Naga Markets

Czarne chmury nad funtem Ostatnia sesja tego tygodnia przynosi ogromną zmienność. Indeksy giełdowe notują potężne spadki, a jeszcze ciekawiej prezentuje się sytuacja na rynku walutowym, który zdominowany jest przez całkowitą kapitulację funta brytyjskiego.

Kurs funta z poważnymi problemami

Powodów tak dużej wyprzedaży jest kilka, ale najważniejsze to spadek tempa podwyżek stóp przez BoE (w obliczu ogromnej niepewności co do dalszej trajektorii inflacji). Ogromna niepewność fiskalna (która może jeszcze bardziej rozbujać inflację)Rządząca premier Liz Truss ujawniła dziś szczegóły tzw. mini-budżetu. Ma on na celu pobudzenie długoterminowego potencjału wzrostu brytyjskiej gospodarki i zawiera potężne cięcia podatkowe:

  • Obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego z 20% do 19%.
  • Obniżenie wyższej stawki podatku dochodowego z 45% do 40%
  • Podwyżka podatku od osób prawnych do 25%, która miała wejść w życie w przyszłym roku, została na razie zawieszona. Podatek od osób prawnych pozostanie na niezmienionym poziomie 19%.

Jeśli rząd uchwali te propozycje, będą to największe cięcia podatkowe od 1972 roku. Podczas gdy cięcia podatkowe pobudzają gospodarkę i powinny mieć pozytywny wpływ na walutę, funt doświadcza kontynuacji przeceny.

Można to przypisać jednej głównej niepewności – jak te cięcia podatkowe zostaną sfinansowane, a to właśnie tego najbardziej obawia się rynek. Analitycy rynkowi wskazują, że rząd będzie miał duże trudności z finansowaniem deficytu w obliczu takiej niepewności gospodarczej.

GBPUSD interwał H1. Źródło: xStation5
GBPUSD interwał H1. Źródło: xStation5

Patrząc technicznie na wykres GBPUSD, obserwujemy solidną wyprzedaż. Pomimo ogromnej zmienności, notowania zachowują się zgodnie z zasadami analizy technicznej. Ostatnie trzy korekty były niemal identyczne (zaznaczone prostokątami), a ruch spadkowy jest wspierany przez średnią z ostatnich 100 okresów. Wydaje się więc, iż tak długo jak układu 1:1 nie zostanie zanegowany, bądź cena nie wróci powyżej średniej kroczącej, należy oczekiwać kontynuacji ruchu spadkowego.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs dolar bije rekordy, załamanie funta !!!
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 23 września 2022 r.
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here