Naga MarketskryzysDziś mija 90 rocznica tzw. Czarnego Czwartku (ang. Black Thursday). To właśnie 24 października 1929 roku na amerykańskiej giełdzie rozpoczął się krach, który wywołał panikę wśród posiadaczy akcji. Na otwarciu sesji, indeks Dow Jones Industrial Average osunął się o 11% przy bardzo dużym wolumenie. Wydarzenia te mocno odbiły się na życiu Amerykanów.

Początek konsumpcjonizmu

Po I wojnie światowej, Stany Zjednoczone jako ważny gracz na arenie międzynarodowej zaczęły się bogacić. W ciągu dekady od 1919 do 1929, średni dochód na mieszkańca USA wzrósł o 30%. Wysokie dochody przy obniżonych podatkach sprawiły, że obywatele zaczęli gromadzić spore oszczędności, które następnie można było… wydać.

Zgromadzone pieniądze wydawana były głównie na wszelkiego rodzaju dobra, rozrywki i usługi, początkując w ten sposób konsumpcjonizm. Nawet Ci, którzy pieniędzmi nie dysponowali chcieli żyć “na bogato”, co z resztą umożliwiły im banki oferując kredyty. O pożyczki było łatwo, natomiast nikt za bardzo nie przejmował się tym, czy równie łatwo będzie je spłacić.

Modne inwestowanie

Kiedy już wszelkie dobra zostały zakupione, a ludzie żyli “na poziomie”, nadszedł czas na pożytkowanie zgromadzonych lub pożyczonych pieniędzy w inny sposób. Amerykanie bardzo mocno zainteresowali się giełdą, co nie miało na celu jedynie pomnażania pieniędzy, ale stało się także rozrywką.

Duże zainteresowanie akcjami windowało notowania spółek na niebotyczne poziomy. Ponownie, mocno zaangażowane były tu pożyczane na zakup akcji pieniądze pompując bańkę.

Przebudzenie

Akcje, podobnie jak drzewa, nie mogą rosnąć do nieba. Amerykanie przekonali się o tym w czwartek 24 października 1929 r., kiedy rozpoczęła się wyprzedaż. Realna wartość gospodarki już wcześniej stała się znacznie niższa niż wartość konsumpcji, zaciągniętych pożyczek oraz inwestycji, co nie wróżyło nic dobrego.

Osunięcie indeksu Dow Jones w trakcie krachu sięgnęło 90%, a odrabianie tych strat zajęło prawie 25 lat. W trakcie krachu fortuny obróciły się w pył, ludzie próbowali wypłacać pieniądze z banków, jednak w większość przypadków bezskutecznie. Bez środków do życia pozostało 15 mln dorosłych Amerykanów. Recesja dotknęła wszystkich.

Nowe regulacje rynku

Prawodawcy wyciągnęli wnioski z tego co się wydarzyło i zdecydowali się na regulację rynku papierów wartościowych. Doprowadziło to do wprowadzenia Ustawy o papierach wartościowych z 1933 roku oraz Ustawy o giełdzie papierów wartościowych, którą ogłoszono rok później.

Zobacz też: Bitcoin zagrożeniem dla dolara, uważa amerykański kongresmen

Z kolei Franklin Delano Roosevelt, wybrany w 1933 na prezydenta USA, przy pomocy reform zwanych New Deal starał się zniwelować skutki kryzysu. Pakiet ustaw pozwalał na ingerencję państwa w gospodarkę, a także w stosunki na linii pracodawca – pracownik. “Nowy Ład” zapewniał także ochronę emerytom i bezrobotnym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here