Naga Marketsupbit haker CyrusOneCyrusOne, centrum danych z Teksasu, podobno padło ofiarą ataku oprogramowania ransomware REvil (Sodinokibi). Hakerzy chcą aż 300 tys. USD w BTC okupu.

Jedno z największych centrów danych w Stanach Zjednoczonych, CyrusOne, zostało podobno narażone na atak odmiany oprogramowania ransomware REvil (Sodinokibi), które wcześniej uderzyło w wielu dostawców usług, samorządy i firmy w tym kraju.

Zakres ataku na CyrusOne

W e-mailu do Cointelegraph CyrusOne potwierdziło atak:

„Sześć naszych serwerów, zlokalizowanych głównie w naszym centrum danych w Nowym Jorku, miało problemy z dostępnością z powodu programu ransomware szyfrującego niektóre urządzenia w sieci.”

Firma zapewniła już jednak, że organy ścigania pracują nad tą sprawą i że „usługi kolokacji centrów danych, w tym usługi sieciowe IX i IP, nie są zaangażowane w ten incydent”.

Zgodnie z informacjami prasowymi, hakerzy chcieli okupu w postaci ok. 300 tys. USD w BTC. Osoby stojące za atakiem stwierdziły, że uważają atak za nic więcej niż transakcję biznesową, której celem jest wyłącznie zysk.

W przypadku, gdy firma nie będzie współpracowała z atakującymi, rzekomo utraci dane, które przechowuje, ponieważ cyberprzestępcy twierdzą, że posiadają klucz prywatny do tych zasobów.

Płacić czy nie?

Nie jest to pierwsza tego typu akcja. Tej wiosny w Riviera Beach na Florydzie doszło do podobnego ataku hakerów, w którym cyber-przestępcy rzekomo zaszyfrowali dane rządowe, blokując dostęp do najważniejszych informacji. Rada miasta ostatecznie zgodziła się zapłacić prawie 600 000 USD wyrażone w BTC. Wszystko to, by odzyskać dostęp do danych zaszyfrowanych podczas wspomnianego ataku.

Z kolei pod koniec października br. hakerzy włamali się na stronę internetową miasta Johannesburg w Republice Południowej Afryki i także zażądali okupu w bitcoinach. Naruszenie dotyczyło zaś kilku systemów, oprogramowania, interfejsów użytkownika i stanowiska pomocy. Władze miasta odmówiły jednak tym razem zapłacenia okupu.

Tego typu ataki zapewne będą się nasilały wraz z rozwijającą się digitalizacją procesów administracyjnych. Rolą władz i firm jest więc zwiększenie bezpieczeństwa dostępu do danych wrażliwych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here