Naga MarketsKurs złotego zyskuje w czwartek na rynku walutowym. Co z kursem dolara, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Uwagę zwraca słabość walut Antypodów, które reagują na mieszane dane makro z Australii
  • Względnie dobrze radzi sobie euro, jak na decyzję prezydenta Francji o ogłoszeniu miesięcznego lockdownu na terenie całego kraju
  • Wczoraj wieczorem prezydent Biden zaprezentował szczegóły programu wydatków infrastrukturalnych

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) ociężale w górę

Pierwszy dzień nowego miesiąca i kwartału upływa na razie bez jakiegoś większego przełomu, bilans jest mieszany, a dynamika zmian jest niewielka. Uwagę zwraca słabość walut Antypodów, które reagują na mieszane dane makro z Australii (sprzedaż detaliczna i bilans handlowy), a także kontrastujące z wczorajszymi rządowymi odczytami PMI, dane z Chin – wskaźnik PMI Caixin dla przemysłu spadł w marcu do 50,6 pkt. przy spodziewanym odbiciu do 51,3 pkt. Chiński juan jest dzisiaj w czołówce tracących walut.

Względnie dobrze radzi sobie euro, jak na decyzję prezydenta Francji o ogłoszeniu miesięcznego lockdownu na terenie całego kraju. Restrykcje wydłużyli też Włosi. Europa nadal zmaga się trzecią falą koronawirusa, chociaż przełomem może być przyspieszenie tempa procesu szczepień w II kwartale. Tymczasem koncern J&J poinformował o ryzyku pewnych opóźnień w dostawie szczepionek w USA ze względu na wykryte błędy w partii produkcyjnej, o zmianach w zamówieniach do Europy na razie nie wspomniano – powiedział analityk BOŚ.

Wczoraj wieczorem prezydent Biden zaprezentował szczegóły programu wydatków infrastrukturalnych, który ma być podzielony na dwie części. Pierwsza warta 2 bln USD ma być rozłożona na 8 lat i finansowana przez podwyżkę stawki podatku dla korporacji o 7 p.p. do 28,0 proc. nawet na (!) 15 lat. Tak zwany American Jobs Plan ma opierać się na modernizacji i budowie obiektów, dróg, mostów itd., a jego wykonawcą mają być amerykańskie firmy korzystające z rodzimej siły roboczej. Druga część planu (tzw. American Family Plan), warta 1 bln USD, ma zostać zaprezentowana później i dotyczyć wydatków na edukację i ochronę zdrowia.

Większość szczegółów z wczorajszego wystąpienia prezydenta krążyła po rynku już wcześniej i została zdyskontowana. Tym samym większej reakcji nie widać, chociaż S&P500 pozostaje przy szczytach, a rentowności obligacji znów opadają – być może dzisiaj zostanie podjęta próba złamania bariery 1,70 proc. w przypadku papierów 10-letnich, co mogłoby dać wyraźniejszy impuls do cofnięcia się dolara – dodał.

Notowania EUR/USD próbują podnieść się w górę, ale brakuje w tym przekonania. Lepsze PMI dla przemysłu, jakie poznaliśmy dzisiaj zderzyło się z kolejnymi restrykcjami, jakie wprowadzili Francuzi (miesiąc lockdownu). Niewątpliwie przydałyby się konkretne informacje o planach przyspieszenia szczepień w II kwartale, które niedługo powinny zacząć sie pojawiać. W przestrzeni USD uwagę zwracają cofające się rentowności obligacji, które mogą być argumentem za rozszerzeniem korekty dolara.

Plan Bidena nie zrobił wrażenia na inwestorach, czekamy na popołudniowe dla ISM dla przemysłu, oraz jutrzejsze wyliczenia Departamentu Pracy USA. Jeżeli dane będą lepsze, a dolar i rentowności na to nie zareagują, to będzie to już sygnał do rozpoczęcia wyraźniejszej korekty – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos giełda | wartość pln | kurs eur online | akcje gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here