whitebit

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia jest bez wątpienia decyzja w sprawie stóp procentowych ECB, którą poznamy w czwartek. Notowania EURUSD poruszają się bez zdecydowanego kierunku co jest charakterystyczne dla momentów oczekiwania na ważne dane makroekonomiczne. W dniu jutrzejszym poznamy jeszcze odczyty ADP, ISM jak i oświadczenie FED co może wpłynąć na dolara jednak główny kierunek wyznaczy dopiero to co poznamy w czwartek.

Jak pozycjonować się na decyzję ECB?Rynek dyskontuje scenariusz cięcia stopy referencyjnej i lombardowej o 25 punktów bazowych z 0,75% obecnie do 0,50%. Wydaje się, iż po dzisiejszym odczycie inflacji konsumenckiej (CPI) dla strefy euro, która okazała się znacznie poniżej oczekiwań (1,2% vs 1,6% oczekiwane) oraz stopy bezrobocia, która zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 0,1 punktu procentowego do poziomu 12,1% taki scenariusz jest co raz bardziej prawdopodobny. Brak decyzji o cięciu stóp w tym momencie nie ma podstaw w obawach o znaczny wzrost inflacji, de facto której wzrost byłby mile widziany. Również brak cięcia zostałby odczytany jako cios dla peryferii strefy euro, która potrzebują zdecydowanie słabszego euro, najlepiej na poziomie 1,2 w stosunku do dolara amerykańskiego jak i niżej. Jedynym sposobem w tej chwili na osłabienie wspólnej waluty są cięcia stóp albo rozwiązania niestandardowe jak na przykład polityka luzowania, której jednak nie należy się spodziewać po ECB.

Należy pamiętać, iż cięcie o 25 punktów bazowych jest już w cenach. Zdecydowana większość graczy instytucjonalnych zajmuje krótkie pozycje na EURUSD od okolic lokalnego szczytu na poziomie 1,3200 co oznacza, iż decyzja według tego scenariusza doprowadziłaby ich pozycję do poziomów docelowych, jednak nadużyciem było by założenie, iż dołożą oni nowe pozycje. Natomiast reszta, która nie posiada jeszcze pozycji nie jest w stanie wywołać na tyle wielkiego ruchu aby nadać zupełnie nowy kierunek. Target banków dla pozycji zajętych na lokalnym szczycie oscyluje wokół poziomu 1.2750.

Co jeśli ECB nie zdecyduje się na obniżenie stóp?

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Brak obniżki na pewno niósłby za sobą komunikat o podjęciu innych działań mających na celu pobudzenie gospodarki co spowodowałoby zwiększenie oczekiwań co do cięcia na następnym posiedzeniu w czerwcu. W takim wypadku notowania EURUSD powinny pójść do góry jednak szybki powrót do wcześniejszych poziomów byłyby wielce prawdopodobny jako ów dyskonto czerwcowego posiedzenia. Jeżeli jednak w oświadczeniu zabrakłoby jakichkolwiek wskazówek, można spodziewać się umocnienia euro do poziomu 1.3400 czego między innymi oczekuje BNP Paribas zajmując wczoraj długą pozycję na EURUSD celując właśnie w ten poziom argumentując go, oczekiwaniem scenariusza braku ciecia stóp przez analityków ów banku.

Jaka decyzja najbardziej wstrząsnęłaby rynkiem?

Obok stopy referencyjnej i lombardowej, ECB ustala jeszcze stopę depozytową, która obecnie jest na poziomie 0%. Jej obniżenie, czyli wprowadzenie negatywnej stopy depozytowej, w praktyce oznacza tyle, iż trzeba by zapłacić ECB aby trzymać tam pieniądze. Taka odwrotna lokata, zamiast dostać odsetki, płacisz za to, że Twój depozyt jest bezpieczny.  Taki scenariusz oznaczałby gwałtowny spadek notowań EURUSD.

O czym należy pamiętać przed czwartkową decyzją?

Najważniejszym wydaje się fakt, iż obecnie cięcie stopy refinansowej i lombardowej o 25 punktów bazowych jest w cenach i tylko odstępstwo od tego scenariusza znacząco wpłynie na ceny. W przypadku braku cięcia uwaga zostanie zwrócona na to co powie Draghi na konferencji a oczekiwania co do cięcia wzrosną w odniesieniu do kolejnego posiedzenia ECB. Z drugiej strony wyjście poza bazowy scenariusz i obniżka stopy depozytowej bądź rozpoczęcie niestandardowych działań powinno wywołać znaczący spadek na notowaniach EURUSD.

Wszyscy inwestorzy krótkoterminowi niezależnie od scenariusza, mogą oczekiwań ciekawych okazji do transakcji w czwartek o godzinie 13:45 kiedy to poznamy decyzję.

 

 

Szymon Nowak (1do1)

 Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj