Naga MarketsGoldman Sachs: GS uznaje konsensus mówiący o pozostawieniu stopy funduszy federalnych (Fed Funds/FF) na niezmienionym poziomie 0.25% i spodziewa się dalszej redukcji miesięcznej wartości skupu aktywów o 10 mld USD – rozdzielone po równo pomiędzy papiery skarbowe i MBS, co skutkowało będzie dalszym skupowaniem 35 mld USD Tsys i 30 mld USD MBS. Styczniowe posiedzenie powinno odbyć się bez niespodzianek, jako że znaczące zmiany w polityce zostały poczynione na poprzednim posiedzeniu. Bank nie spodziewa się zmian w instrukcjach wyprzedzających. Pomimo, że próg 6.5% wspomniany w oświadczeniu zbliża się szybko, komitet prawdopodobnie nie będzie chciał dalej zmieniać instrukcji wyprzedzających. Ostatni zestaw umiarkowanie kiepskich danych, włączając w to raport o zatrudnieniu, prawdopodobnie nie zmienił istotnie nastawienia Fed do krótkoterminowych prognoz. Komitet będzie także musiał zdecydować, czy wydłuży okres testowania mechanizmu odwróconego REPO, który jest autoryzowany od 29 stycznia. Spodziewamy się kontynuacji mechanizmu prawdopodobnie rozszerzonego przez komitet w odniesieniu do testowanych parametrów. Jednakże komitet zechce prawdopodobnie uniknąć jakichkolwiek sugestii, że mechanizm ten może zostać użyty do zacieśniania polityki monetarnej w najbliższej przyszłości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank of America: Rynek szeroko oczekuje, że Fed kontynuuje zwijanie o $10 mld na styczniowym posiedzeniu i nie spodziewamy się, że się rozczaruje.  (…) Mniej jasnym jest co Fed planuje w odniesieniu do instrukcji wyprzedzających, a w szczególności progu bezrobocia 6.5%. Jako że stopa bezrobocia spada głównie “ze złych” powodów, spodziewamy się, że FOMC obniży ten próg w połączeniu z wprowadzeniem jakościowo lepszej instrukcji dotyczącej rynku pracy w szerszym ujęciu, która to instrukcja byłaby warunkiem podniesienia stóp procentowych. Taka zmiana będzie prawdopodobnie wprowadzona na jednym z najbliższych posiedzeń – możliwe, że już w tym tygodniu. Bardziej problematyczne dla Fed jest utrzymywanie się niskiej inflacji; spodziewamy się wzmocnienia instrukcji, które będą sugerowały, że FOMC nie podniesie stóp procentowych dopóki inflacja nie zbliży się istotnie do długoterminowego celu 2%. Jakkolwiek, taka zmiana tonu może być bardziej prawdopodobna w dalszym okresie w tym roku. Na pierwszym spotkaniu w tym roku będzie nowy zestaw członków głosujących. Spodziewamy się jastrzębiego podejścia do tempa zwijania ze strony prezesa Dallas Fed, Richarda Fisher’a, oraz dodatkowo jastrzębiego lub gołębiego nastawienia ze strony innych członków. To posiedzenie będzie ponadto ostatnim dla Bena Bernanke jako przewodniczącego; Janet Yellen przejmuje ster 1 lutego. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się kontynuacji polityki Fed pomimo zmianach w personelu i oczekujemy, że większość głosujących wesprze obecną postawę stopniowego wychodzenia z dopasowanej polityki.

Citi: Obecne oczekiwania mówią o redukcji 5 mld na skup papierów skarbowych oraz MBS, która skutkowałaby całkowitą kwotą na zakupy w ramach QE w wysokości $65 mld miesięcznie. Nie wydaje się prawdopodobnym, żeby komitet dał wyraźny sygnał albo odejścia od instrukcji wyprzedzających albo zmiany tempa zwijania w przyszłości. Inwestorzy są rozdarci pomiędzy spodziewanym gołębim przekazem FOMC i napływem danych sugerujących większe ryzyko wzrostu oprocentowania niż zakłada Fed. Przy danych z US, które w dalszym ciągu pozytywnie zaskakują i względnie niską zmiennością kursów, spodziewamy się, że USD umocni się względem walut G10 (wyłączając NZD i GBP) przed posiedzeniem.

Barclays: Wierzymy, że FOMC będzie uważnie przyglądał się słabemu wynikowi NFP za grudzień. W związku z tym, oczekujemy, że ogłosi dalsze zwijanie programu skupu o USD10 mld i utrzyma dotychczasowe instrukcje wyprzedzające. Te poglądy są zgodne z konsensusem, zatem reakcja rynku powinna być ograniczona.

Morgan Stanley: Nasi ekonomiści oczekują, że Fed będzie w dalszym ciągu podkreślał istotę progu bezrobocia 6,5% aniżeli obniżał go. Rynek może zinterpretować to jako osłabienie instrukcji wyprzedzających, czego skutkiem będzie rosnące wsparcie USD. Odczyt PKB w tym tygodniu prawdopodobnie zwiększy potencjał wzrostowy USD.

Commerzbank: Dzisiejsze posiedzenie FOMC będzie ostatnim pod przewodnictwem prezesa Bena Bernanke, jako że jego czas na urzędzie dobiega końca. Jakie będzie jego odejście? Nawet jeśli dostarczył kilku niespodzianek – szczególnie w ostatnim kwartale, wystarczy wspomnieć wrześniowe i grudniowe posiedzenia – najprawdopodobniej zadecyduje o cichym odejściu. To może oznaczać, że wypełni dziś oczekiwania rynku i zredukuje miesięczne zakupy Fed’u o kolejne USD 10 mld do USD 65 mld. Co więcej, prawdopodobnie podkreśli kolejny raz, że kluczowa stopa procentowa pozostanie niezmieniona na poziomie 0.00-0.25% nawet przez “rozsądny czas po tym jak bezrobocie spadnie do 6.5%”. Jedynie silniejsza redukcja programu skupu może dostarczyć pozytywnego zaskoczenia. W związku z raczej słabymi danymi z US prawdopodobieństwo takiego kroku jest raczej małe. Zatem czy posiedzenie FOMC okaże się być mało istotne dla rynku FX? Niekoniecznie, może stać się interesujące jeśli uwaga skupi się na słabych danych z USA. Tylko wczoraj zamówienia na dobra trwałe za grudzień rozczarowały szeroko, co przyprawiło USD o czasowy ból głowy. Jeśli Fed pozostanie zrelaksowany i zbagatelizue rozczarowujące dane, rynki skupią się raczej ponownie na poziomie 1.3600 na EUR-USD. Byłoby niewątpliwie negatywnym zaskoczeniem dla USD, gdyby Fed zasygnalizował, że rozważa zmniejszenie tempa zwijania. Rozważamy to jako mniej prawdopodobne i w naszej opinii dominuje spadkowy potencjał na EUR-USD.

Credit Agricole: Spodziewamy się, że FOMC będzie kontynuował proces zwijania na styczniowym posiedzeniu, obcinając kolejne $10mld ze swojego programu skupu sprowadzając go do $65 mld miesięcznie. (…) Nie oczekujemy zmiany stopy funduszy federalnych (Fed Funds Rate). Oczekujemy, że FOMC rozszerzy mechanizm odwróconego REPO do dalszej oceny. Pomimo słabego raportu o zatrudnieniu z grudnia, dane gospodarcze za IV kwartał sugerują pewne momentum, które wspiera prognozy wzrostu w wydaniu Fed. Jest to ostatnie posiedzenie FOMC pod przewodnictwem pana Bernanke, jako że kadencja pani Yellen rozpoczyna się 1 lutego. Zwykła rotacja prezesów dystryktów Fed dołoży dwóch jastrzębich członków (Plosser i Fisher) oraz jednego gołębiego (Kocherlakota) do grona FOMC. To może zwiększyć prawdopodobieństwo większej liczby odmiennych poglądów, jednak nie sądzimy by miało to wpływ na obecną politykę.

Danske: Spodziewamy się, że Fed obetnie miesięczne zakupy obligacji o kolejne USD 10mld na dzisiejszym posiedzeniu i w ten sposób będzie trzymał się swojego nieoficjalnego planu zwijania. Jakiekolwiek zmiany w oświadczeniu (sygnały gospodarcze i/lub instrukcje wyprzedzające) powinny skupić uwagę, jednak z Fed ustawionym na autopilocie i rynkami prawdopodobnie nie spodziewającymi się wiele więcej poza łagodnym przejściem z Bernanke na Yellen, dzisiejsze posiedzenie powinno mieć nieco potencjały by pogrążyć USD. Wymagałoby to prawdopodobnie bardziej gołębiego oświadczenia – np. w formie mniej agresywnej informacji o stopach – by posłać “zielonego” istotnie w dół przy obecnych nastrojach, kiedy EM wciąż mogą podbić nieco USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here