Naga Marketscysec
Demetra Kalogerou, szefowa CySEC

Cypryjski regulator rynków finansowych CySEC opublikował w środę, 11 września 2019 r. komunikat, w którym ostrzega inwestorów detalicznych oraz opinię publiczną przed ryzykiem związanym z okresem bardzo niskich stóp procentowych wiodących banków centralnych na świecie.


CySEC radzi zachować ostrożność

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) chciałaby ostrzec inwestorów oraz opinię publiczną o różnych rodzajach ryzyka, jakie mogą pojawić się w tym okresie z powodu bardzo niskiego poziomu stóp procentowych w bankach.

W okresach historycznie niskich lub nawet ujemnych stóp procentowych w sektorze bankowym, inwestorzy powinny być niezwykle ostrożni, ponieważ różne osoby mogą się do nich zwracać, aby zaoferować produkty i usługi obiecujące wysokie zyski. Poprzez różne
sposoby i sztuczki, osoby fizyczne lub inne nieuregulowane podmioty będą prawdopodobnie próbowały zwrócić na siebie uwagę inwestorów detalicznych w celu zachęcenia ich do niebezpiecznego lub/i nielegalnego działania i inwestycji w systemy inwestycyjne działające w modelu piramidy finansowej.

Zasada ograniczonego zaufania: ufam ale sprawdzam

W związku z tym CySEC zachęca społeczeństwo do zachowania szczególnej ostrożności i weryfikowania, czy przedsiębiorstwo z którymi pozostają w kontakcie jest regulowane przez CySEC, oraz czy posiada licencję na świadczenie usług inwestycyjnych.

Inwestorzy detaliczni mogą sprawdzić, czy spółka, z którą chcą nawiązać współpracę jest regulowana w zakresie świadczenia usług inwestycyjnych na Cyprze odwiedzając stronę internetową CySEC: https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investmentfirms/cypriot/ (w przypadku podmiotów podlegających regulacji CySEC) lub https://www.cysec.gov.cy/enGB/entities/investment-firms/member-states/ (w przypadku przedsiębiorstw z innych państw członkowskich UE, które świadczą usługi inwestycyjne w wymiarze transgranicznym lub za pośrednictwem oddziału).

Ważne jest, aby inwestorzy zweryfikowali zgodność danych kontaktowych firmy z informacjami wymienionymi na stronie internetowej CySEC, w celu upewnienia się, że rzeczywiście mają do czynienia z rzeczywistym, regulowanym podmiotem a nie kimś, kto się pod niego podszywa.

Zobacz także: CySEC ostrzega: Oszuści podszywają się pod brokera Forex/CFD BDSwiss

Ponadto, w okresach bardzo niskich lub nawet ujemnych stóp procentowych w sektorze bankowym, różne podmioty reagują na zapotrzebowanie opinii publicznej na wyższe zyski, oferując kompleksowe rozwiązania. Inwestorzy często nie rozumieją w pełni sposobu, w jaki działają te produkty. W związku z tym, nie rozumieją oni także ryzyka z tym związanego.

CySEC zwraca uwagę, że złożone produkty inwestycyjne są często wprowadzane na rynek w sposób agresywny i są reklamowane z atrakcyjnymi sloganami i obietnicami wyższych zwrotów w porównaniu do depozytu rachunków, które są zazwyczaj oferowane przez banki.

Z powyższych powodów CySEC pragnie zwrócić uwagę opinii publicznej na następujące kwestie:

1. Inwestorów zachęca się do zachowania ostrożności wobec obietnic “wysokiego”, “gwarantowanego” zysku. Takie obietnice często okazują się mylące.
2. Inwestorzy powinni zawsze mieć na uwadze relację ryzyko-zysk, zgodnie z którą
inwestycje, które zapewniają wyższy zwrot z inwestycji, wiążą się zazwyczaj z wyższym lub dodatkowym ryzykiem.
3. Opinia publiczna powinna mieć na uwadze, że czasami nazwa produktu może nie być nazwą odzwierciedlającą jego cechy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCD Projekt odrabia wczorajsze 4 procentowe spadki. Czas na odwrót na spółce?
Następny artykułKursy walut NBP w środę, 11 września 2019. Kurs dolara i funta w górę, euro w miejscu, frank traci
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here