Naga Markets
Czego dziś oczekiwać od Fed?
Jerome Powell, gubernator Fed

Na przestrzeni ostatnich tygodni tematem numer jeden wśród inwestorów były bez wątpienia banki centralne, które są jeszcze bardziej zdeterminowane do zacieśniania polityki pieniężnej. Inwestorzy dyskontują jastrzębi zwrot EBC i stanowcze komentarze Christine Lagarde. Teraz czas na FED. Dzisiaj o godzinie 20:00 decyzję w sprawie stóp podejmie FOMC, a decyzje oraz komentarze z tego wydarzenia będą rzutować na nastroje rynkowe w perspektywie następnych tygodni. Spójrzmy na kluczowe kwestie, które pozwolą lepiej przygotować się na to wydarzenie.

FOMC podniesie stopy

Podwyżka na dzisiejszym posiedzeniu jest bardziej niż pewna. Rynek dyskontuje w chwili obecnej 75 punktów bazowych podwyżki podczas dzisiejszego posiedzenia FOMC. Niemniej, swapy wskazują na niemal 18% szansę na podwyżkę o 100 punktów bazowych.Co to oznacza? Rynek nastawiony jest na zdecydowane działanie FED, z minimalną szansą na bardziej jastrzębi zwrot. Niemniej, analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg niemal jednomyślnie wskazują na 75 punktów podwyżki.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Przewidywania analityków.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Aktualna wycena przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA.

Rynek wydaje się przekonany, że podwyżka o 75 pb jest już w pełni wyceniona, dlatego uwaga inwestorów skupi się głównie na konferencji Powella o 20:30. Inflacja jest dużym i głównym problemem amerykańskiej gospodarki, więc Powell będzie musiał dołożyć wszelkich starań, aby zrównoważyć jastrzębią retorykę z gołębią narracją związaną z gospodarką.

Pamiętajmy jednak, że oczekiwania inflacyjne w USA wskazują na pierwsze oznaki wyhamowania tempa wzrostu cen w gospodarce, dlatego dzisiejsza podwyżka może nałożyć górne ograniczenie jeśli chodzi o wysokość podwyżek w obecnym cyklu (o ile sytuacja makroekonomiczna nie ulegnie dalszemu pogorszeniu, a inflacja bazowa nie zaskoczy).

Dot-plot wykaże wyższą stopę docelową?

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Warto również wspomnieć o wykresie kropkowym, który reprezentuje przewidywania każdego członka FED na temat ścieżki stóp procentowych. Podczas czerwcowego posiedzenia, mediana oczekiwań wykazała, że stopy swoje maksimum osiągnął w 2023 roku i sięgnął 3,75%.

XTB

Nowy dot-plot ma wykazać rewizję w górę, a stopa docelowa (terminal rate) ma sięgnąć 4,5%. Inwestorzy będą również zainteresowani medianą po 2023 roku, która może dostarczyć więcej informacji odnośnie długoterminowych planów FED. Scenariusze są dwa: „podnosimy stopy i je szybko obniżamy” albo „podnosimy stopy i pozostawiamy je wysokim poziomie przez dłuższy okres”.

Jak zareaguje rynek?

Statystycznie wrzesień jest najgorszym miesiącem dla wycen globalnych aktywów. Patrząc na sposób, w jakim kształtowały się notowania indeksu S&P500 na 10 dni przed decyzję w sprawie stóp oraz na 10 dni po decyzji zauważamy, że indeks wydaje się potwierdzać niepisane wśród inwestorów powiedzenie: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Spojrzenie na rynki przed decyzją

Na początku dzisiejszej sesji dolar dominuje na rynku walutowym. Para EURUSD dzisiaj dynamicznie traci i testuje wsparcie na poziomie 0.9900. Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na komentarze Powella po decyzji komitetu, które mogą wskazać na kierunek dalszej polityki FED.

 

Źródło: xStation5 
Źródło: xStation5 

Benchmark US500 (S&P500) znajduje się dziś pod presją, jednak udało mu się wymazać większość wczesnych strat spowodowanych ogłoszeniem przez prezydenta Putina częściowej mobilizacji w Rosji.

Źródło: xStation5 
Źródło: xStation5 

Pomimo negatywnego sentymentu, kupującym udało się obronić główne wsparcie w okolicach 3855 pkt i dopóki notowania utrzymują się powyżej tego poziomu, może zostać uruchomiony kolejny impuls wzrostowy w kierunku kluczowego oporu na poziomie 3900 pkt. Wieczorem spodziewana jest jednak zwiększona zmienność.

Jeśli Rezerwa Federalna pozostanie agresywna w walce z inflacją, ostatni ruch spadkowy może się pogłębić. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 3800 pkt, gdzie przebiega dolne ograniczenie struktury 1:1 oraz 38,2% zniesienie Fibonacciego fali wzrostowej zapoczątkowanej w marcu 2020 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here