Naga MarketsInformację przekazała Przewodnicząca CySEC, Demetra Kalogerou
Informację przekazała Przewodnicząca CySEC, Demetra Kalogerou

30 listopada cypryjski regulator rynków finansowych (CySEC), na podstawie którego licencji (CIF) funkcjonuje wielu brokerów europejskich, odniósł się do październikowego dokumentu ESMA odnośnie świadczenia usług brokerskich. W najnowszej publikacji znalazło się wiele istotnych punktów mogących mieć wyraźny wpływ na zmianę warunków funkcjonowania branży detalicznej FX.


Zakaz oferowania bonusów CFD, FX oraz opcji binarnych

Cypryjskie firmy inwestycyjne (CIF), czyli przedsiębiorstwa posiadające licencje CySEC muszą unikać praktyk oferowania bonusów mogących zachęcać klientów do inwestowania w wysoce spekulacyjne produkty takie jak kontrakty różnic kursowych, opcje binarne, czy też Forex spot. Zdaniem regulatora nie jest bowiem możliwym oferowanie tego typu bonusów przy jednoczesnym zachowaniu zapisów artykułu 36(1) Investment Services and Activities and Regulated Maret Law. Artykuł ten mówi, że broker musi działać: „uczciwie, sprawiedliwie i profesjonalnie na rzecz interesu swoich klientów detalicznych”.

CySEC wymaga, aby brokerzy od publikacji dokumentu nie rozpoczynali żadnych nowych kampanii bonusowych i przerwali kampanie obecne (lub poczekali do terminu ich wygaśnięcia). Jednocześnie podmioty brokerskie muszą do dnia 14 grudnia potwierdzić drogą mailową o prowadzeniu akcji bonusowych w przeszłości oraz o ich formie.

Proponowana dźwignia w wysokości 1:50

Duża część brokerów przy zakładaniu konta tradingowego jako bazową podaje wysoką lub najwyższą dźwignię posiadaną w swojej ofercie – zdaniem CySEC jest to również złamanie cytowanego powyżej artykułu 36(1). W związku z tym regulator zaleca, aby bazowy lewar nie przekraczał wartości 1:50.

Co do maksymalnej dozwolonej dźwigni finansowej CySEC nie wprowadza żadnych ograniczeń. Wymaga jednak, aby była ona zgodna z możliwościami finansowymi traderów. Inwestorzy, którzy osobiście poproszą o możliwość skorzystania z wyższej dźwigni, będą musieli przejść odpowiednie testy potwierdzające, że mogą handlować w oparciu o niższe wymogi marginesu.

Brokerzy mają czas do 30 stycznia 2017 roku, aby wprowadzić wszystkie zmiany, o których mówi CySEC i dostosować poziomy dźwigni wśród swoich klientów.

Pełna treść dokumentu CySEC wraz z załącznikiem, który brokerzy mają przesłać drogą mailową do zarządu regulatora odnośnie oferowanych bonusów znajduje się pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że CySec-u nie interesuje czy brokerzy wypłacają kasę… a piękna Demetra udaje że nie wie o co chodzi…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here