrożenia dla kondycji Stanów jako umiarkowane i zbilansowane. Obecne tempo wzrostu gospodarczego zarówno w Stanach jak i na świecie zupełnie odpowiada Powellowi, co zresztą kilkukrotnie potwierdzał w rozmowach z dziennikarzami.

Odbierz darmowy Big Bank Report

Polityka monetarna

Podobnie jak reszta członków Rady, Powell postrzega politykę monetarną jako szerszy zbiór wydarzeń niż wskaźniki makroekonomiczne. Jego poglądy w tej kwestii są zbieżne z tymi prezentowanymi przez Janet Yellen i nie ma tu raczej miejsca na niespodziankę – prognozują analitycy Goldman Sachs.

Bilans Fed

Ostatnią ważną dla banku kwestią jest stosunek Jerome Powella do normalizacji bilansu Fed. W długim terminie, poglądy najpewniejszego kandydata na fotel prezesa zakładają stopniowy powrót do normalności. Powell wspiera dążenia Yellen do pozbycia się zbędnych aktywów z bilansu Rezerwy i prawdopodobnie sam będąc na jej stanowisku będzie do tego dążyć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułOdwrócona RGR, czyli potencjalny sygnał kupna na Sygnity [SGN]
Następny artykułBlok po 22 – 2 listopada 2017: AUD/NZD, USD/CHF
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here