Naga MarketsPrzewodnicząca CySEC, Demetra Kalogerou

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) twierdzi rzekomo, że posiada niezwykle napięty budżet, który jest niewystarczający do sprawowania właściwego nadzoru nad setkami zarejestrowanych przedsiębiorstw.


Prawie 9 milionów EUR wydatków prognozowanych w 2017r.

Jak podaje magazyn Cyprus Mail, Demetra Kalogiruo, podczas spotkania z cypryjskimi urzędnikami miała stwierdzić, że obecny budżet jest zdecydowanie za mały. CySEC nadzoruje bowiem 600 podmiotów – zdecydowana większość to firmy inwestycyjne oferujące skomplikowane produkty wymagające ciągłego nadzoru oraz monitorowania. Oprócz wspomnianych, kolejne 130 czeka w kolejce na rozpatrzenie aplikacji.

Komisja co prawda rozszerzyła zatrudnienie z 58 do ponad 100 osób (a także 30 osób rozliczanych na zasadzie kontraktu), aby sprostać rosnącym wymogom rynkowym, jednak zasoby finansowe, które posiada są zasadniczo niewielkie w porównaniu do pełnionych funkcji.

„Przedstawiciele ESMA powiedzieli nam, że jesteśmy zbyt mali, aby sprawować nadzór nad tak dużym cypryjskim rynkiem – przez który przechodzą biliony w rocznych transakcjach rynków lewarowanych” – mówiła Demetra Kalogirou.

Pierwsza sytuacja kryzysowa zweryfikuje wszystko

Cypryjscy parlamentarzyści są w większości zgodni, że alokowanie ograniczonej ilości środków finansowych w Komisji jest jak bomba z opóźnionym zapłonem. Dopóki sytuacja wydaje się w miarę stabilna nikt nie widzi problemu. Kiedy jednak pojawi się konieczność wypłacenia większych sum z systemu zabezpieczenia lub w związku z nieetyczną działalnością licencjonowanych brokerów Forex lub opcji binarnych, wtedy CySEC może mieć poważne problemy z płynnością finansową.

Z drugiej strony część posłów zwracała uwagę na wydłużony proces rozpatrywania licencji CySEC – średnio zajmuje to obecnie około sześciu miesięcy. Zdaniem komisarza ds. finansów Averofa Neophytou, może to odstraszać potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby działać na terenie kraju. Komisja nadzoru tłumaczy się natomiast ograniczonym budżetem i cały czas za małą kadrą pracowniczą.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here