Naga MarketsTak właśnie mieszka jeden z najbogatszych ludzi na świecie
Tak właśnie mieszka jeden z najbogatszych ludzi na świecie

Dom Warrena Buffetta jest obiektem niekończącej się fascynacji. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem jak mieszka jedna z najbogatszych osób na świecie, również nie mogłem wyjść z podziwu. Wszyscy, którzy spodziewają się ogromnej posiadłości ogrodzonej wysokim murem i strzeżonej przez małą armię będą mocno zaskoczeni. Buffett bowiem w tym samym, niezwykle skromnym jak na miliardera domu, mieszka przez większość swojego życia.

Dzisiaj nie chcę jednak poruszać zagadnień architektonicznych i wyczucia smaku Warrena Buffetta jeżeli chodzi o wykończenie wnętrz. Chcę, aby jego przykład posłużył nam jak wstęp do dyskusji o sukcesie oraz o tym, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Miliarder wraz ze swoją żoną wprowadził się do Omahy (Nebraska) w 1958 roku. Zakupiony wtedy dom kosztował go 31,5 tys. amerykańskich dolarów. Typowa dla tej części kraju zabudowa, a wewnątrz niej 3 łazienki i 5 sypilani. Sam Buffett nazywa swój dom „trzecią najlepszą inwestycją” w życiu. Dwoma pierwszymi był zakup pierścionków ślubnych.

Buffett przez całe życie kieruje się zasadą: "Pieniądze to nie wszystko"
Buffett przez całe życie kieruje się zasadą: “Pieniądze to nie wszystko”

Bogactwo jest czymś czego nie widać

Co dom Warrena Buffeta może powiedzieć nam o stanie jego konta? Praktycznie nic. Dla większości z nas wizja kogoś bogatego nie opiera się na milionach dolarów posiadanych w banku, ale na wydawaniu tychże milionów. Zbyt często pułapki i zagrożenia związane z byciem bogatym mylimy z prawdziwym bogactwem.

Szacowana wartość majątku Buffetta wynosi obecnie 68 miliardów dolarów. Od 52 lat mieszka jednak w tym samym domu i uważa go za jedną ze swoich najlepszych inwestycji. Jednak nie pod kątem finansowym – jej celem nie była bowiem aprecjacja wartości. Celem było stworzenie miejsca, które da mu i jego rodzinie niezapomniane wspomnienia. Cel ten jak na razie udaje się osiągać w stu procentach.

Waren Buffett: "Rodzina i przyjaciele są najważniejsi"
Waren Buffett: “Rodzina i przyjaciele są najważniejsi”

Posiadanie nie oznacza szczęścia

W odróżnieniu od innych ludzi bogatych, Buffett posiada zaledwie jeden dom. Osobiście stwierdza, że część materialnych dóbr dzisiejszego świata sprawia, że jego życie jest prostsze i ciekawsze. Jedną z nich jest drogi, prywatny samolot. Posiadanie tuzina domów dla samego siebie byłoby jednak marnotrawstwem.

Zdaniem Buffetta zbyt wiele uwagi przywiązujemy do rzeczy materialnych. Kiedy je jednak posiadamy okazuje się, że najważniejsze aspekty naszego życia nadal pozostają niezmienne. Najważniejszym aktywem zdaniem miliardera jest zbudowanie interesującej, zróżnicowanej i wieloletniej grupy znajomych.

Za businessinsider.com

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here