Naga MarketsCySECCypryjski regulator rynków finansowych – CySEC – ma za sobą bardzo pracowity weekend. Odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego „rozdał” bowiem aż cztery kary finansowe za naruszanie zasad licencji Cypryjskich Firm Inwestycyjnych (w skrócie z angielskiego CIF).


Jedną z najważniejszych informacji zeszłego tygodnia było ukaranie brokera IronFX, który od wielu miesięcy zalega z wypłatami środków klienckich – podmiot zapłacić musi 335 tysięcy EUR. Od czasu wlepienia tej grzywny CySEC jednak nie próżnował i znalazł kolejne cztery podmioty, którym należy się finansowa reprymenda.

Największą grzywnę zapłaci operator brokera opcji binarnych EZ Trader, przedsiębiorstwo WGM Services – 340 tysięcy EUR. Nasdtępny w kolejności podmiot jest właścicielem takich marek jak Interactive Option, HelloBrokers, czy też MTXPlus – zapłaci 300 tysięcy EUR.

FXGM przekaże na rachunki CySEC 233 tysiące EUR, natomiast Reliantco – spółka matka stojącą za marką UFX Markets – została obciążona grzywną w wysokości 123 tysięcy EUR.

Dyrektor zarządzający UFX, Dennis De Jong w oficjalnym oświadczeniu prasowym, tak komentował decyzję:

„Chociaż kara nałożona przez CySEC na UFX jest najniższą z wszystkich czterech, i tak jesteśmy przekonani, że organ oparł swoje obserwacje na subiektywnej interpretacji przepisów prawnych. Rozważamy więc możliwość złożenia apelacji w Cypryjskim Sądzie Najwyższym”.

Działania podjęte w ten weekend przez CySEC to kolejny krok w walce z rozlicznymi problemami cypryjskiej branży brokerskiej, która od lat nie może poradzić sobie z nieetycznymi praktykami marketingowymi oraz reklamowymi. Jest to widoczne szczególnie wśród brokerów opcji binarnych, których materiały promocyjne mogą wprowadzać początkujących inwestorów w błąd.

Cyprus Securities and Exchange Commission ze swojej strony tłumaczy decyzję w następujący sposób:

„Kary przeciwko CIFom zostały nałożone po sfinalizowaniu kontroli treści znajdujących się na ich stronach internetowych. Niedociągnięcia dotyczą między innymi ochrony funduszy klienckich, procedur zarządzania i wykrywania ryzyka, kwestii outsourcingu części usług, etyki zawodowej w zakresie świadczenia usług potencjalnym klientom, jak i również zakresu działalności, a zakresu posiadanych licencji” – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem Demetry Kalogerou, która pełni rolę prezesa CySEC, takie kontrole treści na stronach internetowych brokerów mają na celu zapewnienie ochrony inwestorom oraz uczciwego funkcjonowania rynku papierów wartościowych jako całości. Efektem pobocznym ma być natomiast lepsze funkcjonowanie Cypryjskich Firm Inwestycyjnych.

CySEC w swoim oświadczeniu nie skupiał się na indywidualnych wykroczeniach, których miałyby dopuścić się poszczególne podmioty, komentował całość ogólnikowo. Łączna pula nałożonych grzywien przekroczyła milion EUR.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here