Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How Long Does it Take to Become a Profitable Trader?


Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań przez początkujących traderów brzmi “Ile zajmuje stanie się zyskownym traderem?”. Choć pytanie jest bardzo normalne i oczywiste w początkowych etapach tradingowej kariery, to z punktu widzenia doświadczonego tradera odzwierciedla potrzebę większej wiedzy i treningu.

Tak jak w przypadku większości rzeczy w życiu, jeśli zbytnio przywiążesz się do celu (zyskownego tradingu) i zapomnisz o samej podróży, stracisz z oczu to co ważne oraz jak rzeczywiście osiągnąć upragniony cel. Dlatego też pytanie “Ile czasu potrzeba, by stać się zyskownym traderem” jest tak naprawdę niewłaściwe. Poniżej znajdują się prawidłowe pytania, które powinieneś sobie zadać i na nie odpowiedzieć…

Prawidłowe pytania…

Co trader musi zrobić, by zarabiać?

Pierwsze i najważniejsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać brzmi “Co powinien zrobić trader, by stać się zyskownym?”. Jest to o wiele ważniejsze i bardziej praktyczne pytanie od tego, które zostało postawione w tytule artykułu.

Powyższe pytanie jest tak ważne, ponieważ nie możesz stać się zyskownym traderem, czy też martwić się o to, “ile czasu to zajmie” zanim najpierw nie dowiesz się, JAK konsekwentnie zarabiać. Jeśli nie wiesz jak prawidłowo handlować na rynku, nigdy nie zarobisz pieniędzy z tradingu. Dlatego też, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, by stać się zyskownym traderem jest nauka tego jak prawidłowo handlować.

Zapoznaj się z artykułami, które pomogą Ci zrozumieć jak należy działać na rynku:

Czego potrzebuje trader, by konsekwentnie zarabiać?

Kolejne pytanie jakie powinieneś sobie zadać brzmi “Czego potrzebuje trader, by stać się zyskownym?”. Pytanie to bardziej odnosi się do psychologicznych aspektów tradingu oraz tego, jak je opanować. Trading jest niezwykle samotnym i psychologicznym przedsięwzięciem, a jeśli nie masz odpowiedniego nastawienia umysłu, nigdy nie staniesz przed szansą na konsekwentne zarabianie.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Prawdą jest, że nie każdy ma to, czego potrzeba, by stać się zyskownym traderem. Innymi słowy, trading nie jest dla każdego i zanim włożysz w to pieniądze, musisz zdecydować uważasz, że się do tego nadajesz. Musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytania typu: czy jestem gotowy do pozostawania zdyscyplinowanym w obliczu ciągłych pokus? Czy jestem gotowy, by być cierpliwym kiedy NAPRAWDĘ nie będę miał na to najmniejszej ochoty? Czy jesteś gotów zaakceptować rynkową rzeczywistość, w której rynek w ogóle nie obchodzą Twoje pragnienia?

Zatem, jak długo to potrwa?

Już prawie słyszę Twoje myśli, gdzie wciąż pojawia się “OK, Nial, wszystko to ok i w porządku, ale ja wciąż chcę wiedzieć ile czasu potrzeba, by stać się zyskownym traderem”. Słusznie. Dam Ci najlepszą i najdokładniejszą odpowiedź jaką tylko mogę. Jest ona następująca: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kompetencje każdego człowieka są wyjątkowe.

Wiem, że może nie to chciałeś usłyszeć kiedy zaczynałeś czytać ten artykuł, ale jest to szczera prawda i każdy kto mówi Ci inaczej, albo nie wie co mówi, albo chce Cię oszukać.

Tak więc, ile TOBIE zajmie stanie się zyskownym traderem, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Niektórym ludziom będzie po prostu łatwiej zrozumieć i przyswoić koncepcje, których uczę na moim kursie, niż innym. Prawdą jest także to, że niektórzy ludzie rodzą się z mózgiem lepiej dostosowanym do tradingu i bardziej odpornym na różnego rodzaju pułapki. To wcale nie oznacza, że nie możesz stać się zyskownym traderem jeśli nie jesteś naturalnie utalentowany do tradingu. Może to jednak oznaczać, że będziesz potrzebował więcej nauki i więcej czasu niż inni traderzy, zanim staniesz się zyskowny.

Kilka istotnych kwestii, zanim zakończymy tę lekcję…

Chciwość „zmasakruje” Cię na rynku, ponieważ będziesz handlował jak świnia, zamiast być bykiem lub niedźwiedziem. Pamiętaj o tym, że byki zarabiają pieniądze, niedźwiedzie zarabiają pieniądze, a świnie idą na rzeź; powiedzenie to jest znane na Wall Street już od wieków, ale jest nadal prawdziwe i warto je sobie powtarzać każdego dnia, kiedy analizujesz rynki i handlujesz na nich.

Sposób myślenia, który wywołujesz pytając się i obawiając „Ile czasu zajmie mi stanie się zyskownym traderem?” jest ograniczający i szkodzi Twojej zdolności do rozwoju i odniesienia sukcesu w tej dziedzinie. Pytanie to tak naprawdę sprowadza się do jednej rzeczy – chciwości. Kiedy zbytnio skupiasz się na tym „Kiedy stanę się zyskownym traderem?” (w zasadzie będąc chciwym), powoduje, że będziesz popełniał błędy takie jak zbyt częsty handel (over-trading) oraz ryzykowanie na transakcję więcej niż powinieneś. Błędy te z kolei doprowadzą do UTRATY pieniędzy i odsuną Cię od celu jakim jest stanie się zyskownym traderem. Jak zatem widzisz, skupianie się na „byciu zyskownym traderem” w rzeczywistości spowoduje, że staniesz się tracącym traderem, podczas gdy koncentracja na drodze jaką jest nauka prawidłowego tradingu jest TYM co rzeczywiście sprawi, że staniesz się zyskownym traderem. Bez znaczenie będzie wtedy dla Ciebie, jak długo to potrwa.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How Long Does it Take to Become a Profitable Trader?


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Ile czasu potrzeba, by stać się zyskownym traderem? Tyle aż zrozumiesz czym jest “Statictical significance”, “Data dredging”, “Efficient market hypothesis”. Wtedy zrozumiesz jakie są szanse szarego tradera i….. zrozumiesz, że pozowanie na doświadczonego tradera i sprzedawanie “szkoleń” początkującym jest 100 razy bardziej realistycznym i pewnym źródłem dochodów. Np. tak jak robi… Nial Fuller. Oczywiście fajnie się czyta jego artykuły bo są dobrze napisane i pewnie nie jedna osoba czytając je poczuła się bardziej inteligenta ponieważ “załapała” o co w nich chodzi…. ale to niestety nie sprawi, że zaczniesz zarabiać. Nial Fuller to cwany lis, ma doświadczenie w (nieudanym) tradingu i wie jak wodzić nowicjusza za nos. Dlatego zarobił już miliony dolarów na “edukacji” innych. Jak sądzisz, dlaczego nigdy nie wyjaśnia jak zrobić backtesting mimo tego że jego metody oparte są w 100% na czytaniu wykresów? Zamiast tego wszystko sprowadza do jakiegoś magicznego wyczucia wykresów w danym momencie co daje ogromne pole do manipulacji i wyjaśnienia dlaczego komuś się nie udało (słaba psychika itp.). Można by tu napisać o tym książkę ale wiem, że ciągle będzie fala nowych “traderów” poszukujących “edukacji” w pogoni za swoim marzeniem i póki co ludzie jak Nial Fuller będą się bogacić ich kosztem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here