Naga Markets
cysec
Po prawej Demetra Kalogerou, szefowa CySEC

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC), będąca agencją regulującą działalność branży finansowej na Cyprze wydała w czwartek, 15 października 2020 r. ogłoszenie, w którym informuje o rozpoczęciu konsultacji mających na celu poprawę stosowania technologii regulacyjnej w odniesieniu do klientów, którzy mają obowiązek diligence (“CDD”).

CySEC otwarty na nowe technologie

Cyfryzacja transakcji finansowych i detalicznych relacji biznesowych nabrała tempa i
stwarza możliwość generowania znacznych korzyści dla konsumentów. Należą do nich m.in. ulepszone doświadczenie klienta, szybsza i tańsza realizacja transakcji. W coraz bardziej zdigitalizowanym środowisku operacyjnym, firmy przeszły od tradycyjnych interakcji twarzą w twarz do komunikowania się z ich klientami za pośrednictwem kanałów internetowych; tendencja ta uległa tylko zaostrzeniu w wyniku skutków Pandemia Covid-19.CySEC zwraca jednak uwagę, że podczas gdy zmiana strukturalna w sposobie, w jaki firmy objęte regulacjami angażują się w kontakty z klientami, ma pozytywny efekt, takie relacje biznesowe stwarzają istotne ryzyko narażenia na pranie pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu (“ML/TF”).

Na mocy ustawy o praniu pieniędzy oraz zapobieganiu i zwalczaniu finansowania terroryzmu, podmioty zobowiązane są do identyfikacji i weryfikacji tożsamości osoby fizycznej, z którą starają się robić interesy. W szczególności podmioty zobowiązane muszą zidentyfikować klienta i zweryfikować jego tożsamość na podstawie dokumentów, danych lub informacji uzyskanych z wiarygodnego i niezależnego źródła, tak aby
podmiot wiedział kim jest rzeczywisty beneficjent.

Obowiązujące prawo o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, nie przewiduje jednak żadnych wyraźnych środków dla podmiotów zobowiązanych do stosowania systemów identyfikacji cyfrowej w celu ograniczenia ryzyka związanego z ML/TF.

W związku z tym CySEC przeprowadza konsultacje w sprawie proponowanej zmiany. Sprawa dotyczy dyrektywy w sprawie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez wyraźnie uwzględniające możliwość zastosowania takiej technologii regulacyjnej, z zastrzeżeniem pewnych warunków. Jej nowelizacja ma na celu rozszerzenie zakresu stosowania “Innowacyjnych metod” do celów prowadzenia identyfikacji i weryfikacji tożsamości osób fizycznych bez kontaktu bezpośredniego.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułAllegro już w Wigu20. CD Projekt ciągle z największym udziałem w indeksie
Następny artykułNajwiększa firma farmaceutyczna świata chce zalegalizować szczepionkę na COVID-19
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here