Naga MarketsKoronawirus uderzył w gospodarkę z wielką siłą i sieje spustoszenie wśród wszystkich funduszy hedgingowych. Wyjątkiem jest Universa, która pozycjonowała się pod rynkowe spadki, w pełni wykorzystując wyprzedaże wokół pandemii koronawirusa. W efekcie, w samym tylko marcu instytucja osiągnęła stopę zwrotu przekraczającą 3600%, a od początku 2020, którego cechą charakterystyczną jest bardzo duża zmienność, zarobił aponad 4100%.

  • Fundusz hedgingowy Universa jako nieliczny cieszy się zyskami podczas pandemii koronawirusa
  • Stopa zwrotu w marcu wyniosła 3612%. Od czasu swojego powstania fundusz gwarantuje 76% zwrotu rocznie z zainwestowanego kapitału
  • Zdaniem przedstawicieli funduszu obecny kryzys nie doprowadzi do pełnego pęknięcia napompowanej do granic możliwości banki giełdowej

Pandemia koronawirusa, kolejny czarny łabędź w katalogu kryzysów finansowych

Z całej historii ludzkości możemy wyszczególnić wiele nadzwyczajnych wydarzeń. Z pewnością należą do nich I i II wojna światowa, zamach na Word Trade Centre, kryzys finansowy 2007-2008, Brexit, a obecnie pandemia koronawirusa. Wszystkie te wydarzenia łączy jedna wspólna i zasadnicza cecha, a mianowicie nastąpiły z zaskoczenia siejąc spustoszenie w gospodarce jakiego wcześniej nigdy nie było.

Takie wydarzenie nazywamy “czarnymi łabędziami”. Stały się one także podstawią filozofii funduszu Universa, zawiązanego w 2007 roku przez Marka Spitznagela oraz Nassima Nicholasa Taleba, znanego z bestsellera pod tytułem “Czarny Łąbędź”.

Zobacz także: Meksyk krzyżuje plany cięć OPEC. Ropa zmierza na nowe minima?

Nadzwyczajna stopa zwrotu za miesiąc marzec oraz za pierwszy kwartał 2020 roku

Fundusz Universa Investments uzyskał fenomenalną stopę zwrotu za miesiąc marzec na poziomie 3612%. Za cały pierwszy kwartał 2020 roku wynik funduszy wyniósł 4144%. Jest to zatem prawdziwy sukces wśród funduszy hedgingowych na całym świecie.

Model ograniczonego ryzyka, źródło Universa Investments, na podstawie listu skierowanego do inwestorów w dniu 07.04.2020 r.

Zobacz także: Już niemal 17 mln osób w USA straciło pracę z powodu koronawirusa

Przypadek czy może prawidłowość? Strategia ograniczonego ryzyka

Uzyskany wynik nie jest tutaj przypadkiem. Fundusz wyróżnia przede wszystkim fakt, że doskonale radził sobie także w czasie poprzedniego kryzysu. Podczas gdy inni zmagali się z ogromnymi trudnościami, Universal Investments przyniósł w 2008 roku ogromne zyski stając się liderem funduszy hedgingowych. Rezultat ten wynika ze sposobu zarządzania ryzykiem uwzględniającym takie wydarzenia, które możemy sklasyfikować jako czarne łabędzie.

– Cały czas spędzam myśląc o zbliżającej się katastrofie – powiedział Mark Spitznagel z Universal Investments.

To właśnie strategia ograniczenia ryzyka pozwoliła Spitznagelowi skonstruować dla innych bardzo cenną lekcję. Polega ona w głównej mierze na zrozumieniu, że podczas gdy jesteśmy pewni siebie po długim okresie płynnego żeglowania i osiągania dużych zysków, wtedy szanse na coś, co jest bardzo nieprzewidywalne, są największe. Dotyczy to dosłownie każdego kryzysu, wliczając w to pandemię koronawirusa.

Czyja kryształowa kula widziała nadchodzący kwartał? Jasne, że globalne ryzyko pandemii było widoczne dla wszystkich (jak zauważył nasz kolega Nassim Nicholas Taleb w swojej książce Czarny łabędź, około 13 lat temu), ale nikt tak naprawdę nigdy nie widzi, co będzie dalej, a co znajduje się za rogiem. Strategia ograniczania ryzyka musi odzwierciedlać tę rzeczywistość – dodał Mark Spitznagel.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce do końca czerwca na poziomie 0,05%, uważa Goldman SachsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here