Naga MarketsCzarna środa

Od początku tygodnia narastała presja, która nie malała nawet na chwilę. John Major, który opuścił Margaret Thatcher jako premier pod koniec 1990 roku, chwilę po tym jak Wielka Brytania dołączyła do ERM, nieustannie konsultował się z kanclerzem Normanem Lamontem, który przejął funkcję od Majora. Wspieranie Sterlinga stawało się coraz bardziej szalonym pomysłem, ponieważ rynek już “poczuł ranne zwierzę” i najwyraźniej zamierzał je dobić.

W poniedziałkowe i wtorkowe wieczory byliśmy zasypywani telefonami od banków i brokerów w Azji szukającymi informacji, co może się zdarzyć. Byliśmy nastawieni na zakupy, ponieważ myśleliśmy jak większość rynku, inaczej niż spekulanci tacy jak George Soros.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek był w fatalistycznym nastroju, ponieważ wiadome było, że Sterling będzie musiał wycofać się z ERM, ale jak to się stanie i jaki będzie efekt było wielką niewiadomą. Dziś widzę wyraźne podobieństwo między tamtymi wydarzeniami a Brexitem, ponieważ nikt tak naprawdę nie wie, jaki wpływ będzie miało to na gospodarkę lub walutę i przypomina to efekt  śnieżnej kuli toczącej się z górki.

Ciśnienie rośnie

George Soros, chairman of Soros Fund Management.

Przez cały wtorek 15 września fundusz Quantum George’a Sorosa sprzedawał GBP dokładając do shorta, który budował przez wiele miesięcy. Dla wszystkich było oczywiste, że Wielka Brytania weszła w ERM sztucznie wysoko, ale Major i Lamont wierzyli, że spadki wywołane odejściem z ERM spowodowałyby wzrost inflacji, która i tak już wydawała się pozornie poza kontrolą. Podnoszenie stóp procentowych było już nieskuteczne.

Bank Anglii interweniował dwa razy przed 8.30 rano, bezskutecznie. Gubernator, Robin Leigh-Pemberton był w stałym kontakcie z kanclerzem Lamontem. Bank Anglii był nadal pod zarządem Skarbu Państwa więc nie był niezależny co trwało jeszcze kolejne pięć lat. Ponieważ wszyscy traderzy wiedzieli, że istnieje tylko jedna oferta kupna na rynku (Bank of England), musi to sie skończyć tylko w jeden sposób, pytanie było jedno – nie  “czy” tylko “kiedy”?

Moi koledzy, którzy przybyli do pracy o siódmej rano w środę 17 września, wydawali się gotowi na” pęknięcie tamy”. Wyszedłem rano, oczekując, że wszystko się skończy, zanim wieczorem wrócę do biura.

W godzinach porannych stopy procentowe wzrosły z 10% do 12%, a sprzedaż nadal się utrzymywała. Wydawało się, że nie ma już alternatywy, ale Major nie chciał się wycofać. W ciągu dnia podawano, że stawki wzrosną do 15%.

Zbliża się ten moment

Kiedy przybyłem do banku o 18.00, pokój wyglądał jakby wybuchła bomba, podłogi były usłane papierami, krzesła stały porozrzucane po całej sali tak jak traderzy je opuścili. Było oczywiste, że był to niesamowity dzień, ale miało się wydarzyć jeszcze coś więcej!

Usiadłem i przejrzałem mój arkusz zamówień, gdy podszedł szef skarbu i powiedział – “To dla takich dni jak dzisiaj stworzyliśmy ten zespól”… -“Bądź ostrożny i nie szarżuj!”. Uśmiechnąłem się biorąc na siebie odpowiedzialność.

Kiedy kilku pozostałych traderów opuszczało salę, zatrzymując się, by życzyć mi powodzenia, poczułem, że będę brał udział w historycznym wydarzeniu. Postanowiliśmy, że najlepiej będzie, jeśli pozostaniemy w równowadze we wszystkich walutach. Kilka zleceń realizowaliśmy na innych parach walutowych,  ale ja koncentrowałem się na obserwacji GBP / DEM i czytaniu stron z informacjami oraz śledzeniu na bieżąco co się ukazywało w TV.

O 19.00 na wszystkich biurkach w dealing roomie ogłoszono wiadomość, że Wielka Brytania na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu zdecydowała się wycofać z ERM.

Wszystkie teksty możesz śledzić pod tagiem “wspomnienia tradera”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here