Naga MarketsLeszek CzarneckiPo zeszłorocznej aferze KNF wielu inwestorów obawiało się, że spółki Leszka Czarneckiego ogłoszą upadłość. Silna przecena akcji jego firm trwała bowiem przez większość 2018 roku. Mimo, że instytucje te wciąż przeżywają spore problemy, miliarder nie składa broni i zamierza złożyć pozew przeciwko KNF i BFG.


Czarnecki pozwie Polskę o miliard euro

Leszek Czarnecki będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW – Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank – postanowił pozwać Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Oskarża on te instytucje o działanie na szkodę banków, których jest właścicielem oraz próbę ich przejęcia. To wszystko sprawił, iż biznesmen stracił ponad 2 mld zł z osobistego majątku. W pozwie do Miedzynarodowego Trybunału Arbitrażowego (MTA) w Sztokholmie ma on domagać się jednak aż 1 miliarda euro czyli ok. 4,26 mld zł zadośćuczynienia.

Z doniesień Gazety Wyborczej wynika, że na ostateczną decyzję o wytoczeniu procesu miała wpłynąć niedawna decyzja prokuratora prowadzącego sprawę byłego szefa KNF, Marka Chrzanowskiego, który odmówił Czarneckiemu statusu pokrzywdzonego, ani nie zgodzili się na ujawnienie mu wyników badań na wykrywaczu kłamstw. Brak statusu pokrzywdzonego powoduje, że miliarder nie ma dostępu do akt sprawy, a jego wpływ na śledztwo jest mocno ograniczony. Ponadto Prokuratura Krajowa uważa, że „propozycja złożona Leszkowi Czarneckiemu [przez Chrzanowskiego] nie powodowała dla niego żadnej szkody, jak również nie doszło do naruszenia żadnego dobra prawnego Leszka Czarneckiego”.

– Działania prokuratury wobec mojego klienta są sprzeczne z jakimikolwiek standardami państwa prawa. Nie jest objęty ochroną, jaka przysługuje pokrzywdzonemu, nie może korzystać z pełni swoich praw – mówi „Wyborczej” Roman Giertych, prawnik Czarneckiego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CHF, AUD/CAD, GBP/JPY
Następny artykułPre-Market: Piątkowe dane z Europy, oczekiwane na dane z USA.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here