Naga MarketsRozpoczynając swoją przygodę z tradingiem młodzi adepci spekulacji szukają okazji do zmaksymalizowania swojej stopy zwrotu. Jednym z takich rozwiązań może być szukanie tzw. “czarnych łabędzi”, czyli decydujących i mało prawdopodobnych wydarzeńrynkowych. Powstaje jednak pytanie, czy taka filozofia nie kłoci się z racjonalnym wyszukiwaniem schematów? O tym Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv rozmawia ze znanym traderem Maciejem Golińskim.

  • Inwestorzy powinni polować na czarne łabędzie, obok prowadzić jednak osobną, systematyczną strategię inwestowania
  • Żadne podejście rynkowe nie działa zawsze i w każdych warunkach, twierdzi Goliński
  • Maciej Goliński, gość Comparic24.tv, będzie jednym z uczestników konferencji XTB Trading Masterclass

https://www.youtube.com/watch?v=VclMe6m6KrY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1_FArIM03NIcVcAkTbUggxIs3izdDhGUvrY0hpVnsqNtxLkBsVyp0KpgQ

Jedna dobra transakcja może być wystarczająca, czyli dlaczego warto szukać czarnych łabędzi

Zdaniem Macieja Golińskiego szukanie i bycie przygotowanym na pojawienie się niespodziewanych reakcji rynkowych, nawet jeżeli miałyby zapewnić tylko pojedyncze transakcje w przeciągu roku, jest bardzo istotne będąc ciekawym uzupełnieniem głównej strategii. Bardzo często bowiem jedna bardzo dobra transakcja może być warte więcej niż cały rok tradingu w warunkach ograniczonej zmienności.

W codziennym tradingu zmienność i okazje są mocno ograniczone. Warto z nich korzystać, kiedy się pojawią, nigdy nie będą jednak tak jakościowo dobre, jak te wyjątkowe momenty, kiedy pojawia się coś niespodziewanego na rynku. Absolutnie uważam, że warto nawet na ten jeden lub dwa transakcje w roku pochylić się nad taką strategią – komentował Maciej Goliński.

W ostatnich latach jednym z istotniejszych „czarnych łabędzie” była decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego z 2015 roku. Uwolnienie sztywnego kursu franka szwajcarskiego do euro spowodowało nagłe załamanie kursu i bankructwo nie tylko poszczególnych inwestorów, ale całych instytucji.

Goliński w swoim tradingu stosuje zasadę uzupełniania się strategii, żadna bowiem nie będzie skuteczna przez cały czas. Jedna może opierać się o założenia wysokiej zmienności, druga natomiast o handel w konsolidacjach lub przy bardziej spokojnych rynkach.

Jak dostosować strategię pod czarne łabędzie?

Sytuacja związana z Covid-19 oraz nietypowe warunki rynkowe spowodowały, że Maciej Goliński zaczął szukać nowych okazji inwestycyjnych, stąd też pojawił się pomysł stworzenia strategii wykorzystującej czarne łabędzie.

Więcej na ten temat zostanie powiedziane podczas konferencji XTB Trading Masterclass, która w wersji online odbędzie się już w tym tygodniu.

Maciej Goliński urodził się w 1972 roku w Łodzi. Tam studiował handel zagraniczny i jako student stawiał pierwsze kroki w inwestowaniu na WGPW. Efektem tych zainteresowań była praca magisterska pt. „Ocena możliwości inwestowania w obligacje i akcje w Polsce”.  Aby stać się ekspertem w tradingu odbył liczne szkolenia. Idywidualne szkolenie w Stanach Zjednoczonych u Joe Rossa było dla niego przełomem. Potem była długa, intensywna praca własna prowadząca aż do punktu, w którym jest dziś. Pasje poza giełdą, to narciarstwo, rajdy samochodowe oraz żeglarstwo.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here