Naga MarketsZaledwie miesiąc temu Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) informował brokerów o konieczności przygotowania się na ewentualność tak zwanego „twardego Brexitu”. 9 sierpnia więcej szczegółów zdradza cypryjski CySEC, jeden z najpopularniejszych regulatorów wśród europejskich firm inwestycyjnych. Brokerzy z UK chcąc nadal świadczyć swoje usługi klientom z Unii Europejskiej powinni się pospieszyć – mają czas jedynie do września bieżącego roku.


Koniec świadczenia usług „na paszporcie” – brytyjscy brokerzy muszą posiadać europejski oddział

CySEC w najnowszym dokumencie przypomina, że brak porozumienia w sprawie Brexitu może doprowadzić do zerwania obecnych umów pomiędzy Zjednoczoną Europą i Wielką Brytanią, na mocy których brokerzy z Wysp świadczą swoje usługi klientom kontynentalnym – na prawach „paszportu” regulacyjnego obejmującego UE28. Przykładowo broker posiadający autoryzację CySEC może legalnie oferować instrumenty finansowe klientom z Niemiec, Polski, itd.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według wytycznych ESMA brokerzy z UK chcący nadal świadczyć swoje usługi w Europie muszą do 30 marca 2019 roku utworzyć w pełni funkcjonujący i autoryzowany oddział w jednym z państw unijnych. Jeżeli ich wybór padnie na Cypr czasu mają jednak zdecydowanie mniej – CySEC wymaga bowiem od firm inwestycyjnych, aby swoje aplikacje o uzyskanie licencji składały najpóźniej do końca września 2018 roku:

„Aby ułatwić szczegółowy proces składania wniosków i rozpatrywania wniosków o nowe zezwolenia, podmioty pragnące przenieść się do Republiki Cypryjskiej i chcące uzyskać zezwolenie na świadczenie usług regulowanych oraz rozpocząć działalność przed dniem 30 marca 2019 r., powinny jak najszybciej i nie później niż do końca września 2018 r. złożyć wnioski do CySEC, co pozwoli na rozpatrzenie ich sprawy”informuje CySEC.

W ogłoszeniu CySEC brakuje wyjaśnień, dlaczego firmy chcące przenieść swoją siedzibę poza Wielką Brytanię miałyby wybrać Cypr na gospodarza swojej siedziby w Zjednoczonej Europie. W Okrojonej UE27 wybrać można bowiem wiele innych państw członkowskich oferujących licencje i jej „paszportowanie” do innych jurysdykcji. To jednak na Cyprze zarejestrowanych jest około kilku tysięcy brokerów i firm inwestycyjnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here